Nie ma chyba prostszego, szybszego i bądź co bądź tańszego sposobu na odświeżenie wnętrza niż za pomocą poduszek dekoracyjnych. Poduszki kwadratowe, okrągłe, w kształcie gwiazdy, bawełniane, atłasowe, wełniane, gładkie, chropowate, puszyste… My tylko musimy zdecydować, czego chcemy i co będzie pasowało do naszego wnętrza, charakteru i stylu życia.

Jak dobierać poduszki dekoracyjne?

Patrząc po swoim najbliższym otoczeniu, ale również po klientach sklepu, mogę śmiało stwierdzić, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Pierwsi kupują poduszki raz na 10 lat i wymieniają je wraz z remontem, zmianą sofy lub domu. Drudzy kupują poduszki dekoracyjne co sezon. Zmieniają je wraz z nadejściem nowej pory roku, nastroju, czy dostosowując do okazji, na przykład do świąt. Zastanów się, do której grupy należysz i dopiero wtedy zdecyduj, jakie poduszki kupić.

Jeżeli jesteś osobą, która chce kupić raz i mieć spokój, ale również zależy Ci na tym, aby poduszki zdobiły Twoją sofę, fotel, czy sypialnię, były zawsze „na czasie” i wyglądały dobrze nawet po bardzo intensywnym używaniu, na pierwszym miejscu postaw na jakość. Za poduszki dekoracyjne z czystej, gatunkowej wełny, z domieszką jedwabiu, czy za mięsisty welur, owszem, zapłacisz więcej. Jednak będą one wyglądały pięknie przez naprawdę długi czas. Jeżeli dobrze dobierzesz kolor i wzór, stawiając raczej na klasyki niż na hity sezonu, staną się prawdziwą ozdobą wnętrza, dopełniając całość wystroju salonu lub sypialni.

Jeżeli lubisz częste zmiany, musisz być zawsze na czasie, a nowe drobiazgi do domu zwyczajnie sprawiają Ci radość, możesz poszaleć.

Aktualne trendy

Ostatnio bardzo modne są poduszki welurowe, tak jak i sam welur, np. na obiciach mebli. Welur wygląda pięknie i luksusowo, dodatkowo jest tkaniną naturalną, bawełnianą. Świetnie prezentują się poduszki welurowe w soczystych kolorach. Wszelkie aplikacje i tłoczenia również dobrze z nimi współgrają. Poduszki dekoracyjne w motywy roślinne to z kolei hit ostatnich letnich kolekcji. Liście monstery, palmy, egzotyczne kwiaty – tak przyozdobiona sofa, nawet w pochmurny i deszczowy dzień, będzie od progu krzyczała – lato!

Poduszki we wzory wypukłe, np. wełniane kulki, ozdobione różnego rodzaju pomponami, pełnią rolę raczej tylko ozdobną. Umieszczajmy je więc tam, gdzie nie zalegamy, odpoczywając po pracy. To tylko delikatny akcent w postaci jednej lub dwóch sztuk. Pozostałe niech będą piękne, ale również milusie i wygodne, także dla najmłodszych domowników.

poduszki dekoracyjne
Mini poduszki Bloomingville, bohemianliving.pl
poduszki dekoracyjne
Poduszka Lancelot Pomaxc, bohemianliving.pl

Do jakich pomieszczeń poduszki?

Najczęściej dobieramy poduszki dekoracyjne do salonu – na sofę lub fotel. Bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli mamy miejsce na przechowywanie, jest kupienie jednej lub dwóch poduszek „do siedzenia”. Są to poduszki o większych rozmiarach, twardsze niż te ozdobne – idealne jako dodatkowe, zapasowe miejsca dla większej ilości gości.

Pięknie wyglądają poduszki na zasłanym łóżku w sypialni – aż chce się wtedy tam zaszyć z kubkiem herbaty i dobrą książką. Pokoje dzieci – tutaj również, oprócz łóżka, które zasłane w dzień często pełni rolę sofy, można pokusić się o poduchy do siedzenia na podłogę. Poduszki na twarde krzesła – także powinny być estetyczne i kolorystycznie dobrane do reszty wnętrza. No i poduchy na taras lub balkon – czy można sobie wyobrazić błogie lenistwo na leżance czy w hamaku bez miękkich, milutkich poduszek?

poduszki dekoracyjne
Poduszki w ogrodzie, bohemianliving.pl
poduszki dekoracyjne
bohemianliving.pl

Tak, jak wspomniałam na wstępie, nie ma chyba lepszego przedmiotu dekoracji wnętrz niż ozdobna poduszka. Każdy, dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie, a chyba niewielu jest takich, którzy ich nie lubią mieć wokół siebie poduszek – choćby tylko dwóch na sofie.

Jeżeli lubimy zmiany, a nie mamy gdzie przechowywać poduszek, kupujmy tylko ozdobne poszewki. Zajmują niewiele miejsca i możemy je często wymieniać, ciesząc oczy nowym drobiazgiem.

poduszki dekoracyjne
Kolorowe poduszki dekoracyjne, bohemianliving.pl