W projektowaniu łazienek praktyczne rozwiązania zawsze biorą górę nad designem. Nie oznacza to jednak, że musimy zadowalać się półśrodkami. Dzięki nowoczesnym aranżacjom zaprojektujemy pomieszczenie zarówno piękne, jak i funkcjonalne.

Niezastąpiona strefa relaksu

W naszym codziennym życiu łazienka jest czymś więcej, niż tylko pomieszczeniem, w którym myjemy ręce bądź zęby. To tu relaksujemy się po pracowitym dniu, biorąc na przykład gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Współczesna łazienka pełni funkcje SPA, i to nawet jeśli nie posiada ona dużego metrażu. Przeglądając najnowsze trendy wnętrzarskie, szukajmy rozwiązań i pomysłów, które uczynią z niej strefę relaksu. W przypadku łazienki marzeń funkcjonalność spotyka się z atrakcyjnym dla oka designem.

Trzeba przyznać, że w łazienkach XXI wieku panuje dość spora wizualna dowolność. Jednak także łazienki nawiązują do konkretnych stylów projektowania wnętrz. Obok obfitującego w biele i szarości designu skandynawskiego znajdziemy surowe piękno stylu industrialnego oraz pełen przepychu glamour. Coraz popularniejsze jest również tworzenie z łazienek pokoi kąpielowych, wzorowanych na SPA.

łazienki
Porta Natura IMPRESS, porta.com.pl

Natura naszym sprzymierzeńcem

Polacy uważający rozwiązania naszych północnych sąsiadów za najlepsze na świecie, doskonale wiedzą, jak urządzić swoją łazienkę na iście skandynawską modłę. Oprócz bieli i szarości, które nadają rozjaśniony wygląd wnętrzom tej „szkoły”, swoje miejsce znajdą również elementy drewniane. Właśnie takim akcentem mogą być drzwi z okleiną imitującą naturalne drewno. Jasny brąz będzie dobrze współgrał z grafitowymi bądź czarnymi akcesoriami – koszem na śmieci albo ramką na zdjęcie.

łazienki
Porta DECOR, porta.com.pl

Surowe piękno szarości

Popularność stylu industrialnego na świecie i w Polsce nie jest przypadkowa. Nad Wisłą, tak samo jak w Nowym Jorku czy Chicago, nie brakuje starych fabrycznych wnętrz, które po odrestaurowaniu mogą pełnić funkcję loftu. Industrialna łazienka lubi odcienie szarości, przestrzeń oraz oszczędność w doborze ozdób czy akcesoriów. Połysk metalu, kolor kamienia i betonu, wreszcie odrobina drewna powinny uzupełnić całokształt przemysłowego image’u łazienki. Idealnie sprawdzi się tu okleina drzwiowa w kolorze betonu lub metalu. Industrialny charakter pomieszczenia podkreślimy jeszcze elementem dekoracyjnym w postaci bulaju.

Na bogato, ale ze smakiem

Dla osób, które uważają, że od przybytku głowa nie boli, dobrym rozwiązaniem będzie łazienka w stylu glamour. To design ociekający ozdobami, bogaty w sprzęty, ozdoby, lubiący kolory ciepłe i pełne życia – takie jak róż, fiolet czy złoto. W cenie są tu liczne kontrasty oraz zdobnictwo rodem z serialu „Dynastia”. Umiejętnie zaprojektowana łazienka tego rodzaju nie będzie stwarzała wrażenia przesytu, niemniej osoby lubiące prostotę i minimalizm powinny stylu glamour raczej unikać. To design wyrazisty, dla osób lubiących się wyróżniać. W takim przypadku drzwi z dekoracyjnym frezowaniem będą idealnym uzupełnieniem.

łazienki
Porta DECOR, porta.com.pl

SPA w naszym domu

Nie musimy podróżować do odległych miejscowości letniskowych, aby zaznać odrobiny luksusu i wypoczynku. Łazienka w stylu SPA ma wiele wspólnego ze skandynawskimi wnętrzami. W tym przypadku powinniśmy hojnie obdarzyć pomieszczenie akcesoriami i meblami w kolorze drewna. Design SPA to także obszerne lustra i liczne elementy szklane.

Małe może być wielkie

Niestety, głównym mankamentem łazienek w polskich mieszkaniach jest ich niewielki rozmiar. Możemy rozwiązać ten problem, stosując kilka przydatnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdym wystroju wnętrza. Zaopatrzmy naszą łazienkę w półki, na których zmieścimy wiele przedmiotów, bez potrzeby zagracania pomieszczenia. Podobnie jak w kuchni – niektóre łazienkowe sprzęty (np. pralkę) możemy zabudować lub nieco „ukryć” w meblach. Klasycznym już sposobem optycznego powiększania pomieszczenia będzie stosowanie jasnych barw i luster. Styl SPA czy skandynawski są idealnymi przykładami takiej wizualnej sztuczki.

Dobra wentylacja to podstawa

Problemem typowym dla pomieszczenia łazienki jest duża wilgotność. To nieuniknione w miejscu, gdzie często korzystamy z wody. Decydując się na drzwi do naszej łazienki, pamiętajmy o zamontowaniu w nich otworów wentylacyjnych, takich jak tuleje bądź otwory przykryte kratką. Coraz popularniejsze są również podcięcia wentylacyjne przy dolnej krawędzi drzwi. Dzięki tym rozwiązaniom nadmiar wilgoci ucieknie z pomieszczenia, zamiast odkładać się na ścianach i w załomach między meblami.