W okresie przedświątecznym dużo uwagi poświęcamy przygotowywaniu potraw oraz wyborowi nowych ozdób bożonarodzeniowych do domu. Warto jest także pomyśleć o dekoracjach zewnętrznych. Na balkonie, tarasie, w ogrodzie czy na budynku – ozdoby LED wyczarują bajkową atmosferę, która dopełni magii świąt. O tym, jak udekorować ogród na święta opowiada Ewa Kolińska-Czerniak z TwójPasaż.pl. 

Niech stanie się magia!

Dekoracje świąteczne w ogrodzie podkreślają detale architektoniczne budynków i wyodrębniają z mroku najpiękniejsze drzewka oraz krzewy. Dzięki delikatnemu oświetleniu tworzymy bezpieczną przestrzeń, uzyskując przy tym niezapomniany efekt.

dekoracje świąteczne w ogrodzie

Wybieramy lampki LED do ogrodu

Wybierając oświetlenie do ogrodu czy na balkon, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Unikniemy w ten sposób nietrafionych zakupów i dobierzemy produkty dokładnie odzwierciedlające nasz pomysł na zimowe dekoracje świąteczne. Na co należy zwrócić uwagę?

dekoracje świąteczne w ogrodzie

dekoracje świąteczne w ogrodzie

Rodzaj zasilania: prąd, baterie lub panel solarny

  • Najprościej jest podłączyć światełka do prądu. Wiele zestawów ma mechanizmy umożliwiające ustawienie czasu świecenia. Lampki mogą włączać się samoczynnie o zmierzchu i wyłączać o świcie.
  • Jeżeli zdecydujemy się na zestaw zasilany bateriami, musimy mieć świadomość, że co jakiś czas trzeba będzie je wymieniać. Jednakże nie trzeba bać się tego rozwiązania, gdyż diody LED mają małe zużycie prądu. Poza tym zasilane bateriami światełka można zamontować wszędzie, bez względu na odległość od gniazda sieciowego. To duży plus!
  • Panel solarny to najtańsza opcja zasilania światełek. Czasem bywa jednak problematyczna. Zimą, gdy światło dzienne jest przytłumione, lampki czasem mogą nie pozyskiwać wystarczająco dużo energii na dłuższe świecenie.

Jak łączyć zestawy?

Jeśli planujemy duże dekoracje ogrodowe wymagające łączenia ze sobą pojedynczych sznurów światełek, musimy wybrać lampki przystosowane do tworzenia zestawów poprzez tradycyjne wtyczki lub poprzez mini wtyczki. Nie każdy z pojedynczych sznurów lampek ma wówczas własny zasilacz – trzeba to sprawdzić. Ważne jest także, by wybrać lampki od jednego producenta. Może się zdarzyć, że produkt danej firmy nie będzie możliwy do połączenia z nowo zakupionymi światełkami. Niektóre lampki mają odkręcaną tradycyjną wtyczkę do prądu i dodatkowo wyposażone są w okrągłą mini wtyczkę. Taki zestaw można używać jako pojedynczy lub za pomocą mini wtyczki połączyć go z innym zestawem danego producenta. Do lampek łączonych w zestawy można też dokupić złączki i przedłużki, by zbudować bardziej rozgałęzione dekoracje. Czytajmy zatem dokładnie opisy produktów. Zawarte tam informacje pomogą w kompletacji większego zestawu.

dekoracje świąteczne w ogrodzie
twojpasaz.pl

Wybór barwy światła

Mamy do wyboru dwa podstawowe odcienie światła: ciepłe, żółte światło, które daje złotą poświatę, oraz zimne, białe, które emituje chłodne światło kojarzące się z mrozem i lodem. Do wyboru są również zestawy emitujące kolorowe światło.

Przydatne wskazówki

  • Równoległe łączenie diod LED zapewnia ciągłość świecenia całego zestawu, nawet jeśli jedna lub więcej diod z jakichś względów została uszkodzona i nie świeci.
  • Dla ogólnego efektu estetycznego warto wybrać kolor przewodu zasilającego światełka.
  • Programator standardowy umożliwia ustawienie automatycznych czynności, np. włączanie i wyłączanie zestawu. Programator z dodatkowymi funkcjami pozwala dodatkowo ustawić kolor światła lampek, a także wybrać, w jaki sposób mają świecić światełka – możliwe są różne kombinacje wizualne.
  • Jeśli mamy wątpliwości, czy wybrane przez nas lampki nadają się do ekspozycji na dworze, sprawdźmy, czy na opakowaniu lub w opisie znajduje się symbol IP44. Wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest zabezpieczony przed działaniem czynników atmosferycznych.
dekoracje świąteczne w ogrodzie
twojpasaz.pl
  • Pilot dołączony do zestawu umożliwia szybkie i bezproblemowe sterownie funkcjami oświetlenia.

Ozdoby bożonarodzeniowe do ogrodu

Instalując w ogrodzie ozdoby bożonarodzeniowe, pamiętajmy o zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa. Przedłużacz musi być przystosowany do użytku na zewnątrz. Zewnętrzne gniazdo zasilające musi być w pełni sprawne. Przewody zasilające lampek ogrodowych nie mogą leżeć na przejściu lub w miejscach, gdzie mogłyby zostać uszkodzone. Rośnie wtedy ryzyko porażenia prądem.

Mam nadzieję, że powyższe informacje ułatwią Państwu zakupy i pozwolą na stworzenie niebanalnych i zachwycających dekoracji zewnętrznych. Zachęcam Państwa do śmiałych projektów i spełniania marzeń. Wszak święta są tylko raz w roku. Niech będą niezapomniane!

dekoracje świąteczne w ogrodzie