Kwiaty stabilizowane, mimo rosnącej w naszym kraju popularności roślin stabilizowanych, nadal są materiałem mało znanym. Częstym zjawiskiem jest całkowity brak świadomości o dostępności takich produktów dekoracyjnych na naszym rynku. Co w takim razie powinniśmy wiedzieć na temat tych wyjątkowych ozdób? 

Moda na rośliny stabilizowane

Zarówno w prasie, jak i w Internecie coraz częściej można przeczytać o rosnącej popularności dekoracji z materiałów naturalnych, a do takich zaliczają się kwiaty stabilizowane. Na świecie jest to już prawdziwy trend. Japonia i kraje Europy Zachodniej zakochały się w wiecznych kwiatach. Zielone ściany w USA są bardzo chętnie włączane do projektów domów i innych budynków. Naszymi klientami są sklepy, restauracje, hotele i biura. Jednak takie samo zainteresowanie roślinami stabilizowanymi wykazują osoby prywatne. Również w Polsce wielkimi krokami zbliżamy się do tej mody.

kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl
kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl

Gdzie można nabyć wieczne kwiaty?

Tak, jak wspominałem wcześniej, zainteresowanie roślinami stabilizowanymi wykazują zarówno klienci biznesowi, jak i osoby prywatne. Jednak w przypadku kwiatów stabilizowanych przeważa handel detaliczny. Najczęściej można dostać je na stacjach paliw oraz w kwiaciarniach. Choć warto dodać, że te drugie są w zdecydowanej mniejszości. Stosunek właścicieli kwiaciarni do kwiatów stabilizowanych nadal jest dość sceptyczny. Związane jest to z długowiecznością naszych kwiatów, co moim zdaniem jest absolutnym atutem. Dzięki temu wypełniamy lukę pomiędzy kwiatami sztucznymi, a prawdziwymi, tradycyjnymi.

kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl
kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl

Jak powstają kwiaty stabilizowane?

Wieczne kwiaty są w 100% naturalne, mimo posiadania takiej samej trwałości, co kwiaty sztuczne. Zielone materiały, czyli liście, trawy, paprocie i mchy wykorzystujemy do tworzenia zielonych ścian. Czas, w którym zachowują idealny kolor i świeży wygląd, możemy oszacować na około 8-10 lat, przy zachowaniu minimalnych zalecanych warunków. Trwałość kwiatów stabilizowanych wypada trochę gorzej, ponieważ ich okres długowieczności to około 2-3 lata.

Technologia konserwacji roślin i kwiatów to starannie przechowywana wiedza, która nie opiera się tylko na tajemnicy samej receptury. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny i kwiaty można poddać procesowi stabilizacji, a także w którym momencie ich wzrostu rozpocząć ten proces. Dlatego od 30 lat jest tylko jedna firma na świecie, która posiadła pełną wiedzę na ten temat i wytwarza najlepsze materiały stabilizowane. Na rynku pojawiło się kilku naśladowców, ale pod względem jakości daleko im do mistrzów.

Rośliny oraz kwiaty stabilizowane powinniśmy stosować wyłącznie we wnętrzach, ze względu na czynniki, które wymienię niżej.

kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl
kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl

Zalecenia pielęgnacyjne

Kwiaty stabilizowane nie lubią kilku rzeczy: wody, promieni słonecznych, suchego powietrza oraz kurzu. Kwiaty sà bardzo delikatne bo prawdziwe, wycieranie, czy tez inne firmy mechaniczne są nie wskazane. W przypadku, gdy róże zachowały oryginalną powłokę płatków, kurz wystarczy zdmuchnąć. Można to zrobić ustami albo suszarką o minimalnym  nadmuchu powietrza.

  • Wstawiona do wody róża stabilizowana zacznie zwyczajnie pleśnieć. Spryskane wodą płatki albo się odbarwią, albo pojawią się na nich kropki, w miejscach, na które spadły krople.
  • Promienie słoneczne również wpływają na kolor kwiatów, które zaczynają płowieć i stają się papierowe w dotyku.
  • Suche powietrze i wysoka temperatura mocno wysuszają kwiaty, przez co tracą one na wytrzymałości – w przypadku dotyku płatki natychmiast pękają. Nie zmienia to jednak faktu, że odradza się dotykania kwiatów stabilizowanych. Naturalna powierzchnia płatków jest wtedy niszczona i co za tym idzie kurz zdecydowanie trwalej na nich osiada, zmniejszając ich nasycenie kolorystyczne.

Jeśli tylko zastosujemy się do podstawowych zasad pielęgnacji wiecznych kwiatów, będziemy mogli cieszyć się nimi przez możliwie jak najdłuższy czas.

kwiaty stabilizowane
everlastingflowers.pl