Altany ogrodowe, które znacie z gazetek największych sklepów ogrodniczych na szczęście powoli odchodzą już w niepamięć. Wraz z pojawianiem się nowych technologii budownictwa rośnie świadomość inwestorów i dzięki temu coraz częściej powstają altany ogrodowe, które nie są już powieleniem znanych do tej pory sześciokątnych schematów. Jesteście ciekawi, jak może wyglądać i w jakie funkcje być wyposażona nowoczesna altana? Jeżeli tak, zapraszam do lektury!

Prostota przede wszystkim

Nowoczesne altany ogrodowe bazują przede wszystkim na prostych bryłach, które swoją formą nie przytłaczają przestrzeni ogrodu. Takie altany bardzo często opierają się na konstrukcjach ażurowych, które mają za zadanie otwierać wnętrze budowli na piękno otaczającego krajobrazu.

 

altany ogrodowe
green-design.com.pl

Idealnie, gdy warunki zabudowy pozwalają nam na wykonanie projektu z płaskim dachem. Bardzo często jesteśmy jednak ograniczeni uwarunkowaniami prawnymi i musimy zdecydować się na dach kopertowy. Należy jednak pamiętać, że nawet z takim dachem możemy zrealizować projekt, który odbiega od znanych standardów.

altany ogrodowe
green-design.com.pl

Jako ciekawostkę dodam, że współczesne altany wcale nie muszą mieć prostych ścian oraz mieścić się w prostopadłej bryle. Wystarczy, że puścimy trochę wodze fantazji i możemy stworzyć naprawdę wszystko. Co powiecie zatem na altanę bazującą na formie okręgu?

altany ogrodowe
green-design.com.pl

Funkcje nowoczesnych altan

Nowoczesne altany ogrodowe często bywają dodatkiem do głównego budynku, stanowiąc idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną – przestrzeń, w której można celebrować każdą wolną chwilę. Obecnie mogą one pełnić jednak nie tylko rolę przestrzeni rekreacyjnej, lecz funkcjonować również jako domek gościnny czy pracownia artystyczna. Małe domki ogrodowe pomagają zorganizować przestrzeń na zewnątrz. Pomagają otworzyć wnętrze domu na świeże powietrze, mogą również pełnić rolę studia wypoczynkowego dla rzemieślnika, artysty czy pisarza. Niektóre nowoczesne altany mogą przybrać nawet formę całorocznego domku dla naszych gości. Możemy wyposażyć je w sypialnię, łazienkę lub aneks kuchenny.  W altanie często projektuje się również kąciki zabaw dla dzieci lub małe sale gimnastyczne. Jak widzicie zatem, pod względem funkcji każdy projekt możecie dopasować do swoich indywidualnych potrzeb oraz prowadzonego stylu życia. Dzięki temu stworzycie unikalną przestrzeń, która stanie się sercem Waszego ogrodu.

altany ogrodowe
inspiracje.com.pl

Mała powierzchnia – wiele możliwości!

Oczywiście funkcja altany zależy przede wszystkim od wielkości i wnętrza budowli. Jeżeli chcemy wybudować altanę na zgłoszenie, musimy pamiętać o tym, że mamy do dyspozycji powierzchnię do 35 m2. Projekty powyżej tej wartości muszą być już wyposażone w projekt budowlany, którego realizacja wymaga już uzyskania pozwolenia na budowę.

Wbrew pozorom nawet na tych 35 m2 możemy „poszaleć” i zrealizować coś kreatywnego. Dzisiejsze technologie dają ogrom możliwości, które w połączeniu z ciekawym rozwiązaniem projektowym sprawią, że zielona przestrzeń ożyje na nowo.

altany ogrodowe
inspiracje.com.pl