Już od dobrych kilku lat jesteśmy świadkami bardzo silnego trendu związanego z szeroko pojętym „powrotem do natury”. Nie ma drugiego tak naturalnego, pięknego i szlachetnego materiału do aranżowania przestrzeni wokół nas jak naturalne, surowe drewno. I żaden materiał tak pięknie się nie starzeje jak dobre gatunkowo, odpowiednio zadbane drewno.

Efektowność, elegancja, a jednocześnie naturalność i surowość drewna sprawiają, że pasuje ono do niemal każdego pomieszczenia. Drewno we wnętrzach pasuje do stylu klasycznego, nowoczesnego, skandynawskiego, minimalistycznego oraz rustykalnego. Czy można je sobie wyobrazić bez drewnianych mebli i podłóg, pięknie usłojonych schodów czy chociażby kuchennych dodatków?

drewno we wnętrzach
Komoda Pomax, bohemianliving.pl
drewno we wnętrzach
Komoda Pomax, bohemianliving.pl

Dlaczego drewno nigdy nie będzie passé?

Jeżeli mówimy o drewnie surowym, naturalnym, to tak naprawdę nie ma dwóch identycznych kawałków, nawet sprawionych z tego samego drzewa. Drewno charakteryzuje się różnorodną fakturą, usłojeniem i kolorystyką. Nie powinno być to traktowane jako wada, a największy atut drewnianych mebli i przedmiotów. Oczywiście do ich wyrobu, zwłaszcza tych droższych, wybierane są najpiękniejsze kawałki. Jednak często to stare drewno, już dotknięte piętnem czasu, z nawet 100-letnich stodół osiąga naprawdę wysoką cenę. Miłują je szczególnie wielbiciele stylu vintage, loftowego czy industrialnego.

Żaden inny materiał nie doda wnętrzu takiej przytulności i ciepła jak drewno. Nawet surowe, betonowo-szklane domy, kiedy znajdzie się w nich chociażby minimalny dodatek w postaci drewnianego stołu oraz kilku niewielkich drobiazgów, od razu zyskują zupełnie inną jakość. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że otrzymują „duszę”.

Czasami spotykam się z opinią, że drewno jest trudne w utrzymaniu, że szybciej się niszczy i trzeba na nie jakoś szczególnie uważać. Nie zgadzam się z tymi tezami. Wystarczy naprawdę podstawowa wiedza, jak dbać o drewniane przedmioty, aby służyły bardzo długo. Zresztą, moim zdaniem rysa na drewnianej komodzie a rysa na meblu z płyty to dwie zupełnie różne rysy.

drewno we wnętrzach
Stolik kawowy Bloomingville, bohemianliving.pl

Drewno a aktualne trendy

Ostatnio moda na drewno jest wyjątkowo silna. Do łask wróciło nawet obijanie ścian deskami, a drewno można znaleźć w obudowach kominków. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy zajmujące się wyrabianiem różnorodnych ozdobnych paneli ściennych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W magazynach wnętrzarskich można znaleźć niejeden dom dosłownie cały w drewnie, a jednocześnie daleko mu do góralskiej chaty. Wręcz przeciwnie – są to czasami perełki nowoczesnego designu.

Nie musimy jednak od razu zdzierać tapet ze ścian. Dobrze dobrane dodatki wystarczą, aby nasze wnętrza nabrały elegancji, ciepła, i zupełnie innego charakteru. Zapewniam, że jeśli chodzi o naturalne drewno – apetyt rośnie w miarę jedzenia.

drewno we wnętrzach
Krzesło drewniane Madam Stoltz, bohemianliving.pl

Jak dobierać drewno do swoich domowych aranżacji?

Na początek możemy zamienić stolik kawowy na taki z prawdziwego drewna. Alternatywą jest także to, by z jednej strony stołu zamiast krzeseł postawić drewnianą ławkę. Możemy ustawić przy ścianie ozdobną, drewnianą drabinkę i zawiesić na niej tzw. cotton balls, które zapalone wieczorem stworzą nam istną instalację artystyczną. Zamiast plastikowej czy ceramicznej misy na owoce wybierzmy piękną, dużą misę z egzotycznego gatunku drewna.

Jeżeli nasza kuchnia wydaje nam się za bardzo surowa i ascetyczna, ustawmy w widocznym miejscu zestaw pięknych, drewnianych desek do krojenia. Osłonki na zioła, młynki do pieprzu i soli wykonane z drewna „postawią kropkę nad i”.

Drewniany regał na książki, komódka czy konsola ustawione pod lustrem – naprawdę niczego więcej nie potrzeba, aby we własnych czterech kątach poczuć się jak w ukochanym domu.

drewno we wnętrzach
Ławka drewniana, Bloomingville, bohemianliving.pl

Eksperymentuj

Na koniec mała rada, którą zaczerpnęłam z którejś książki o urządzaniu wnętrz. Dobierając gatunek drewna do wnętrza, nie warto trzymać się sztywnych zasad. Przykładowo, jeśli podłoga jest dębowa, to nie oznacza, że wszystkie inne drewniane przedmioty muszą być „pod kolor”. Wygląda to trochę sztucznie i bez polotu. Nie przesadźmy też w drugą stronę – nie mieszajmy ze sobą 10 różnych, zupełnie skrajnych gatunków drewna. Dotyczy to zwłaszcza większych form w jednym pomieszczeniu. Podłoga z bielonego dębu, obok ściana obita palisandrem, a pośrodku stolik z czereśni – mogą trochę przytłaczać, zamiast odprężać. Warto jednak wybierać naturalne drewno, eksperymentować z nim i się nim zachwycać – naprawdę się odwdzięczy.

drewno we wnętrzach
Krzeslo drewniane Madam Stoltz, bohemianliving.pl