Każdy kupujący i wynajmujący nieruchomość posiada indywidualne preferencje. Jedni ulegają urokowi zabytkowej kamienicy, inni wybierają nowoczesne apartamentowce. W niniejszym artykule Honorata Zarzycka z City Invest Nieruchomości rozważa plusy i minusy obu tych rozwiązań.

Wybór pomiędzy kamienicą a blokiem dotyczy mieszkańców zarówno dużych miast, takich jak Wrocław czy Poznań, jak i mniejszych np. Nowa Sól lub Sulechów. Popularność starszego typu zabudowy różni się w zależności od miasta, które weźmiemy pod uwagę. Większe zainteresowanie klientów mieszkaniami w kamienicach jest w lokalizacjach takich, jak Łódź, Wrocław czy Kraków. Z kolei w miastach podobnych do Zielonej Góry preferowane są mieszkania w blokach. Postaram się przybliżyć zalety i wady mieszkania zarówno w kamienicy, jak i w bloku. Może to pomoże poszukującym w dokonaniu wyboru.

O czym warto wiedzieć przed zamieszkaniem w kamienicy?

Lokalizacja to ważny aspekt przy wyborze lokum. Kamienice zazwyczaj są zlokalizowane w centrum miast, dzięki czemu ich mieszkańcy mają wygodny dojazd do różnych części aglomeracji. Kamienice to również bliskie sąsiedztwo wielu lokali usługowych, np. sklepów, restauracji, barów, banków itp.

Historyczna zabudowa centrum miasta zapewnia wyjątkowy widok z okien, pod warunkiem, że nie są one zorientowane na wąskie, boczne uliczki. Problemem w kamienicach może okazać się jednak hałas towarzyszący miejskiemu życiu, które, zwłaszcza latem, toczy się do późna, gdy powodzeniem cieszą się ogródki restauracyjne.

Dla posiadaczy aut, którzy mieszkają w kamienicach, wyzwaniem może okazać się zaparkowanie w okolicach domu. Częsty problem to również okoliczny element. O ile trudno o izolację hałasu z zewnątrz, o tyle grube ściany z cegły skuteczne wytłumią to, co słychać u sąsiadów.

Największym atutem kamienicy jest jej elewacja. Zdobienia i powiew historii przyciągają uwagę poszukujących. Bez wątpienia urzekają również duże okna, które wpuszczają więcej światła dziennego, oraz wysokie, przestronne pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że to, co latem i wiosną czyni mieszkanie w kamienicy atrakcyjniejszym, w zimnych miesiącach może okazać się utrapieniem. Ściany z cegły nadal zwykle są pozbawione ocieplenia. Co prawda można znaleźć na deptakach zabudowy po termomodernizacji, jednak w wielu przypadkach nie ma co na to liczyć.

Wysokie koszty ciepła wynikają z braku podłączenia do ogrzewania miejskiego. Drogie ogrzewanie gazowe lub elektryczne często jest jedynym rozwiązaniem. Można znaleźć też lokale mieszkalne, w których wciąż grzeje się piecami kaflowymi. Nie dają one jednak stabilnej temperatury w domu. Bolączką mieszkańców kamienic jest również zły stan techniczny instalacji, nieszczelne okna oraz krzywe ściany. Remont takiego mieszkania niesie za sobą duże koszty, jednak może podnieść wartość nieruchomości i kiedyś zaprocentować przy sprzedaży.

Plusy i minusy mieszkania w bloku

Z punktu widzenia wielu moich klientów zakup mieszkania w bloku jest praktyczniejszym wyborem. Może nie niesie on za sobą uroku architektury, ale za to zapewnia centralne ogrzewanie, ciepłą wodę oraz windę.

Bardzo duża ilość bloków jest po termomodernizacji, co zapewnia niskie rachunki za ogrzewanie. Blokom towarzyszą place zabaw dla dzieci i tereny zielone. Wiele osiedli ma rozbudowaną infrastrukturę i nie trzeba wybierać się poza nie, żeby zrobić zakupy czy zjeść coś w bistro. Można znaleźć osiedla z przychodniami lekarskimi, aptekami, szkołami czy przedszkolami. Minusem może okazać się dojazd z takich osiedli do miasta.

Z doświadczenia naszego biura City Invest wiem, że ludzie starsi unikają mieszkań w kamienicach. A ci, którzy już w nich mieszkają, szukają opcji wyprowadzki do bloków, gdzie nie muszą martwić się o zapewnienie sobie ogrzewania. Kamienice nie są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nie posiadają wind, a schody najczęściej są strome. Ludzie starsi rezygnują z takich rozwiązań, zwracając się w stronę komfortu mniej urokliwych bloków.

Kwestia preferencji

Nie ma prostej odpowiedzi na to, który typ mieszkania jest idealny. Wszystko zależy od preferencji poszukującego. To, co dla jednych może być atutem, dla drugich okaże się wadą. Trzeba zastanowić się, czy chcemy przestronnych, wysokich pokoi, które ciężko ogrzać zimą, czy zadowolimy się ciasnymi pomieszczeniami w bloku, nie martwiąc się o rachunek za ciepło. Czy, wyglądając przez okno, chcemy widzieć deptak i towarzyszący mu gwar, czy możemy poświęcić czas na dojechanie na spokojne osiedle na obrzeżach miasta. Po powrocie z pracy wolimy zaparkować samochód pod blokiem, czy możemy szukać miejsca parkingowego, niekoniecznie w okolicy swojej kamienicy? Czy mamy zdrowie na codzienne pokonywanie stromych schodów, nawet z ciężkimi zakupami, czy wjedziemy do naszego mieszkanka windą?