Nadszedł dzień, w którym trafiliśmy na odpowiednią ofertę najmu i jesteśmy zdecydowani sfinalizować pozyskanie mieszkania. Zanim podpiszemy umowę, warto zadbać o zbudowanie odpowiedniej relacji z właścicielem mieszkania. O tym, jak być idealnym najemcą, opowie Adam Jasiński, doświadczony pośrednik nieruchomości z Poznania.

Podczas poszukiwań idealnego idealnego mieszkania, przyszli najemcy spotykają się z różnymi problemami. Najczęściej brakuje nieruchomości do wynajęcia, które jednocześnie posiadają przystępną cenę, znajdują się w dogodnej lokalizacji i mają dobry standard. Gdy znajdziemy już idealną ofertę wynajmu, może okazać się, że jest więcej osób, które są nią zainteresowane. Wówczas to właśnie najemca idealny ma największe szanse na zawarcie umowy.

Prócz wieloletniego doświadczenia związanego z pośrednictwem w najmie lokali mieszkalnych, sam jestem właścicielem i co jakiś czas wynajmuję mieszkanie. Dzięki temu doskonale orientuję się, jakie są lub jakie mogą być oczekiwania właścicieli mieszkań w stosunku do osób chcących wynająć mieszkanie.

Czego oczekuje właściciel mieszkania od wynajmującego?

Właściciel życzy sobie najemcy, który będzie wywiązywał się z warunków umowy najmu. Dotyczy to przede wszystkim dochowywania terminu płatności, dbania o czystość w mieszkaniu oraz bezkonfliktowego, spokojnego użytkowania nieruchomości. Mając to na uwadze, osoba chcąca zjednać sobie właściciela w pierwszej kolejności powinna zadbać o zbudowanie z nim odpowiednich relacji.

Na początku warto porozmawiać na luźne tematy, takie jak własne zainteresowania i doświadczenia w wynajmowanych mieszkaniach, ale można też wspomnieć, czym zajmujemy się zawodowo. Tu warto dodać, że najemca zyska większe zaufanie w oczach właściciela, kiedy przedstawi zaświadczenie o zatrudnieniu. Taki dokument utwierdzi wynajmującego w przekonaniu, że nowy najemca to odpowiednia osoba, której można powierzyć swoje mieszkanie.

Ustal ważne szczegóły najmu

Tworząc odpowiednią relację, warto od samego początku otwarcie rozmawiać o wszystkich aspektach, które czasami wydają się dla nas błahe. Ustalmy więc, czy właściciel będzie skłonny doposażyć mieszkanie oraz jak wygląda rzeczywisty zwrot kaucji. Kolejna ważna informacja do zweryfikowania, to czy oraz na ile możemy ingerować w ściany, np. malując je na inny kolor lub wieszając mocowanie do telewizora. Dzięki temu w przyszłości unikniemy wielu niepotrzebnych nieporozumień.

Nie podejmuj decyzji na własną rękę

Właściciele nieruchomości cenią sobie najemców, którzy podczas trwania umowy najmu konsultują swoje decyzje związane z wynajmem. Istotne jest na przykład to, by poinformować o chęci posiadania domowego pupila. Warto także na bieżąco mówić o z pozoru błahych sprawach, jak poluzowanie się uchwytu szafki w kuchni lub głośna praca pralki.

Takich sytuacji mieszkaniowych, które wymagają konsultacji z właścicielem, może pojawić się wiele. Dlatego zawsze warto utrzymywać szczere i dobre relacje, aby szybko, skutecznie i bezkonfliktowo rozwiązywać jakiekolwiek problemy.