Czym jest moda na lofty? Chwilowym trendem wskazującym na zainteresowanie przemysłową estetyką? A może tendencją realnie wpływającą na zmianę stylu współczesnych wnętrz i wzornictwa? Jak to jest z tym „loftem”? – pyta i odpowiada w swoim tekście Iwo Kędzierski, architekt wnętrz i właściciel MAXDESIGNER.

Czym jest loft?

W skrócie jest to obiekt poprzemysłowy, któremu podarowano drugie życie. Określamy tak np. mieszkania zaaranżowane we wnętrzach dawnych fabryk lub magazynów. Co skłoniło pionierów do zamieszkania w starych, nierzadko już opuszczonych wnętrzach? Miłość do industrialnej estetyki? Owszem, to też. Wspomniane wnętrza mają jednak jeszcze jedną, bardzo atrakcyjną i charakterystyczną cechę – przestrzeń. Takiej przestrzeni nie uświadczymy w żadnym domu czy rezydencji. Mieszkalny charakter w połączeniu z szorstkim, przemysłowym szykiem tworzy to „coś”.

Loft stanowi wyjątkowo bezkompromisowe podejście do zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Styl loftowy kojarzy się z autentycznością. Wyraża miłość do materiałów utrzymanych w takiej formie, w jakiej zostały stworzone przez człowieka. Nie kamufluje i nie zakrywa historii, a wręcz przeciwnie – wydobywa piękno z pozornie zniszczonych powierzchni ścian lub wyposażenia wnętrz.

lofty
maxdesigner.pl

Pamiętajmy, że pierwsze lofty powstawały w starych ceglanych budynkach. Wielkie okna podzielone na mniejsze kwatery, betonowa wylewka, nierzadko pozostawione maszyny lub ich fragmenty. Właśnie tego rodzaju elementy stanowią esencję loftu.

loft
maxdesigner.pl

Estetyka buntu?

Na świecie estetyka przemysłowa rozkwita już od kilkudziesięciu lat, w Polsce tendencja ta pojawiła się zdecydowanie później, ale i tak jest z nami już dosyć długo, bo ponad dwadzieścia lat.

Surowy, dla niektórych wręcz brudny, nowy styl w projektowaniu wnętrz bywał przyczyną wielu burzliwych dyskusji. Przeciwników nie brakowało już od samego początku. Ba! Przeciwna była właściwie większość. Wynikało to oczywiście z nierozumienia i z obrony tego, do czego ludzie byli już przyzwyczajeni. Na początku lofty były jedynie niszą, czymś w rodzaju zjawiska. Z czasem zaczęło ich przybywać. Pisano o nich w magazynach i wykorzystywano w sesjach zdjęciowych licznych kampanii reklamowych. Świadomość estetyczna społeczeństwa powoli zaczęła się zmieniać. Coś, co zrazu szokowało i budziło odrazę, wreszcie spotkało się ze zrozumieniem. Dzięki temu teraz żyjemy w takiej rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

loft
maxdesigner.pl

Większość popularnych obecnie na rynku mebli i przedmiotów codziennego użytku swoje źródło ma właśnie w wyposażeniu loftów. Pierwsi właściciele takich obiektów stawiali na niezależność i inność. Punktem wyjścia był dla nich bunt estetyczny. Ustawiali się w kontrze do właścicieli sterylnych mieszkań z gładkimi powierzchniami. Z czasem, gdy zwolenników loftów przybywało, aranżowanie starych magazynów na przestrzeń mieszkalną stało się wręcz modne. Dziś projektanci pełnymi garściami czerpią z wczesnych nowojorskich realizacji.

loft
maxdesigner.pl

Styl loftowy niemal z założenia nakazuje pozostawić jak najwięcej z pierwotnego charakteru wnętrza. W historii urządzania wnętrz loftowych dodatkowe elementy wyposażenia wprowadzano bardzo ostrożnie i robiono to raczej na modłę minimalistyczną. Nawet jeśli umieszczano w pomieszczeniach np. wzorzyste kanapy, to najczęściej w połączeniu ze starym murem, którego wygląd – w tym nowym dla niego otoczeniu – stawał się wręcz ornamentem.

loft
maxdesigner.pl

Loft na co dzień

Obecnie, śmiem zauważyć, relacje się odwróciły. To wyposażenie wnętrz i meble są projektowane tak, by wyglądały niczym część starej maszyny albo industrialnego pomieszczenia. Przeciętny Kowalski nie szuka hali do adaptacji pod mieszkanie, lecz oczekuje, że w standardowym mieszkaniu osiągnie wrażenie starego magazynu.

Jak to możliwe? Moim zdaniem odpowiedź jest bardzo prosta: czas. Przemiana wzorców estetycznych w społeczeństwie wymaga czasu i estetyka przemysłowa jest tego dobrym przykładem. Coś, co zapoczątkowała fanaberia kilku osób, po jakimś czasie osiągnęło status silnego trendu, a dziś praktycznie stało się stylem.

Świadomość estetyczna społeczeństwa osiągnęła w ostatnich czasach bardzo wysoki poziom. Zawdzięczamy to rozwojowi środków masowego przekazu, dzięki którym zyskaliśmy min. dostęp do wiedzy o sztuce i aktualnych tendencjach w projektowaniu wnętrz. Media sprawiły, że wiemy więcej, a co za tym idzie – chcemy też więcej dla siebie. Wymagamy i łatwiej określamy swoje potrzeby.

loft
maxdesigner.pl

Widząc potrzeby klientów, producenci wychodzą im naprzeciw. Efektem tego jest ogromny wybór materiałów wykończeniowych. Skupiając się w tym momencie tylko na estetyce przemysłowej, warto wspomnieć o takich nowościach ostatnich lat, jak dostępne w ogromnej ilości różnych formatów płyty betonowe. Podobnie ma się sytuacja ze stalą kortenowską. Samym tapetom można by poświęcić osobny rozdział.

loft
maxdesigner.pl

Nowe możliwości techniczne wypalania płytek ceramicznych przyczyniły się do powstania wielu atrakcyjnych wzorów. Zarówno geometrycznych, jak i takich, które imitują inne materiały. Na uwagę zasługują zwłaszcza gresy imitujące drewno lub blachę.

Stal i szkło w połączeniu z naturalnym drewnem to niby nic nowego, pamiętajmy jednak, że loft lubuje się w surowym przekazie wizualnym. Takie podejście do materiału skutkuje zadomowieniem się w mieszkalnych i publicznych wnętrzach zupełnie nowej estetyki. Analogicznie dzieje się w kwestii oświetlenia, mebli czy przedmiotów codziennego użytku.

loft
maxdesigner.pl

Loft się zmienia

Za sprawą coraz większej popularności nowego stylu pojawiły się jego przeróżne wariacje i odmiany. Obserwujemy zarówno klasyczne, surowe formy, jak i ich bardziej „miękkie” wersje. Zarówno w lokalach użyteczności publicznej, jak i w szeroko rozumianej mieszkaniówce dominuje obecnie odmiana stylu loftowego, która ewoluuje w stronę skandynawskiego designu. Wizualna szorstkość łączy się w niej z funkcjonalnością, wszystko zaś zdobi naturalne drewno. Materiał ten wprowadza przytulność i ciepło do z pozoru nieprzyjaznych wnętrz. Wspomnieć należy jeszcze o dodatkach, które tworzone są nierzadko z inspiracji motywami orientalnymi lub ludowymi. Połączenie stylu loftowego z glamourem też już nikogo nie dziwi. Pamiętajmy jednak, że taki stan rzeczy stał się możliwy tylko dlatego, że od adaptacji starej bytomskiej lampowni przy szybie rudnym Bolko upłynęło w Wiśle bardzo dużo wody.

loft
maxdesigner.pl