Rozwiązania z drugiej połowy XX wieku, w Polsce kojarzone z epoką PRL-u, do niedawna spychane na margines jako relikt przeszłości dziś na powrót królują w naszych domach pod postacią stylu modern retro. Ponownie doceniamy lekkie i ergonomiczne formy mebli, prostotę rozwiązań i praktyczne zabudowy. Do dawnych projektów powracają nawet koncerny takie jak IKEA, czego przykładem jest reedycja stolika Lövet z 1956 (obecnie Lövbacken).

Po pierwsze: nie wyrzucać

Zamiast kupować stylizowane meble z powodzeniem możemy użyć tych, które często kurzą się w naszej piwnicy. Już zmiana samej tapicerki lub przemalowanie powierzchni nada meblowi nowe życie i pomoże wyeksponować na nowo jego walory. Dla tych, którzy nie posiadają tego rodzaju pamiątek powstaje teraz wiele możliwości kupienia mebli używanych z przeznaczeniem do odnowienia bądź tych będących już po takim liftingu. Klimatu w stylu modern retro mogą wnętrzu nadać również przeróżne sprzęty, takie np. jak oldskulowe radia czy ceramika.

modern retro
studiokreatura.pl

Doceniamy to, co mamy

Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, warto wykorzystać jego ukryty potencjał. Starą podłogę w jodełkę wystarczy wycyklinować, by wydobyć urok naturalnego drewna. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku żeliwnych grzejników żeberkowych – do tej formy powraca wielu producentów. Czasem te zastane w naszym mieszkaniu wymagają jedynie wypiaskowania i odmalowania, by nadać wnętrzu charakteru.

modern retro
studiokreatura.pl

Retro pod prysznicem

Ograniczenia produkcyjne ubiegłych dziesięcioleci wymuszały stosowanie niewielkich formatów płytek. Dziś powrót do tego rozwiązania daje dużo więcej możliwości w komponowaniu nietypowych układów czy zestawianiu ze sobą kilku wielkości. Dodatkowy efekt można uzyskać, stosując ciemne lub kolorowe fugi –  nadadzą one naszej łazience odpowiedniego pazura.

modern retro
studiokreatura.pl

Stare materiały odkryte na nowo

Nie bójmy się używania wykorzystywanych w PRL-u materiałów w nowych, zaskakujących kontekstach. Lastryko, kiedyś tak popularne na klatkach schodowych, aktualnie jest wszechobecne we wzorach płytek, tapet czy nawet blatów kuchennych. Kojarzone z szaro-burą monotonną powierzchnią zaskakuje odważnymi zestawieniami kolorystycznymi. Podobnie negatywnie kojarzone lamperie obecnie można nowocześnie zinterpretować poprzez wprowadzenie do wnętrza koloru –  świadome zastosowanie takiego zabiegu na tle salonu czy sypialni daje wyśmienite efekty. Do łask powróciła także sklejka, która dzięki swojej wytrzymałości sprawdza się doskonale w zabudowach meblowych.

modern retro
studiokreatura.pl

Niedoceniana do niedawna epoka PRL-u dziś ze swoją prostą rozwiązań staje się niewyczerpaną kopalnią inspiracji, które odczytane w nowy, nieszablonowy sposób mogą ożywić współczesne wnętrza i nadać im indywidualnego charakteru.

modern retro
studiokreatura.pl