Przed nami bardzo intensywny czas obfitujący w wiele aktywności i przygotowań. Dodatkowo w całym tym zamieszaniu trzeba pomyśleć o prezentach świątecznych dla naszych najbliższych. W te święta nie idź na częsty kompromis – prezent albo praktyczny, albo ładny. Wybierz coś, co spełni oba te założenia. Rozwiązaniem może być piękny przedmiot do domu. Propozycje podarunków przygotowała Elżbieta Kapelan z Bohemian Living.

Czym kierować się podczas zakupu prezentu?

Wybierając prezent do domu, przede wszystkim weźmy pod uwagę gust obdarowywanej osoby. Jeżeli nie do końca wiemy, co ktoś lubi i jaki jest jego styl, bo np. ma nowy dom, którego jeszcze nie widzieliśmy, starajmy się wybierać rzeczy neutralne w barwie i ponadczasowe. Takie przedmioty będą pasowały do wielu stylizacji. Jeżeli zdecydujemy się na tak zwaną rzecz użyteczną, np. do kuchni, to postarajmy się znaleźć coś niebanalnego, wykonanego z naturalnych surowców, jak np. szkło, porcelana, rattan czy metal.

Starajmy się nie kupować rzeczy, które można znaleźć niemal w każdym dyskoncie. Nawet jeżeli trafimy na coś ładnego, dla wielu będą to przedmioty bardzo „opatrzone”. Niemal na pewno nie wywołają efektu pozytywnego zaskoczenia. Poświęćmy więc nieco czasu na poszukiwania. Nawet przy skromnym budżecie możemy znaleźć mnóstwo oryginalnych, pięknych rzeczy, które sprawią prawdziwą radość obdarowanej nimi osobie.

prezent do domu
Złoty lampion, bohemianliving.pl
prezent do domu
Złota łyżeczka, bohemianliving.pl

Dla wielbicieli kawy i/lub herbaty

Tutaj nie powinno być trudno. Prawie każdy z nas jest miłośnikiem albo jednego, albo drugiego, choć niektórzy kochają zarówno kawę, jak i herbatę. Jeżeli wśród najbliższych  mamy taką osobę, a w dodatku jest to esteta, możemy wybierać wśród całej masy naprawdę urokliwych, a nie rzadko także ręcznie wykonanych, kubeczków i filiżanek.

Drobna uwaga, o której wspominałam wcześniej – kupujmy rzeczy ponadczasowe. Starajmy się za wszelką cenę unikać wszelkich reniferków i dzwoneczków. Nawet jeżeli są pięknie wykonane i z chińskiej porcelany, najdalej w połowie stycznia wylądują na szarym końcu szafki.

Jeżeli chcemy przeznaczyć na prezent nieco większy budżet, możemy wybrać piękny, żeliwny imbryk do zaparzania herbaty lub niebanalny zaparzacz do kawy. Warto, aby był wykonany np. ze stali szlachetnej. Zadbajmy też o modny kolor – w ostatnim czasie złoty. Nie znam osoby, która nie ucieszyłaby się z takiego prezentu.

prezent do domu
Złoty dzbanek, bohemianliving.pl
prezent do domu
Zastawa stołowa, bohemianliving.pl
prezent do domu
Świąteczny kubek, bohemianliving.pl

Dla lubiących poleniuchować na kanapie

To propozycja dla wielbicieli tzw. sofingu, lub dla każdego, kto lubi tworzyć wokół siebie przytulną atmosferę. Wybrałabym na przykład przyjemny w dotyku, piękny pled, naturalną świecę zapachową lub zestaw poduszek dekoracyjnych w aktualnie modnym stylu boho.

W ostatnim przypadku również możemy wybierać wśród różnych grup cenowych. Tańsze, bawełniane tekstylia można kupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast te bardziej ekskluzywne, które zostały wykonane z naturalnych wełen, będą nieco droższe. Jeżeli mamy większy budżet, a ponadto wiemy, że bliska osoba jest wielbicielem stylu skandynawskiego, to możemy zaszaleć i podarować jej tak modne w ostatnich sezonach kolorowe skóry.

prezent do domu
Poszewki na poduszki, bohemianliving.pl
prezent do domu
Pledy, bohemianliving.pl
prezent do domu
Poszewki na poduszki, bohemianliving.pl

Dla wszystkich, którzy lubią otaczać się ładnymi przedmiotami

Każdy, bez względu na indywidualne preferencje, lubi żyć w otoczeniu ładnych przedmiotów. Jeżeli nie wiemy, co lubi osoba, której chcemy kupić prezent, lub wydaje nam się, że „ma już wszystko”, wybierzmy po prostu coś, co samo w sobie jest ładne, a przy tym zawsze znajdzie w domu zastosowanie. Może to być ładny wazon na kwiaty, neutralna w barwie, ale piękna w formie doniczka czy też ostatnio tak modne kwietniki. Kto wie, może tym gestem zachęcimy kogoś do uprawy kwiatów? Z własnego doświadczenia wiem, że to możliwe.

prezent do domu
Zastawa stołowa, bohemianliving.pl
prezent do domu
Złote wazony, bohemianliving.pl
prezent do domu
Figurka w kształcie ananasa, bohemianliving.pl

Urokliwych i jednocześnie praktycznych przedmiotów jest więcej. Porcelanowe pojemniki kuchenne, wykonane z trawy morskiej i szalenie modne kosze na różne drobiazgi, piękna patera na ciasto… Wybierając prezent do domu mamy tak naprawdę tysiące opcji, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Moja rada na koniec: nie zostawiajmy kupowania prezentów na ostatnią chwilę. Dzień przed Wigilią, w szale przygotowań do świąt będziemy chcieli tylko jak najszybciej odhaczyć pozycję „prezenty” z długiej listy spraw do zrobienia. A nie o to nam przecież chodzi.