Jeśli po zobaczeniu tytułu tego artykułu zastanawiasz się, w jaki sposób podświetlenie schodów wpływa na bezpieczeństwo, to ten wpis powinien Cię zainteresować. Schody podświetlane taśmami LED to nie tylko sposób na energooszczędne oświetlenie. Więcej informacji na ten temat przedstawia Monika Jarmoc z firmy Soled.

Wygoda i bezpieczeństwo

Zestaw oświetlenia schodów ze sterownikiem wyposażonym w czujki ruchu automatycznie uruchamia oświetlenie na schodach. Wystarczy tylko, że czujka zarejestruje ruch. Wyobraź sobie, że budzisz się w nocy i chcesz pójść do kuchni, aby napić się wody. Jeśli masz w swoim domu podświetlane schody, możesz zrobić to po cichu, nie zakłócając snu pozostałych domowników.

Gdy będziesz schodzić po schodach czujka włączy oświetlenie na całej ich długości, po czym światło samoczynnie zgaśnie. Nie musisz po ciemku szukać włącznika na ścianie, aby zapalić światło. Nie będziesz przy tym hałasować, ponieważ oświetlenie LED przy pomocy czujek włącza się nie wydając żadnego dźwięku.

Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i przy małych dzieciach. Pociechy często nie są w stanie dosięgnąć włącznika naściennego, przez co chodzą po schodach po ciemku. Dzięki inteligentnemu sterownikowi z czujkami ruchu ani one, ani ich rodzice nie muszą się już o to martwić. Oświetlenie schodów uruchomi się zawsze po wykryciu ruchu w ich pobliżu.

podświetlane schody
soled.pl
podświetlane schody
soled.pl

Walory estetyczne

Oświetlenie LED znacznie poprawia ich wygląd i estetykę schodów. Podczas konfiguracji zestawu oświetlenia masz do wyboru dostosowanie go nie tylko do ilość stopni schodów i długości oświetlenia na każdym z nich. Możesz także wybrać barwę świecenia taśmy LED oraz kolor profilu aluminiowego, w którym zostanie ona umieszczona. Pozwoli to dopasować oświetlenie do charakteru i wystroju całego domu.

  • Jeśli chcesz, by podświetlenie Twoich schodów miało biały, ciepły odcień, wybierz taśmę LED o temperaturze barwowej w przedziale 2700-3200 K. Ten wariant najchętniej stosuje się w przypadku schodów drewnianych. Ciepła barwa podbija naturalny kolor drewna, nadając schodom przytulności i ciepła.
  • Kolor zimny o temperaturze barwowej 6000 K najlepiej sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim: w bielach, czerniach i szarościach. Zimna barwa podkreśli surowy i czysty charakter domu.
  • Dla osób niezdecydowanych proponuję taśmę neutralną o odcieniu 4000-4500 K, która będzie najbardziej zbliżona do światła dziennego.
podświetlane schody
soled.pl

Wskazówki przydatne przy montowaniu podświetlenia

Umieszczenie taśmy w profilu LED nie tylko zabezpieczy ją przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, ale także wpłynie pozytywnie na estetykę całego zestawu oświetlenia schodów. Kolor profilu należy dobierać do rodzaju schodów i ich koloru, aby jak najmniej rzucał się w oczy. Można też profil taki wpuścić we frez wykonany w stopniu, dzięki czemu będzie on praktycznie niewidoczny.

Wracając jeszcze do sterownika schodowego z czujkami ruchu, oświetlenie może zapalać się na wszystkich stopniach jednocześnie (model sterownika SCR-1) lub na każdym stopniu po kolei (model SCR-2). Jest także rozwiązanie dla półpięter, czyli wersja sterowników z trzema i czterema czujkami.

podświetlane schody
soled.pl

Możesz zastanawiać się, co z domowymi pupilami chodzącymi po schodach podczas naszej nieobecności w domu. Montując razem z oświetleniem schodów timer, możemy zaprogramować na nim dni tygodnia i godziny, w których czujki będą aktywne. Dzięki temu w godzinach, w których wszyscy domownicy przebywają poza domem, czujki ruchu pozostaną w stanie uśpienia i nie będą reagowały na wspomniane wcześniej zwierzęta domowe.