Większość Polaków korzysta z ogrzewania miejskiego. Jednak takie rozwiązanie nie jest możliwe dla wszystkich, a bywa też po prostu nieopłacalne. W takim razie jakie inne formy pozyskiwania ciepła mamy do wyboru? Wskaże je Andrzej Kozieł, hydraulik zarządzający własną firmą w Warszawie. 

Ogrzewanie miejskie

Wśród metod utrzymywania zimą komfortowej temperatury w naszym domu to właśnie ogrzewanie miejskie ma najlepszą opinię. Nie wymaga kupowania i magazynowania węgla, a także sprawowania nieustannej kontroli nad temperaturą. Instalacja miejskiej sieci wynosi dla jednego mieszkańca od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Do łącznych kosztów ogrzewania miejską siecią ciepłowniczą zaliczyć trzeba jednak kwestie zarówno instalacyjne, jak i eksploatacyjne. Opłata za ciepło pobierana jest zgodnie z ustaloną taryfą. Zerowe są natomiast koszty pracy włożonej w samo dostarczanie ciepła oraz usuwanie odpadów. Na koszty eksploatacyjne przekładają się jednak wydatki związane z:

  • konserwacją urządzeń,
  • nadzorem instalacji,
  • naprawami i remontami systemu,
  • amortyzacją sieci.

Należy doliczyć również wydatki inwestycyjne ogrzewania miejskiego. Dotyczy to przede wszystkim cen rur i grzejników rozprowadzających media.

Wadą ciepła pozyskiwanego z sieci miejskiej jest brak kontroli nad okresem grzewczym, ponieważ o dacie włączenia i wyłączenia decyduje zarządca budynku. Problem ten nie występuje za to w przypadku ogrzewania elektrycznego lub gazowego.

Własna kotłownia

Koszty związane z instalacją własnej kotłowni oraz jej późniejszą eksploatacją mogą stanowić dość spory wydatek. Łącznie wymaga to jednak dokładnego przekalkulowania, ponieważ na ostateczny koszt składa się wiele czynników, jak na przykład:

  • rodzaj budynku,
  • ilość lokali,
  • stan sieci centralnego ogrzewania.

Nowoczesne kotłownie są zazwyczaj w pełni zautomatyzowane. Stare systemy grzewcze wymagają wówczas dość dużej modernizacji. Własna kotłowania powinna być przede wszystkim przemyślanym elementem całościowej termomodernizacji. W takim przypadku przyniesie ona wymierne oszczędności.

Pomieszczenie zaadaptowane na kotłownię musi spełniać wymagania, które stawiają przed użytkownikami obowiązujące obecnie przepisy prawne. Dotyczą one przede wszystkim wielkości miejsca przeznaczonego na montaż pieca. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór gotowego projektu architektonicznego, który od początku uwzględnia obecność kotłowni. Możliwe jest oczywiście wybranie późniejszych prac adaptacyjnych, jednak zwykle wiąże się to z koniecznością ograniczenia powierzchni sąsiednich pomieszczeń. Najlepiej, gdy architekt już na samym początku wskaże optymalne usytuowanie pomieszczeń technicznych oraz gospodarczych względem pozostałych części budynku.

Piecyk dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny może być optymalnym wyjściem w sytuacji, gdy ze względu na brak miejsca nie ma możliwości założenia kotłowni. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest wybór urządzenia z zasobnikiem warstwowym, który poprawia komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej. Kocioł zasilany gazem powinien pozwalać na jej swobodne podgrzewanie. Modele jednofunkcyjne nie posiadają urządzeń przeznaczonych do tego celu, ale mogą funkcjonować razem ze specjalnym podgrzewaczem. Wówczas woda użytkowana jest ogrzewana ciepłem pochodzącym z instalacji centralnego ogrzewania.

Kotły dwufunkcyjne są wyposażane w zwykle przepływowy podgrzewacz zintegrowany. Ma on postać niedużego wymiennika ciepła, przez który przepływa woda grzewcza podgrzewana przez palnik, a także woda użytkowa zimna, z wodociągu lub studni. Oba strumienie oddzielane są cienką blachą. Wymiennik tego typu charakteryzuje się wysoką sprawnością i bardzo szybko ulega nagrzaniu, dzięki czemu woda jest podgrzewana niemal natychmiast po rozpoczęciu pracy urządzenia.

Rodzaj paliwa

Ogromny wpływ na komfort korzystania z całego systemu grzewczego ma odpowiedni wybór paliwa. Pozostaje on nie bez znaczenia także dla wysokości kosztów eksploatacyjnych. Bez wątpienia łatwiejsza jest wymiana jedynie kotła niż całej instalacji. Przy projektowaniu budynków uwzględnia się więc możliwość przejścia na zasilanie przy użyciu gazu ziemnego, jeżeli planowana jest np. rozbudowa okolicznej sieci. Nierzadko osiągalne jest też bazowanie na kilku źródłach ciepła – użytkownicy kotłów na paliwo stałe często dodatkowo zakładają niedrogi kocioł elektryczny. Takie urządzenie działa automatycznie i w sposób bezobsługowy, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się podczas dłuższych wyjazdów zimowych. W polskim klimacie warto rozważyć taką formę ogrzewania na przykład na wypadek:

  • awarii sieci gazowej,
  • braku prądu,
  • problemów z kotłem.

Rozsądny projekt domu pozwala na zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem. Obecność drugiego źródła ciepła może być konieczna także w przypadku budynków wyposażonych w powietrzną pompę ciepła, ponieważ przy większych mrozach jej moc oraz sprawność ulegają obniżeniu. Uzasadnieniem dla bazowania na kilku źródłach ogrzewania może być również dość kosztowny nośnik energii, jakim jest gaz płynny.