Coraz popularniejszy sposób zarabiania na nieruchomościach to tzw. flipping. Działanie polega na kupowaniu mieszkań do zyskownej odsprzedaży. Flipy są najbardziej powszechne w segmencie popularnym, ze względu na niską kwotę wejścia, do 300 tys. zł. Ile można na tym zarobić? Jak kupować „na flipa” na rynku premium? Na te pytania odpowie ekspert nieruchomości premium, Tomasz Kucharski z Premium Properties.

Czy inwestycja opłaca się tylko, gdy posiadamy gotówkę?

Flipping jest najłatwiejszy, gdy posiadasz nadpłynność finansową i w każdej chwili możesz  zainwestować gotówkę. Jednak zarabianie na apartamentach ma sens również w przypadku korzystania z kredytu, najlepiej hipotecznego, gdyż jest on najtańszy. Wówczas wymagany jest wkład własny, koszty okołokredytowe oraz okołotransakcyjne, czyli najbezpieczniej założyć 30%. Reasumując, inwestycja w nieruchomość za 500 tys. zł. wymaga od Ciebie posiadania nie więcej niż 150 tys. zł.

Ile kosztuje apartament na rynku nieruchomości premium?

W Warszawie czy Sopocie nieruchomości są najdroższe w Polsce, ale, uśredniając, ich koszt wynosi już od 500 tys. do 1,5 mln zł. Warto przy tym pamiętać, że nie sama kwota czyni premium, ale też lokalizacja i fakt, że możesz osiągnąć wysoki standard. Przykładowo, kupujesz przestronne mieszkanie w kamienicy, wymagające gruntownego remontu, który chcesz przeprowadzić albo nabywasz nieruchomość w apartamentowcu posiadającym udogodnienia, z których będzie mógł korzystać nabywca.

W jakie nieruchomości premium warto inwestować, żeby najwięcej zarobić?

Najbardziej zyskowne są duże mieszkania w kamienicach, znajdujące się w dobrej lokalizacji, czyli blisko centrum, uczelni czy pasa nadmorskiego – to oczywiście w północnej Polsce.

Przestronne mieszkanie w kamienicy możesz zaaranżować w ten sposób, że fizycznie stworzysz dwa lub trzy lokale. Takie działanie pozwoli Ci na sprzedaż gotowego produktu z umową najmu, choć warto zaznaczyć, że nie w każdym przypadku będzie to prawnie możliwe. Jeśli uda Ci się przekonać wspólnotę do remontu całego obiektu lub zagospodarowania otoczenia, wartość nieruchomości wzrośnie jeszcze bardziej!

Inwestując w apartament od dewelopera na rynku pierwotnym, kup go w początkowej fazie budowy. Nabędziesz nieruchomość taniej niż w momencie, gdy inwestor będzie sprzedawał lokale bliżej terminu oddania do użytkowania. Dodatkowo, kupując jako jeden z pierwszych klientów, masz większy wybór, więc decydujesz się na najatrakcyjniej położony apartament. Oszczędzasz jeszcze podczas procesu budowy, a jeśli wykończysz lokal wg atrakcyjnego projektu architekta, masz pewność zarobku.

Ile można zarobić na odsprzedaży nieruchomości?

Flipping na rynku popularnym z reguły przynosi kilkanaście % zysku netto, a na rynku premium nawet kilkadziesiąt %. Nasz rekord to 70%! Nie zakładaj jednak aż takich efektów w swym biznesplanie.

W jakim czasie zarabiasz?

Nieruchomości premium wymagają uzbrojenia się w cierpliwość. Sprzedaje się je dłużej niż na rynku popularnym. Od momentu odbioru kluczy (od dewelopera czy firmy remontowej) przygotuj się na pół roku oczekiwania. Jeśli apartamentowiec jest w budowie, ten czas się wydłuża. Nie mrozisz jednak całej gotówki – płacisz za apartament zgodnie z postępem prac budowlanych. Istnieje jeszcze bardziej atrakcyjna forma finansowania, którą wraz z deweloperami przygotowujemy dla naszych klientów. To pojedyncza wpłata w wysokości 20%, a reszta przy odbiorze kluczy.

Dlaczego warto inwestować w premium, a nie w rynek popularny?

Rynek premium dynamicznie rozwija się w Polsce. 67% zamożnych Polaków posiada przynajmniej 2 nieruchomości i chętnie kupują apartamenty inwestycyjne czy „drugie domy” na wakacje w ulubionej lokalizacji. Nabywcy coraz częściej nie chcą czekać na wybudowanie docelowej nieruchomości, tylko jak najszybciej się nią cieszyć. Poza tym nieruchomości premium są stosunkowo odporne na kryzys.

Jakie są zagrożenia flippingu?

Premium sprzedaje się dużej, więc zamrażasz środki na dłuższy czas, nie inwestuj więc ostatniej złotówki. Mimo wszystko zysk jest na o tyle większy, że gra jest warta świeczki.

Pamiętaj, że gdy zarabiasz, ciąży na Tobie podatek dochodowy. Są zwolnienia, które mogą Ci przysługiwać, ale na bieżąco konsultuj się w tym temacie z księgowym lub doradcą podatkowym, a także z urzędem skarbowym. Wiele flipów może spowodować nałożenie na Ciebie podatku VAT – nie bagatelizuj tego. Możesz skorzystać z pomocy eksperta nieruchomości premium, który doradzi Ci zakup, a potem sprzeda tę nieruchomość z zyskiem dla Ciebie.