Zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania. Do finalizacji transakcji jeszcze długa droga. W jej trakcie będziemy musieli podjąć wiele ważnych decyzji, m.in. tę dotyczącą lokalizacji naszego M. No właśnie: lepiej zamieszkać w centrum miasta czy może na jego obrzeżach? Paweł Jarczak, doradca ds. nieruchomości, odpowie na to pytanie na przykładzie konkretnego miasta – Wrocławia.

Planując zakup mieszkania we Wrocławiu, trzeba dokładnie przemyśleć wszystkie istotne kwestie. Nade wszystko musimy zrobić porządny research: zarówno cen, jak i opinii o danej dzielnicy.

Mieszkania we Wrocławiu – najpopularniejsze lokalizacje

Lokalizacja będzie miała bardzo istotny wpływ na cenę lokalu. Czasami jednak warto zapłacić więcej za lepszy komfort życia, spokój czy bezpieczeństwo. Najpopularniejszą i najbardziej pożądaną dzielnicą we Wrocławiu są umiejscowione w południowej części miasta Krzyki. Kolejne dwie lokalizacje, w których klienci najczęściej poszukują mieszkań to Śródmieście i Fabryczna. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które szukają mieszkania we Wrocławiu, najczęściej stawiają na południe miasta. Dlaczego? Ma to z pewnością wiele wspólnego z tym, że dzielnice w tym obszarze są obszerne, mają typowo mieszkaniowy charakter oraz bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, społeczną i handlową.

Dlaczego warto mieszkać w centrum? 

Wybierając popularną i dobrze rozwiniętą dzielnicę miasta, możemy być spokojni o połączenia komunikacyjne, bliskość placówek edukacyjnych, a także różnego rodzaju usług, rozrywek czy ośrodków kultury lub sportu. Na tego rodzaju udogodnieniach zależy przede wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Takim, dla których liczą się: logistyka oraz możliwość szybkiego i sprawnego przemieszczania się. Lokalizację w centrum miasta najczęściej wybierają więc studenci, młodzi biznesmeni, ale również rodzice z dziećmi. Ci decydują tak głównie ze względu na bliskie sąsiedztwo parków oraz terenów zielonych. Jest jednak jeden zasadniczy minus zakupu lokalu w centrum miasta: cena. Mieszkania w popularnych lokalizacjach bywają znacznie droższe od mieszkań o tym samym metrażu, ale położonych w mniej znanych dzielnicach lub na obrzeżach miasta.

Dla kogo przedmieścia?

Mieszkania na obrzeżach miasta można zakupić w znacznie korzystniejszej cenie, stąd ich popularność również jest niemała. Deweloperzy budujący osiedla w tych częściach miasta mają większe pole do popisu. Często tworzą lokale z dostępem do niewielkiego ogródka. Aspekt ten przekonuje głównie osoby posiadające małe dzieci. Dostęp do świeżego powietrza i ogrodu jest dla nich bardzo ważna. Na obrzeżach miasta jest również nieco spokojniej, choć w przypadku dużych metropolii, takich jak Wrocław, trudno mówić o zupełnym spokoju – nawet na peryferiach. Tereny podmiejskie pozwalają jednak nieco odetchnąć, można tam znaleźć więcej przestrzeni do jazdy na rowerze czy uprawiania joggingu.

Miasto, w którym żyje się dobrze

Jeżeli chodzi o wybór mieszkania we Wrocławiu znajdziemy wiele atrakcyjnych możliwości. To piękne i zadbane miasto, które cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Przyjeżdżający tam na czas nauki studenci, zahipnotyzowani urokiem miasta, często osiedlają się w nim na stałe. Bez względu na to, czy kupimy mieszkanie w centrum, czy na obrzeżach Wrocławia, na pewno będzie nam się tu dobrze żyło. Ważne, aby wybrana lokalizacja dopasowana była do naszego trybu życia. Jeżeli lubimy gwar wielkiego miasta, a na dodatek potrzebujemy szybkiego i łatwego dostępu do infrastruktury, wówczas zdecydowanie powinniśmy poszukać mieszkania w centrum miasta. Jeżeli natomiast zależy nam na nieco spokojniejszym, wolniejszym życiu, a bardziej niż na restauracjach i kinach zależy nam na zielonej trawce i długich rowerowych wycieczkach, wtedy mieszkania we Wrocławiu powinniśmy szukać raczej na peryferiach.