Posiadanie własnego M to dla wielu Polaków jedno z największych życiowych marzeń. Równie często poszukiwany jest mały dom z ogródkiem. Jednak oba rozwiązania wiążą się z koniecznością sięgnięcia po kredyt hipoteczny, co jest rozwiązaniem, które nie każdy akceptuje. Może zatem zdecydować się na wynajem mieszkania zanim będzie nas stać na własne mieszkanie?

Zakup mieszkania i domu – trendy europejskie

Jednak wybór pomiędzy zakupem a wynajęciem nieruchomości różni wiele europejskich nacji. Od lat za narodowość, która najczęściej decyduje się na wynajem mieszkania, uważa się Niemców. Obecnie na takie rozwiązanie przystaje prawie 60% dorosłych Niemców. Mimo to nawet u nich daje się zauważyć zwiększone zainteresowanie posiadaniem własnego mieszkania. Jeszcze 5 lat temu na zamieszkanie w wynajmowanym lokum decydowało się nawet ponad 70% Niemców. Z kolei Hiszpanie czy Włosi wybierają raczej własne mieszkanie. Na chęć zamieszkania w nieruchomości wynajmowanej decyduje się we wspomnianych krajach odpowiednio od 17% do ok. 20% dorosłych mieszkańców. Na tle trendów europejskich dorosłym Polakom bliżej jest do południowej chęci zamieszkania we własnej nieruchomości. Wynajęcie mieszkania to stan przejściowy dla 15% Polaków. Do wspomnianej puli nieruchomości wynajmowanych zalicza się także mieszkanie w nieruchomościach komunalnych.

Zakup mieszkania w Polsce

Dlaczego Polacy wolą kupić mieszkanie czy dom, nawet wtedy, gdy nie posiadają wystarczającej ilości środków finansowych? Dla wielu z nich kupowanie nieruchomości, zwłaszcza rozumianej jako mieszkanie, jest sposobem na usamodzielnienie się. Stąd tak częste decyzje o zakupie nawet małej kawalerki w przypadku studentów, którzy wyjeżdżają na studia do dużych ośrodków miejskich.

Wynajem mieszkania jest rozwiązaniem chwilowym również w przypadku osób, które właśnie zawarły związek małżeński. To właśnie młode stażem małżeństwa są najliczniejszą grupą, która zaciąga kredyty na zakup nieruchomości. Do niej przez kilka ostatnich lat kierowano dopłaty do kredytu w przypadku, gdy zakupiona nieruchomość była ich pierwszym własnym lokum. Obecne działania rządu będą z kolei wspierać rodziny o niższych dochodach, które będą mogły zamieszkać w mieszkaniach udostępnionych po preferencyjnych stawkach. Jednak docelowo każda z rodzin będzie miała prawo pierwokupu wynajmowanego mieszkania. To jedynie podkreśla ogólnopolski trend do mieszkania we własnych nieruchomościach.

Zakup kontra wynajem – wady i zalety obu rozwiązań

Zarówno wynajem mieszkania, jak i jego zakup mają wady i zalety. Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia określonych kosztów. Nawet jeśli nieruchomość w dużej części będzie sfinansowana przez kredyt hipoteczny, to konieczny jest wkład własny, który może sięgać nawet 20% wartości nieruchomości. Nabywca nieruchomości powinien również posiadać środki pieniężne na wykończenie lub remont nabywanego mieszkania. Takie kwoty, bardzo często liczone w dziesiątkach tysięcy, mogą być niedostępne dla ludzi młodych, dlatego to zwykle oni wybierają mieszkania wynajmowane. Dla niektórych wynajęcie mieszkania jest jedyną opcją ze względu na dość wysokie raty kredytu do spłaty. Na wynajem nieruchomości decydują się także osoby, które z racji wykonywanego zawodu często podróżują. W tym przypadku własność mieszkania jest sprawą drugorzędną.

Ile kosztuje wynajęcie, a ile nabycie mieszkania

Kolejnym aspektem, który przesądza o zamieszkaniu w nieruchomości wynajmowanej lub wykupionej na własność, jest koszt wynajmu mieszkania. W zależności od miasta za wynajęcie mieszkania o wielkości do 60 metrów kwadratowych należało zapłacić od około 1400 złotych przypadku małych miast. W przypadku największych miast w Polsce kwoty te będą wynosić do nawet 3000 złotych. Warto pamiętać, że jest to jedynie opłata za wynajem, do której w wielu przypadkach należy dodać koszt energii elektrycznej, gazu czy innych mediów, rozliczanych według aktualnego zużycia. Zdarza się, że do takiej kwoty należy również doliczyć czynsz odprowadzany za właściciela mieszkania. Przy takich miesięcznych obciążeniach warto policzyć, czy rata kredytu hipotecznego nie będzie zbliżona pod względem wysokości. Porównywalna wysokość miesięcznej raty oraz opłaty z tytułu najmu mieszkania będą przesądzać o nabyciu nieruchomości. Po kilku latach skredytowane mieszkanie będzie własnością kredytobiorcy, który będzie mógł swoje mieszkanie sprzedać lub… wynająć komuś innemu.

Mieszkanie nie zawsze w centrum

W mniejszych miastach koszt wybudowania nieruchomości jest niższy niż w największych aglomeracjach. Atutem mniejszych miejscowości jest również zbliżona cena za metr mieszkania, bez względu na fakt, czy mieszkanie znajduje się na osiedlu położonym w ścisłym centrum, czy może na obrzeżach miasta. Duże różnice cenowe daje się zauważyć w dużych aglomeracji miejskich. Metr mieszkania w dobrej lokalizacji w Warszawie może kosztować nawet 9000 złotych. Podczas, gdy za metr mieszkania na Białołęce czy Tarchominie należy zapłacić nieco ponad 5000 złotych. Oczywiście oprócz kosztu zakupu mieszkania należy brać pod uwagę także inne czynniki. Mieszkanie na obrzeżach miasta może oznaczać konieczność codziennych uciążliwych dojazdów do pracy czy do szkoły. Część osiedli położonych z daleka od centrum jest również gorzej skomunikowana z innymi dzielnicami. Nadal jednak najmniejsze mieszkania, o powierzchni do 50 metrów kwadratowych, są wyprzedawane w bardzo krótkim czasie po udostępnieniu oferty przez inwestora, bez względu na ich lokalizację.