Zastosowania światłowodów we wnętrzach zyskują coraz większe zainteresowanie. Wśród nich rekordową popularność osiągają zestawy gwiezdnego nieba. Dzięki takiemu elementowi dekoracji możemy na suficie w zaciszu własnego domu stworzyć namiastkę rozgwieżdżonego nocą sklepienia.

Czym właściwie jest gwiezdne niebo?

Zestaw gwieździstego nieba to wiązka świecących się na końcach światłowodów wraz z generatorem światła LED. Światłowody montuje się bezpośrednio w suficie – najczęściej w płycie gipsowo-kartonowej lub w suficie napinanym. Montaż przeprowadza się na etapie podwieszania lub napinania sufitu – niestety nie ma możliwości instalacji gwiezdnego nieba w już gotowych sufitach. Po podłączeniu światłowodów do generatora LED, a generatora do zasilania, końcówki przezroczystych światłowodów zaczną świecić na wybrany kolor. Można przykładowo wybrać białą, zimną barwę, która najbardziej odda rzeczywisty charakter gwiazd. Mamy jednak możliwość użyć także generatora wielokolorowego RGB i za pomocą pilota możemy ustawić wybrany kolor lub jeden z programów świecenia. Zestawy gwiezdnego nieba najczęściej montowane są w sypialni nad łóżkiem, w pokoju dziecka czy w salonie nad strefą wypoczynku.

światłowodów we wnętrzach
soled.pl
światłowodów we wnętrzach
soled.pl

Gwiezdne niebo nie tylko w domu

Gwiezdne niebo znajduje swoje zastosowanie nie tylko w domach. Jest również chętnie montowane w salach weselnych i bankietowych, hotelach, restauracjach, klubach, salonach spa, a także nad basenami, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna jest chwila relaksu i odprężenia dzięki ciekawemu efektowi wizualnemu.

światłowodów we wnętrzach
soled.pl

Montaż gwiezdnego nieba na suficie

Przed przystąpieniem do montażu najlepiej jest rozrysować układ gwiazd na suficie, także z zaznaczeniem średnic światłowodów, jeśli nasz zestaw posiada je mieszane. W suficie musimy nawiercić tyle otworów, ile wiązek ma nasz zestaw, a następnie przez te otwory należy przełożyć światłowody. Po przewleczeniu światłowodów przez otwory bezpiecznie jest zakleić je kropelką kleju, aby się nie wysuwały. Pozostaje tylko podwieszenie płyty gipsowo-kartonowej lub zamontowanie sufitu napinanego, włożenie światłowodów do generatora światła LED, podłączenie go pod zasilanie 230V i gotowe!

Światłowody w koloroterapii

Oprócz światłowodów świecących końcem, dostępne są także światłowody świecące bokiem – chaotycznie bądź jednolicie. Pierwsza opcja jest najczęściej stosowana w kurtynach i żyrandolach światłowodowych. Oprócz funkcji dekoracyjnej, światłowody świecące bokiem często pełnią także funkcję terapeutyczną. Kurtyny świetlne z powodzeniem montowane są w przedszkolach, szkołach integracyjnych czy w salach doświadczania świata.

światłowodów we wnętrzach
soled.pl

Żyrandole światłowodowe dają spektakularny efekt świetlny, szczególnie w ciemnych pomieszczeniach. Kryształy umieszczone na dole każdego światłowodu rozpraszają światło i potęgują wrażenia estetyczne.

światłowodów we wnętrzach
soled.pl

Światłowód do wnętrza auta

Trzeci rodzaj światłowodów, czyli te jednolicie świecące bokiem, chętnie wybierają właściciele samochodów. Dzięki światłowodom świecącym całą swoją powierzchnią można zaakcentować krawędzie drzwi, deski rozdzielczej czy podsufitki. Osoby zajmujące się tuningiem samochodów również chętnie montują w autach gwiezdne niebo.

światłowodów we wnętrzach
soled.pl

Powyższe przykłady to tylko wybrane zastosowania światłowodów – te najbardziej popularne i najczęściej u nas zamawiane. Światłowody dają jednak dużo większe pole do działania – wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni i kreatywności.

Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym pokazujemy montaż gwiezdnego nieba w płycie gipsowo-kartonowej: