Kawa to energetyzujący, rozgrzewający napój, który rozbudza nas każdego dnia i daje siłę na przetrwanie sennego poranka. Istnieje wiele metod parzenia kawy: od najprostszej, polegającej na zalaniu sypanej kawy wrzątkiem, po stosowanie syfonów lub dripperów. W naszym domowym zaciszu warto jednak postawić na nowoczesne urządzenie. Ekspres ciśnieniowy pozwoli w prosty sposób przygotować ulubioną kawę.

Kawa z automatu czy z kolby?

Ekspres ciśnieniowy może być automatyczny oraz kolbowy. Wersje automatyczne to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko przygotować kawę. Wciskamy po prostu wybrany przycisk i gotowe. Z kolei ekspresy kolbowe wymagają nieco większego zaangażowania, ale my uznajemy to za ich zaletę, a nie wadę. Kolbowy ekspres ciśnieniowy daje radość z parzenia kawy polegającą na jej indywidualnej kreacji. Umożliwia nam to funkcja regulacji grubości ziaren, dobranie ilości zmielonej kawy, stopnia jej ubicia, aż w końcu wybranie odpowiedniej temperatury i wielkości samego naparu.

Każdy etap tworzenia kawy jest zależny od nas samych, co sprawia, że codziennie jesteśmy w stanie delektować się jej odmienioną wersją, dążąc do przyrządzenia ideału. Jeśli chcecie poczuć się jak prawdziwy barista, nie ma nic lepszego niż ekspres kolbowy! Na jaki się jednak zdecydować i które jego cechy są istotne?

ekspres ciśnieniowy
superwnetrze.pl

Sekret idealnej kawy – dobrze dobrane ciśnienie i temperatura

W ekspresach ciśnieniowych, jak sama ich nazwa sugeruje, najważniejszym parametrem jest ciśnienie. Wartość ciśnienia, któremu ulega parzona kawa, ma ogromne znaczenie. Zbyt gwałtowna zmiana ciśnienia lub jego niewłaściwy stopień może zaważyć na smaku kawy i sprawić, że stanie się ona kwaśna oraz gorzka. Jak tego uniknąć?

Świetnym rozwiązaniem, zastosowanym w The Barista Express marki Sage, który mieliśmy okazję testować w biurze, jest system niskociśnieniowego parzenia wstępnego. Na czym on polega? We wstępnym etapie parzenia kawy ciśnienie osiąga wartość od 2 do 4 barów, dzięki czemu rozkłada się ono równomiernie po całej powierzchni kawy, jaką mamy w filtrze. Ciśnienie stopniowo wzrasta by osiągnąć maksymalną wysokość wynoszącą 9 barów. Taki system jest gwarancją idealnej ekstrakcji kawy, a co za tym idzie – jej doskonałego smaku.

Co jeszcze ma wpływ na walory parzonej kawy? Woda, a konkretnie jej temperatura. Temperatura wody powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Dlaczego? Jest to konieczne, gdyż wahania temperatury podczas parzenia kawy mogą zaburzać jej ekstrakcję. Negatywnie odbija się to na smaku kawy, barwie, a także może spowodować brak charakterystycznej pianki, zwanej cremą. Do nadzorowania temperatury rewelacyjnie sprawdzi się elektroniczny system PID dostępny w ekspresie SES875. Funkcja ta zapewnia rejestrowanie temperatury podczas procesu parzenia, wyrównuje jej ewentualne wahania i daje pewność, że nasza kawa powstaje w najlepszych warunkach.

ekspres ciśnieniowy
superwnetrze.pl

Młynek stożkowy – kawa zmielona według Twoich potrzeb

Wyjątkowy, intensywny aromat wydobywa się ze świeżo zmielonych ziaren kawy, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie zmielenie. Zachowanie dbałości o ziarna i ich cenne właściwości daje gwarancję fenomenalnego, głębokiego smaku kawy. W ekspresie The Barista Express do dyspozycji mamy wbudowany młynek stożkowy o nierdzewnych kamieniach mielących, z którego wprost do kolby trafia porcja zmielonej kawy. W tym ekspresie samodzielnie dobierzemy grubość zmielenia ziaren. Pozwala nam na to 18 stopniowa skala umieszczona w pokrętle. Od bardzo drobno i mocno zmielonych ziaren, po nieco grubsze, bardziej wyczuwalne. Podczas naszych testów zdecydowaliśmy się na stopień 7, dzięki czemu możemy pochwalić się, iż kawa wyszła naprawdę pyszna. Zarówno jej barwa, jak i aromat oraz smak zachwyciłby nawet wymagających kawoszy!

ekspres ciśnieniowy
superwnetrze.pl

Pomocne funkcje, praktyczne akcesoria – zrób kawę szybko, łatwo i przyjemnie!

Nieodłącznym elementem ekspresu kolbowego jest tamper, czyli nieduży przedmiot do ubijania zmielonej kawy. Z racji swych zgrabnych rozmiarów może zapodziać się wśród kuchennych przyborów. Dlatego innowacyjnym rozwiązaniem w The Barista Express jest wbudowanie tampera w urządzenie. Zawieszony za pomocą magnesu zawsze wróci na swoje miejsce i z pewnością nigdzie się nie zawieruszy.

Poza tamperem ważna jest również budowa ekspresu, dająca nam swobodną przestrzeń do przyrządzenia wszystkich duży kaw, jak np. latte macchiatto. Dzięki niej nawet wysoka szklanka zmieści się bez problemu. Na początkowym etapie przyrządzania kawy pomocnym okaże się Razor. To malutkie akcesorium do wyrównywania kawy ubitej wcześniej tamperem. Pozwala on na równe ułożenie kawy i pozbycie się jej nadmiaru z kolby. Kilka szybkich ruchów Razorem, a kawa od razu staje się lepsza!

Dla miłośników mlecznych kaw istotnym elementem powinna być dysza na parę, umożliwiająca stworzenie pysznej pianki do latte. Ekspres SES875 posiada 360° obrotową dyszę, dlatego spienianie mleka idzie nam niezwykle gładko! Do przygotowania mlecznej warstwy potrzebny jest także nierdzewny dzbanek z termometrem, który poinformuje nas o stopniu podgrzania mleka. W końcu jego optymalna temperatura jest gwarancją puszystego cappuccino. Wyposażeni w najpotrzebniejsze przybory możemy rozpocząć naszą przygodę z kawą i rozkoszować się jej smakiem każdego dnia!

ekspres ciśnieniowy
superwnetrze.pl

Przyrządzanie kawy tak, jak profesjonalny barista wcale nie musi być trudne. Dobry ekspres ciśnieniowy ułatwi Ci to zadanie, a Ty będziesz mógł codziennie parzyć idealną kawę – taką, jaką lubisz najbardziej.