Zieleń w mieszkaniu lub w domu ma kojący wpływ na układ nerwowy – uspokaja i pomaga się rozluźnić. Jak pielęgnować rośliny we wnętrzach, aby móc stale cieszyć się ich naturalnym pięknem?

Do dekoracji naszych czterech kątów możemy użyć roślin o pięknych liściach, kwiatach lub owocach. Ozdóbmy je dodatkowo estetycznymi donicami i kwietnikami z makramy, metalu czy drewna. Potrzebna jest także właściwa pielęgnacja roślin we wnętrzach, co przełoży się na ich wieloletni, wspaniały wygląd.

Zielone rośliny we wnętrzach i potrzeba zdrowego życia

Szybkie tępo życia skłania nas do szukania oazy spokoju. Jedno z takich miejsc warto zaaranżować w swoim domu. Będzie nam przyjemnie, kiedy po powrocie z pracy zrelaksujemy się wśród domowej zieleni. Wciąż modne są egzotyczne palmy i monstery, pustynne sukulenty, zwiewne paprocie, asparagusy czy znane ze szkolnych lat zielistki i fikusy.

Możesz zrobić dżunglę w domu, las w słoiku, stabilizowany mech na ścianach. A może lepszym rozwiązaniem będzie gąszcz ziół na kuchennym parapecie lub ekologiczny warzywnik na balkonie? Coraz częściej spotykane są domowe uprawy pomidorów koktajlowych, papryczek, groszku, fasolki, truskawek i poziomek.

Pielęgnacja roślin we wnętrzach
ecolinepoland.pl

Jak uprawiać rośliny, żeby były zdrowe dla nas i naszej rodziny?

Dla zabieganych i zapracowanych zaawansowana pielęgnacja roślin we wnętrzach może sprawiać kłopoty. Wówczas sprawdzą się niewymagające podlewania mchy stabilizowane, łatwe w uprawie sukulenty i lasy w słojach. Nie wymagają specjalnej opieki, podlewamy je sporadycznie i nawozimy rzadko.

Jeżeli decydujesz się na dżunglę w domu, ogród na sznurkach (kokedamy) lub kochasz gotować i chcesz mieć pod ręką świeże zioła, warzywa, a nawet owoce, warto mocniej zaangażować się w ich uprawę.

Pielęgnacja roślin we wnętrzach

Podstawą do przeżycia i rozwoju roślin jest regularne podlewanie, 1-2 razy w tygodniu. Rośliny we wnętrzach nie znoszą przesuszania, z wyjątkiem sukulentów. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest przelewanie roślin, zastój wody może doprowadzić do uduszenia korzeni, gnicia i śmierci rośliny. Podłoże powinno być średnio wilgotne, mówi się, że powinno być „świeże” w dotyku.

Rośliny we wnętrzach powinny mieć odpowiednie dla danego gatunku stanowisko. Najczęściej to miejsce, gdzie jest dużo światła, ale nie w bezpośrednim słońcu, czyli nie na południowym parapecie, ani nie w głębokim cieniu. Odpowiednio nasłonecznione stanowisko sprawi, że rośliny odwdzięczą się nam swoim pięknym wyglądem. Unikajmy przeciągów, głównie w zimie, bo mogą doprowadzić do opadania liści, a nawet przemarznięcia roślin.

Młode rośliny przesadzajmy raz w roku, starsze co 2-3 lata, do podłoża odpowiedniego dla potrzeb danej odmiany. Na tym etapie możemy wymieszać z ziemią odżywiające, wzmacniające odporność rośliny na choroby, utrzymujące wilgoć i długo działające minerały z lawy wulkanicznej i skał osadowych.

Pielęgnacja roślin we wnętrzach
ecolinepoland.pl

Roślinę przesadzamy zawsze do doniczki o około 2-3 cm większej od poprzedniej w przypadku małych kwiatów i o 5-10 cm większej w przypadku dużych kwiatów. Dzięki temu będą mogły swobodnie rozwijać system korzeniowy, a podłoże nasiąknie i utrzyma odpowiednią ilość wody.

Donice nie powinny być zbyt duże, może to doprowadzić do nadmiernego rozrastania się korzeni, kosztem części naziemnej lub zbyt długiego utrzymywania się wysokiej wilgotności w podłożu, co może doprowadzić nawet do gnicia szyjki korzeniowej i korzeni.

Unikajmy bezpośredniego wsadzania roślin do osłonek, ponieważ trudno usunąć z nich nadmiar wody. Najlepiej stosujmy odpowiednio głęboką warstwę drenażu.

Ekologiczne nawożenie

Pielęgnacja roślin we wnętrzach to także nawożenie, zwłaszcza jeżeli zdecydowaliśmy się uprawiać w domu warzywa lub owoce. Bezpiecznie jest stosować nawozy ekologiczne zrobione z naturalnych składników. Jeżeli masz mało miejsca na przechowywanie, użyj jednego, skutecznego i uniwersalnego nawozu AgroBiOn. Można go stosować do wszystkich roślin kwitnących, zielonych, storczyków, sukulentów, palm, a także do warzyw, owoców i ziół. Jest bezpieczny dla ludzi, więc możesz go stosować, jeżeli plony mają wylądować w zupie lub ozdabiać talerz. Nie stanowi również zagrożenia dla zwierząt domowych, nawet jeśli w kwiatach buszuje kot lub pies, którego jednym z jego ulubionych zajęć jest obgryzanie liści.

Pielęgnacja roślin we wnętrzach
ecolinepoland.pl

Ochrona przed chorobami grzybowymi i szkodnikami roślin

Zdarza się, że mimo naszych starań rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki. Owady te z kolei mogą być przyczyną choroby rośliny. W walce z owadami należy poznać ich cykle rozwojowe. W przypadku mszyc po około dwóch tygodniach od ostatniego zabiegu bezwzględnie należy go powtórzyć i ponawiać regularnie z częstotliwością pojawiania się nowych pokoleń, aż do całkowitego wyginięcia owadów. Jeżeli w naszej uprawie pojawią się mszyce, spróbujmy  zdjąć je z liści ściereczką lub np. patyczkiem do uszu. Jeżeli ze względu na drobne liście nie możemy tego zrobić, należy zastosować środki ochrony roślin.

Domowe sposoby na mszyce i przędziorki

Jedną z najprostszych domowych metod jest zastosowanie oprysku z roztworu szarego mydła: 1 łyżeczka mydła na 0,5 l wody pomoże usunąć szkodniki. Przy stosowaniu większych stężeń z szarego mydła możemy pozbyć się chorób grzybowych. Oprysk należy zrobić bardzo dokładnie, sięgając w każdy zakamarek rośliny.

W walce z mszycami pomoże również woda utleniona. Roztwór 3% należy rozcieńczyć w stosunku 2 części wody do 1 części wody utlenionej i tym roztworem opryskiwać rośliny oraz podłoże.

Domowe sposoby na choroby grzybowe roślin

Pielęgnacja roślin we wnętrzach obejmuje także zapobieganie chorobom grzybowym. 2-4 razy w miesiącu stosujmy oprysk roztworem z drożdży. Zmieszajmy 1 g drożdży na 1 l wody – po godzinie w temperaturze pokojowej preparat jest gotowy do użycia.

Pomoże też wyciągu z czosnku: 25 g zmiażdżonego czosnku zalewamy 1 l wody, po 15 min odcedzamy i uzyskany płyn rozcieńczymy 1:1 z wodą.

Warto rozważyć opryski roślin i podłoży z eterycznymi olejkami roślinnymi, które również mają zdolności odstraszania owadów. Do wyboru jest olejek tymiankowy, z drzewa herbacianego lub z trawy cytrynowej. 1 łyżkę olejku mieszamy z 1 łyżeczką oliwy z oliwek i 1 l wody. Opryskujemy zakażone rośliny i podłoże raz lub dwa razy w tygodniu.

Na niektóre choroby grzybowe oraz mszyce pomoże soda oczyszczona: 5-10 g (1-2 łyżeczki) sody w litrze wody. Co 10 dni należy opryskiwać rośliny otrzymanym roztworem.

Bardzo ważne jest to, żeby regularnie powtarzać zabiegi, ponieważ zarodniki grzybów oraz jaja owadów, które są już na roślinie i w glebie, po jakimś czasie znowu się uaktywnią.

Pielęgnacja roślin we wnętrzach
ecolinepoland.pl

Metale ciężkie w miejskich uprawach warzyw i owoców

Wyniki badań przeprowadzone w Lublinie w 1995 r. pokazały, że poza przypadkami roślin zbieranych z gleb z terenów zagrożonych ekologicznie, ilość zawartych metali ciężkich w owcach i warzywach mieściła się w normach dopuszczalnych w Polsce.

Jeżeli rośliny będą zasadzone w zdrowej glebie, odżywiane i leczone ekologicznymi środkami, a przed zjedzeniem opłukane z miejskiego kurzu, nie musimy obawiać się o ich zdrowie.

Uprawa i pielęgnacja roślin we wnętrzach mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Hortiterapia pozytywnie oddziałuje na dzieci i dorosłych, rozwija kreatywność, poprawia koncentrację, pomaga w leczeniu depresji oraz uzależnień, a także łagodzi choroby cywilizacyjne. Stwórz w mieszkaniu swój własny ogród: w makramie, na sznurkach, zielony, kwiatowy, owocowy, pachnący…