Każdy rodzic wie, że urządzenie pokoju dziecka to wyzwanie bardzo odpowiedzialne. O podstawowych zasadach prawidłowego podziału przestrzeni można przeczytać w prawie każdym poradniku wnętrzarskim. Trudniej jednak znaleźć w nim informacje dotyczące urządzania pomieszczenia w taki sposób, aby nasze dziecko rozwijało w nim swoją wyobraźnię, kreatywność, a przy tym wszystkim miało świadomość dbania o ekologię.

Jak zatem zorganizować pokój przyjazny maluchowi i „eco-friendly”? Mam parę wskazówek, jak sprawić, aby urządzanie przestrzeni młodego człowieka było przede wszystkim dobrą zabawą, a dodatkowo środkiem do pozyskania nowej eko-wiedzy.

Podstawową zasadą urządzania każdej przestrzeni użytkowej jest podział wnętrza. Pokój przyjazny dziecku powinien mieć wygospodarowane trzy kluczowe strefy: przestrzeń do zabawy, odpoczynku i do nauki. Pierwsza z nich – strefa zabawy – to w oczach dziecka cała przestrzeń pokoju, pamiętajmy więc o tym, aby dać maluchowi, w miarę możliwości, dużo wolnego i bezpiecznego miejsca na wszelkiego rodzaju aktywności. Jako że większość zabaw młodego człowieka skupia się wokół podłogi – zwróćmy uwagę na to, czym ją przykrywamy. Naturalna i niedroga juta lub bawełniany, łatwy do wyprania dywanik to dobry wybór. Jeśli jesteśmy na etapie całkowitego remontu pomieszczenia, warto zainwestować w wykładzinę korkową, która nie tylko jest ekologiczna (przemysł korkowy uważany jest za przyjazny dla środowiska naturalnego, a sam surowiec jest łatwy w recyklingu), ale także ociepla podłogę, wygłusza hałas i jest przyjemna w dotyku.

Podłogę warto ożywić barwnymi poduchami. Takie dodatki, w roli siedziska, oparcia czy po prostu dekoracji, posłużą podczas nauki, spotkania z przyjaciółmi lub telewizyjnego seansu. Poduszki dodadzą wnętrzu dziecięcego charakteru. W zależności od ich roli szyte są z naturalnych włókien bawełny o różnym splocie i gramaturze. Poduchy dekoracyjne tkane są mocno i mają wyraźny splot, a te przeznaczone do snu są cieńsze i bardziej miękkie. Oprócz techniki splotu włókna zwróćmy także uwagę na zadruk. Współczesna technologia także tutaj ułatwia nam bycie „eco-friendly”. Zdecydujmy się na te tekstylia, które zostały zadrukowane bezzapachowymi wodnymi  pigmentami, a sam proces produkcji odbył się z dbałością o środowisko naturalne. Najlepiej tak dobierać poduchy, aby odzwierciedlały upodobania dziecka. Dla młodego sympatyka natury wybierzmy poszewki zadrukowane elementami ze świata przyrody, na przykład motywami owadów lub ptaków.

Dekoracje w pokoju dziecka

Podobna zasada dotyczy także tego, jak ozdobimy ściany w pokoju malucha. Jeśli poduchy wybierzemy jednolite, możemy zaszaleć z dekoracją ścian i odwrotnie – wielobarwne poszewki uzupełnijmy nieco spokojniejszą paletą barw na ścianach. Jako że tapety wracają do łask, warto zainwestować w takie rozwiązanie. Kolorowe potrafią rozbudzić bujną wyobraźnię młodego człowieka. Tapeta ma także za zadanie odzwierciedlać zainteresowania dziecka. Dziewczynka, która uwielbia bawić się swoim domkiem dla lalek prawdopodobnie zachwyci się tapetą z motywem miasteczka lub wzorem z elewacją kolorowej kamienicy.

Dla chłopca, którego pasją są rozmaite modele samochodów wybierzmy motyw związany z ruchem ulicznym. Niezależnie od wzoru tapety pamiętajmy jednak o zasadzie umiaru.  Nie oklejajmy wszystkich ścian dziecięcej przestrzeni. Tapeta bowiem nie tylko ma pełnić rolę ozdoby ściany i pobudzania wyobraźni dziecka, jej funkcją jest także wydzielanie przestrzeni. Czasem wystarczy jeden bryt, aby wyznaczyć strefę do nauki, snu lub zabawy.

Czy tapety są eko?

Kierując się zasadą bycia „eco-firendly”, zwróćmy uwagę, jaką technologią została zadrukowywana tapeta. Każda z nich ma swoje oznaczenia i certyfikaty, które informują nas o tym, czy tapeta posiada klasę ochrony przeciwpożarowej oraz jaki jest jej skład, no i przede wszystkim – czy ma oznaczenie CE (czyli czy spełnia dyrektywy „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, związane z ochroną zdrowia i środowiska).

brevka.com

Pokój dziecka urządzony w przemyślany sposób wpłynie pozytywnie na rozwój malucha, a przecież w zdrowym domu zdrowy duch. Warto pamiętać, że wesołe, odważne kolory nastrajają dziecko nie tylko pozytywnie, ale także mobilizująco podczas codziennych wyzwań. Decydując się na stonowany wystrój pokoju, dodajmy gdzieniegdzie kolorowe akcenty dekoracyjne.