Ogrzewanie mieszkania to najważniejszy element, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania. Wśród systemów zapewniania odpowiedniej temperatury coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie podłogowe. W temat ten wprowadzi nas Andrzej Kozieł, hydraulik z Warszawy. 

Czym jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to sposób rozlokowania systemu grzewczego w podłodze pomieszczeń. W takich instalacjach grzejnikiem staje się cała powierzchnia podłogi, a przepływ ciepła do pomieszczenia odbywa się poprzez promieniowanie. Pomieszczenie zyskuje ciepłe powietrze, podczas gdy podłoga ma temperaturę w przedziale 26-29°C, co sprawia, że jest ona jedynie lekko wyczuwalnie ciepła, a tym samym zapewnia komfort użytkownikom. Należy przy tym pamiętać, że maksymalna temperatura podłogi (paneli, podłogi winylowej czy drewna, nie może przekraczać 27°C).

Wodne ogrzewanie określane jest mianem niskotemperaturowego ze względu na fakt, że woda, która przepływa przewodami grzewczymi, osiąga temperaturę jedynie w przedziale 35-50°C. Jak na warunki grzewcze jest to stosunkowo niski przedział.

Ogrzewanie podłogowe może mieć też charakter elektryczny, jednak jest zdecydowanie rzadszą i mniej popularną formą. Głównym bowiem celem zakładania tego typu systemu grzewczego jest chęć poczynienia zauważalnych oszczędności. Ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne, a zarazem wydajne, jednak koszty energii elektrycznej są wysokie. Zatem możemy się rozczarować, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie przy pomocy prądu.

Podłogowy system grzewczy może być wykorzystywany zarówno do ogrzewania całego obiektu, jak i jedynie niektórych pomieszczeń. Idea takiego systemu sprowadza się do zabudowania w podłodze rur grzewczych, którymi przepływa ciepła woda lub, w przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego, przewodów rozgrzewających się na skutek działania prądu. Żeby jednak system ten był skuteczny, musi zostać spełniony szereg wymagań.

ogrzewanie podłogowe
quick-step.com.pl

Jak wygląda instalacja wodnego systemu?

Głównym elementem instalacji są oczywiście rury grzewcze. Mogą one być wykonane z różnych materiałów. Na rynku stosuje się polipropylen, polietylen sieciowy, polibutylen, miedź zalaną powłoką z tworzywa sztucznego lub aluminium wraz z tworzywem sztucznym.

Bardzo ważnym elementem montażu instalacji grzewczej podłogowej stanowi dobre przymocowanie rur do podłoża. Muszą one być stabilne, a zatem nie przemieszczać się. Najważniejsze jest to, żeby rury nie uniosły się i nie wypłynęły przez warstwę niezastygniętego jeszcze podczas wylewki betonu.

Rozstaw rur nie może być przypadkowy, a ich prawidłowe ułożenie wymaga wiedzy specjalistycznej. Chodzi o to, żeby nie dochodziło do straty ciśnienia, spadku temperatury i nierównomiernego ogrzewania podłogi. Pojedynczy obieg nie może być dłuższy niż 150 m.

Optymalne funkcjonowanie systemu zapewnia ulokowanie rur w sposób wężownicy meandrowej lub pętlowej, w której rozstaw mieści się w przedziale 10-30 cm, co zapobiegnie powstawaniu zimnych miejsc na podłodze. Meandrowa instalacja jest tańsza, ale nie zapewnia tak równomiernego podgrzewania co system pętlowy. Instalacja wymaga jeszcze ułożenia warstwy izolacji cieplnej, która zapobiega utracie ciepła, oraz warstwy izolacji chroniącej przed gromadzeniem się wilgoci.

Jak wygląda instalacja elektrycznego systemu?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe bazuje na kablach grzewczych, nie zaś na rurach, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania typu wodnego. Pierwszym krokiem podczas kładzenia instalacji elektrycznej jest zamontowanie w ścianie specjalnej puszki zasilającej. Z tego urządzenia prowadzi się kabel, który rozciąga się równolegle po podłodze. Oczywiście wymaga on zamocowania do podłoża. Stosuje się to mniej więcej co pół metra.

Istnieją dwa rodzaje instalacji elektrycznej. W pierwszych kable lokowane są na siatce montażowej, której zadaniem jest oddzielenie ich od warstwy izolacyjnej. Następnie są one zalewane zaprawą jastrychową. W przypadku podłóg drewnianych przewody umieszcza się na izolacji i nie zalewa się ich zaprawą.

ogrzewanie podłogowe
quick-step.com.pl

Zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zdobywa coraz większą popularność dzięki dużej ilości zalet, które płyną ze stosowania takiego systemu grzewczego. To przede wszystkim rozwiązanie zdrowe i bardzo korzystne dla alergików. Ogrzewanie podłogowe, które bazuje na promieniowaniu ciepła, nie zaś jego cyrkulacji, jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego, niemal do zera eliminuje krążenie kurzu w powietrzu. Przekłada się to na bardzo korzystne warunki oddechowe i wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach.

To także rozwiązanie, które przyciąga głównie swoją ekonomicznością. Stosowanie takiego systemu pozwala na ograniczenie zużycia energii. Ciepła podłoga wyraźnie zwiększa komfort i niweluje odczuwanie zimna, co pozwala na zmniejszenie mocy ogrzewania. Specjaliści przekonują, że dzięki ogrzewaniu podłogowemu można zaoszczędzić nawet do 12 % energii w ciągu roku. Przekłada się to na o wiele niższe koszty i widoczne oszczędności w portfelu.

Estetyka to kolejna zaleta systemu podłogowego ogrzewania pomieszczenia. Wszystkie przewody są dokładnie ukryte, na ścianach nie wiszą niezbyt atrakcyjne grzejniki, a przyjemne ciepło bijące z podłogi znacznie poprawia samopoczucie. Komfort odczuwania warunków cieplnych jest znacznie wyższy, niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Bierze się to z faktu, że najbardziej optymalne dla człowieka warunki cieplne są wtedy, kiedy najwięcej rozgrzanego powietrza znajduje się w dolnych sferach, a na wysokości głowy jest ono nieco chłodniejsze. Z jednej strony zapewnia to odczuwanie ciepła i chroni przed zmarznięciem, z drugiej eliminuje nieprzyjemne uczucie przegrzania i pozwala oddychać w sposób swobodny i przyjemny.

ogrzewanie podłogowe
quick-step.com.pl

Ograniczenia płynące z takiego ogrzewania

Niestety, jak wszystko, również i ogrzewanie podłogowe posiada pewne wady lub nakłada ograniczenia na swoich użytkowników. Po pierwsze, jest to kłopotliwe rozwiązanie w przypadku awarii systemu. W takiej sytuacji wszelka naprawa czy renowacja wiąże się z koniecznością zrywania podłogi i kucia posadzki. Na szczęście awaryjność ogrzewania podłogowego nie jest częsta.

Drugą wadą jest ograniczenie, które wiąże się z niemożliwością stosowania puszystych dywanów wykonanych z wełny, które wykazują bardzo wysoki stopień termoizolacji. Najprościej mówiąc, przyczynią się one do blokowania procesu promieniowania ciepła, a tym samym do wstrzymywania ogrzewania pomieszczenia.

Po trzecie, ogrzewanie podłogowe może być w pełni wydaje jedynie w obiektach, które wykazują bardzo niskie straty ciepła, posiadają dobrą warstwę izolacyjną i są dobrze ocieplone.

Materiał opracowany przy wsparciu merytorycznym Szymona Lemańskiego z Quick-Step Floor Designers.