Meble i dodatki metalowe jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z widokiem wnętrz wielkich hal produkcyjnych. Obecnie stanowią nieodzowny element wyposażenia zarówno dużych domów, jak i małych mieszkań. O elementach wystroju industrialnych wnętrz opowie Marcin Rogacki ze Studio 62.

Skąd wzięła się popularność mebli metalowych i dlaczego stanowią ważne dopełnienie loftowego wnętrza?

Żeby to zrozumieć, musimy przenieść się do Stanów Zjednoczonych lat 50. XX wieku. Tam właśnie ma miejsce początek loftowego wnętrza, prowadzący do mody na meble oraz dodatki metalowe. Z powodu kryzysu gospodarczego upadło wiele zakładów produkcyjnych. Pozostały po nich opuszczone fabryki, hale i magazyny, często znajdujące się w pobliżu centrów wielkich miast. Budynki szybko zyskały w oczach artystów, głównie ze względu na przestrzeń i niski czynsz. Zainspirowani możliwościami, jakie daje to połączenie, adaptowali je na swoje pracownie, będące jednocześnie mieszkaniem.

Surowe pofabryczne wnętrza z otwartą przestrzenią, nieosłonięte rury i wielkie okna wpuszczające ogrom światła, a co najważniejsze – warunki ekonomiczne, wymusiły na użytkownikach pewną formę estetyki. Surowa prostota i minimalizm to cechy, którymi kierowali się pionierzy stylu industrialnego. Do aranżacji swoich loftów wykorzystywali przede wszystkim zastane meble i materiały, które zwykle były metalowe. Trend wynikający z przyczyn funkcjonalno-ekonomicznych szybko zyskał ogromną popularność, ostatecznie stając się synonimem luksusu.

W późniejszych aranżacjach, stylizowanych na lofty, stawiano przede wszystkim na drogie, designerskie meble, które przyciągają wzrok. Klasykiem jest tu słynny fotel Barcelona, projektu Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich, który, co ciekawe, powstał 30 lat przed ukształtowaniem się we wnętrzach stylu industrialnego.

Obecnie meble metalowe, wykorzystywane jako uzupełnienie wnętrza loftowego, cechują się prostym designem i chłodnymi barwami. Czerń, szarość czy biel sprawdzi się tu najlepiej. Odpowiednio dobrane meble sprawią, że otwarta przestrzeń loftu stanie się ujmująca i przytulna. Najlepiej postawić na wyposażenie o prostych, geometrycznych kształtach i nowoczesnej formie. Poza tym meble metalowe łatwiej utrzymać w czystości, a prezentują się niezwykle oryginalnie, nadając charakteru każdemu wnętrzu.

dodatki metalowe
studio-62.pl

Dodatki idealne do loftowego wnętrza

Tym, co może być nieoczywiste, a co wpasowuje się idealnie w loftowe wnętrza, są wieszaki metalowe. Są to dodatki często niedoceniane, a przez to pomijane w projektowaniu wnętrz industrialnych. A to błąd! Wszelkiego rodzaju wieszaki i stojaki na ubrania są obecne w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu, w którym go urządzono. Dlatego nie można pominąć ich wagi.

dodatki metalowe
studio-62.pl

Wieszaki metalowe doceniane są przede wszystkim ze względu na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Urzekają nie tylko wymiarem praktycznym, ale przede wszystkim wysublimowaną elegancją. Można pomalować je na dowolny kolor, idealnie dopasowując do pozostałych elementów wystroju. Takie wieszaki są zazwyczaj malowane proszkowo, co umożliwia uzyskanie trwałej powłoki. Mogą zatem przetrwać długie lata bez konieczności konserwacji, w przeciwieństwie do wieszaków drewnianych, znacznie mniej trwałych.

dodatki metalowe
studio-62.pl

Wystrój loftów, który jest na ogół prosty, powinien jednak zaskakiwać nowoczesnymi i nietypowymi rozwiązaniami. Styl loftowy jest bowiem dość specyficzny i unikalny. Warto więc rozważyć zakup mebli i dodatków metalowych bezpośrednio u producenta. Daje to duże możliwości dopasowania ich do indywidualnych potrzeb. Poszukując producenta, watro stawiać na jakość wykonania, elastyczność w modyfikacji produktów oraz możliwość zrealizowania własnych pomysłów na niebanalne meble i dodatki do swojego loftu.

dodatki metalowe
studio-62.pl

Metalowe meble i dodatki nie są domeną wyłącznie stylu industrialnego. Mogą być również doskonałym uzupełnieniem wyposażenia w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy nowoczesnym. To także nietuzinkowy element wnętrz eklektycznych.

Meble i dodatki z metalu sprawdzą się więc w wielu wnętrzach, niezależnie od stylu i przeznaczenia. To zarazem funkcjonalny i designerski detal, obok którego z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie.

dodatki metalowe
studio-62.pl