Zakup małego mieszkania pozostaje jedną z bezpieczniejszych inwestycji na rynku. Na tego typu lokale zawsze jest duży popyt i możemy być pewni, że bez problemu znajdziemy najemcę. W przypadku chęci późniejszej sprzedaży – potencjalnego nabywcę. Małe mieszkanie generuje także niskie koszty utrzymania. Dlatego bardziej może nam się opłacić kupno kilku małych mieszkań w dobrych lokalizacjach niż jednego wielkiego apartamentu.

Ile to kosztuje?

Ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie na prowincji. Systematycznie jednak rosną w największych miastach takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk i Wrocław oraz miejscowościach turystycznych. Stabilność cen w małych miastach jest naturalnie spowodowana przede wszystkim ich dużą odległością od dużych ośrodków, które oferują więcej możliwości. Jeżeli planujemy kupić małe mieszkanie w celach inwestycyjnych, a budżet nas przy tym nie ogranicza – wówczas najlepiej kupić je w takim miejscu jak Jastarnia czy Zakopane. Z kolei kupując mieszkanie w dużym mieście mamy do czynienia z większą konkurencją, a więc łatwiej trafić na okazyjną cenę. Trzeba przy tym pamiętać, że małe mieszkania sprzedają się bardzo szybko.

Inwestycja w mieszkanie za granicą

Każdy, kto spędza wakacje w popularnych kurortach na riwierze hiszpańskiej czy Wyspach Kanaryjskich, miał okazję spotkać się z całymi osiedlami niewykończonych domów, które kuszą ewentualnych inwestorów atrakcyjną ceną. To efekt kryzysu ekonomicznego z przed kilku lat, który najbardziej odcisnął swe piętno na rynkach nieruchomości. Podobnie kryzys polityczny w Egipcie, który miał swoje apogeum w roku 2011 przyczynił się do spadku cen i tak już tanich nieruchomości w kurortach nad Morzem Czerwonym – takich jak popularna Hurghada czy Szarm-el-Szejk.

Tanie apartamenty nad Morzem Śródziemnym, które od dawna miały w swoich ofertach rynki nieruchomości w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech coraz częściej znajdują także nabywców w Polsce i stanowią przedmiot zainteresowania agencji znad Wisły. Jest to znakomity sposób na inwestycje dla wszystkich tych, którzy poszukują wakacyjnego apartamentu z możliwością jego wynajmu w ciągu roku. Oczywiście Bałtyk leży bliżej niż Morze Czerwone i w naszym kraju także można skusić się na mieszkanie nad morzem lub zakup apartamentu hotelowego z gwarantowanym przychodem rocznym. Trzeba pamiętać, że o ile lato nad polskim morzem jest krótkie, to sezon nad Morzem Czerwonym trwa praktycznie cały rok. Dodatkowo ceny nieruchomości są dużo niższe niż w Polsce. Pośrednim wyjściem może okazać się zakup mieszkania nad Morzem Czarnym – w Bułgarii. Przynależność tego kraju do Unii Europejskiej ułatwia inwestycje, a ceny za m2 są nadal atrakcyjne w porównaniu do polskich.

Bez względu na to czy kupujemy małe mieszkanie na wynajem turystom w kraju czy za granicą nie musimy zajmować się wszystkim osobiście. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są agencje zarządzania najmem. Za niewielką opłatą działają one jako przedstawiciele najemcy inwestycyjnego.

Sprawdzaj co kupujesz

Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup mieszkania? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy jest to lokal spółdzielczy czy hipoteczny, a więc taki który posiada założoną własną księgę wieczystą. W tym ostatnim wypadku stając się właścicielami mieszkania zostaniemy zarazem członkami wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnoty rządzą się różnymi zasadami, w zależności od tego, czy są małe, czy skupiają większą liczbę właścicieli. Wszystkie jednak działają w oparciu o jedną ustawę. Należy mieć świadomość tego, że eksploatacja mieszkania należącego do wspólnoty jest często droższa od spółdzielczego. Do tego dochodzi podatek od nieruchomości, z którego – inaczej niż w przypadku mieszkań spółdzielczych – musimy rozliczać się sami.

Dobrze wiedzieć w którym roku powstał budynek i z jakich materiałów został postawiony, czy przechodził modernizację. Kiedy ostatni raz dokonano w nim wymiany instalacji gazowych, rur doprowadzających wodę i innych. Oglądając mieszkanie powinniśmy zwrócić uwagę na to w jakim stanie są elementy trwałe – a więc okna, podłoga, instalacja grzewcza, a także te w łazience i w.c. Dobrze byłoby przyjrzeć się także instalacjom w piwnicy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze, czy należące do wspólnoty, nie zapomnijmy sprawdzić, ile wynosi aktualny czynsz i kto zarządza domem.
Oczywiście przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy koniecznie zapoznajmy się z wypisem z księgi wieczystej i zweryfikujmy wszystkie dane własnościowe włącznie z tym, kto jest zameldowany w mieszkaniu i czy nie jest ono zadłużone. Jeżeli chcemy mieć spokojną głowę najlepiej przeprowadzić transakcję za pośrednictwem sprawdzonej agencji nieruchomości.

Lokalizacja, lokalizacja…

W przypadku zakupu nieruchomości na wynajem jej położenie na mapie i okoliczna infrastruktura mogą mieć decydujące znaczenie dla przyszłej stopy zwrotu. Oprócz nieruchomości w miejscowościach turystycznych, o których już pisaliśmy – mieszkania w miastach najlepiej wynajmują się najbliżej centrum. Ważny jest także bliski dostęp do podstawowego zakresu usług. Należą do nich sklepy, szkoły i przedszkola oraz ośrodki służby zdrowia. Ważnym elementem może okazać się także łatwy dostęp do komunikacji publicznej.

Inwestowanie w nieruchomości pozostaje jednym z ciekawszych sposobów zarabiania pieniędzy. W szczególności dla ludzi, którzy posiadają już pewien kapitał i chcą go pomnażać. Pamiętajmy jednak, że zakupu najlepiej dokonać z pomocą doświadczonego agenta, co daje nam pewność, że transakcja będzie bezpieczna i profesjonalna.