Trendy w aranżacjach pomieszczeń zmieniają się z dużą częstotliwością, na co producenci materiałów budowlanych i wykończeniowych reagują niemal natychmiastowo. Zjawisko to nie omija również segmentu płytek ceramicznych, w którym od kilku lat dokonuje się prawdziwa rewolucja.

Klasyczne, gładkie płytki i kafelki o monochromatycznej powierzchni stopniowo odchodzą do przeszłości. Ich miejsce zajmują płytki strukturalne, wprowadzając do naszych wnętrz trzeci wymiar – czasem dzięki efektownym nadrukom, czasem na skutek zastosowania eleganckiej faktury.

Do domu i na zewnątrz

Płytki strukturalne zazwyczaj mają uniwersalny charakter, dzięki czemu możemy stosować je zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Nie ma przeciwwskazań, by taka nowoczesna, trójwymiarowa aranżacja została wykorzystana w kuchni, łazience, salonie czy sypialni. Bogata oferta producentów i dystrybutorów przewiduje również stosowanie płytek strukturalnych na zewnątrz – na schodach, balkonie czy tarasie. Tu niesłabnącą popularnością cieszą się wszelkie faktury imitujące naturalny kamień.

Płytki strukturalne mogą doskonale nawiązywać do innych trendów aranżacyjnych, czego przykładem jest kolekcja płytek naszej marki, Satuario oraz Black&White. W intrygujący sposób nawiązują one do popularnej, czarno-białej stylistyki – jeden model wyróżnia się efektownym nadrukiem, a drugi urzeka nas bogactwem niezwykle eleganckich faktur.

płytki strukturalne
Satuario 30 x 90 cm, lisceramika.pl
płytki strukturalne
BLACK&WHITE 30 x 90 cm, lisceramika.pl
płytki strukturalne
BLACK&WHITE 30 x 90 cm, lisceramika.pl

Propozycje do każdej stylistyki

Miłośnicy koloru mogą za to sięgnąć po kolekcję Waterloo, która oprócz efektownych struktur i wzorów starannie wyprofilowanych na powierzchni płytek, urzeka ciepłem pastelowych barw. Zastosowanie tego modelu wprowadza harmonię i spokój do każdego pomieszczenia. Płytki dostępne są w modnym, asymetrycznym rozmiarze 30 x 60 cm, dzięki czemu aranżacja wykonana przy ich użyciu będzie prezentowała się nie tylko nieszablonowo, ale również bardzo na czasie.

płytki strukturalne
Waterloo 30 x 60 cm, lisceramika.pl

Nieco w opozycji do ciepłych i stonowanych pasteli stoi chłodny i ascetyczny styl kolekcji Barbarossa o wymiarach 30 x 60 cm. Jest ona skierowana do miłośników minimalizmu i stylu postindustrialnego. Wszędzie tam, gdzie mile widziana jest nowoczesność i prostota, płytka strukturalna w kolorze naturalnego betonu sprawdzi się idealne. Pozwala to na stworzenie niebanalnego, nowatorskiego wystroju.

płytki strukturalne
Barbarossa 30 x 60 cm, lisceramika.pl

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą dwa wyżej wymienione trendy, czego najlepszym dowodem jest kolekcja płytek Tokio o wymiarach 30 x 90 cm. Delikatny motyw znajdujący się na matowej płytce odważnie i efektownie kontrastuje z geometryczną fakturą. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyraźne uporządkowanie i oddzielenie poszczególnych stref w przestrzeni.

płytki strukturalne
Tokio 30 x 90 cm, lisceramika.pl

Zabawa geometrią w dużym formacie

Wielką zaletą płytek strukturalnych jest fakt, że ich zastosowanie pozwala tworzyć aranżacje o niestandardowym charakterze. Na ścianach możemy bawić się geometrią, tworząc w ten sposób duże, efektowne wzory, które na pewno przykują uwagę. Przykładem może być kolekcja Madryt o wymiarach 30 x 90 cm, która można układać w dowolny sposób. To jej przewaga nad konwencjonalnymi płytkami, które nie posiadają struktury 3D.

płytki strukturalne
Madryt 30 x 90 cm, lisceramika.pl

Jak pokazują powyższe inspiracje, płytki strukturalne w łazienkach sprawdzają się naprawdę dobrze, tworząc aranżacje oryginalne, przestrzenne i bardzo nowoczesne wnętrza. Nie należy bać się płytek ze strukturą i warto odważnie korzystać z dostępnych na rynku wzorów i kolekcji.