Decyzja dotycząca wyboru systemu ogrzewania wynika z kilku czynników: kosztów inwestycyjnych, energooszczędności i komfortu użytkowania. Najbardziej popularne metody dostarczania ciepła do domu to piece węglowe i na ekogroszek, kotły olejowe oraz instalacje gazowe. Natomiast za najbardziej efektywne i przyszłościowe rozwiązanie uważa się pompy ciepła, które uzyskują energię z atmosfery, ziemi lub wody. Szerzej o nich opowie Mariusz Stawski, Kierownik ds. Produktu w firmie Iglotech.

Wszechstronność

Zaletą pompy ciepła powietrze-woda jest jej wielofunkcyjność. Zapewnia kompletne ogrzewanie domu, a także może być dodatkowym źródłem energii w układzie grzewczym lub podgrzewać wodę użytkową w szybki i efektywny sposób.

Decydując się na ogrzewanie, wybieramy odbiornik:

  • ogrzewanie podłogowe,
  • grzejniki,
  • klimakonwektory.

W pompach ciepła istnieje możliwość włączenia do układu grzewczego domu kilku wymienników w różnych kombinacjach (np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki albo grzejniki i klimakonwektory), także przy ustawieniu innych temperatur na każdym z nich. System do wytworzenia od 3 do 5 kW energii grzewczej wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej.

Podgrzewanie wody użytkowej za pomocą pompy ciepła wiąże się z wieloma zaletami. Przykładowo pompa, którą dystrybuuje nasza firma, posiada specjalną funkcję eliminowania groźnych bakterii legionelli, podnosząc temperaturę wody do 60°C za pomocą grzałek elektrycznych. Dzięki wykorzystaniu zaworu 4-drogowego, pompa ciepła może służyć w upalne dni jako urządzenie chłodzące. Oznacza to, że jest ona alternatywą dla klimatyzatorów, których instalacja wymagałaby stworzenia dodatkowego układu.

Komfort i ekologia

Kompaktowa konstrukcja i design niektórych pomp ciepła sprawiają, że urządzenia idealnie wpasują się w każdą przestrzeń. Zależnie od preferencji i warunków użytkownika pompa może znajdować się w pomieszczeniu gospodarczym bądź w miejscu przebywania ludzi. Nowoczesne pompy ciepła marki cechuje bardzo cicha praca, więc nie zakłóca ona domowego spokoju. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą wbudowanego intuicyjnego, dużego wyświetlacza, dzięki któremu można zmienić ustawienia temperatury, rozplanować okres grzania i chłodzenia przy pomocy programatora tygodniowego, a także zmieniać tryby pracy (np. grzanie, chłodzenie, ciepła woda). Sterownik posiada kolorowy, dotykowy wyświetlacz, co sprzyja łatwej obsłudze. Nowoczesna technologia daje możliwość komunikowania się z urządzeniem poprzez sieć Wi-Fi bądź zdalne sterowanie. Dzięki tej dodatkowej opcji sterowanie może odbywać się przy pomocy smartfona czy tabletu z każdego miejsca, nawet wtedy kiedy użytkownik przebywa poza domem.

Pompa ciepła to przede wszystkim ekologiczne ogrzewanie domu. W porównaniu z innymi systemami jej działanie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, nie produkuje również odpadów, jak to ma miejsce w tradycyjnych układach grzewczych. Korzystanie z pompy ciepła nie wymaga ciągłego nadzoru ani sprzątania. Istotnym jest, aby pamiętać o systematycznym serwisie, który zapewni bezawaryjną pracę urządzenia.

Urządzenie może kontrolować drugie źródło ciepła tj. kolektory słoneczne, co jest nie tylko przyjazne dla środowiska, ale i korzystne pod względem ekonomicznym. Decyzja o zakupie pompy ciepła może być również poparta możliwością dofinansowania. Jako urządzenie ekologiczne kwalifikuje się bowiem do uczestnictwa w wielu programach.

Ministerstwo Środowiska uruchomiło niedawno nowy program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu istnieje możliwość uzyskania aż 90% dofinansowania. Celem programu jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Dofinansowanie inwestycji wynosi nawet 30 000 zł! Nasza firma pomaga w załatwieniu wszelkich formalności, wystarczy, że skontaktujesz się z nami i wypełnisz wniosek.

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła

Eksploatacja pompy ciepła jest korzystna również z uwagi na koszty utrzymania. Zużycie energii jest dużo niższe niż w przypadku kotłów olejowych, gazowych czy węglowych. Zdecydowanie mniejsze są także nakłady przeznaczone na obsługę tego urządzenia. W przypadku zainwestowania w pompę ciepła odchodzą koszty budowy komina czy przyłącza gazowego.

Koszty można przeliczyć za pomocą kalkulatora na tej stronie.

Rewolucyjne rozwiązania zastosowane w pompie ciepła sprawiają, że jest ona coraz częściej wykorzystywana jako główne źródło ogrzewania w domach jednorodzinnych. Maleje również cena tego urządzenia. Budowa nowego domu czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna.