Sea Towers w Gdyni, Sky Tower we Wrocławiu oraz Złota 44 w Warszawie są nowoczesnymi symbolami tych miast. Wysokościowców jest w Polsce więcej, szczególnie tych z funkcją hotelową, jak imponujący Radisson Blu w Świnoujściu czy nagradzany biurowiec Warsaw Spire. Do miana słynnego apartamentowca-wysokościowca w stolicy chciałby pretendować także warszawski Cosmopolitan, jednak jest odsunięty od centrum i nie rzuca się w oczy z każdej części miasta.

Warszawa

Złota 44, której bryła przypomina żagiel, wyszła spod pióra Daniela Libeskinda. Tak jak pozostałe najpopularniejsze wysokościowce w Polsce, daje swoim mieszkańcom dostęp do prawdziwego luksusu. Apartamenty zaczynają się od 9. piętra – poniżej znajduje się piętro rekreacyjne oraz wielopoziomowy parking. Na kondygnacji 8. mieszkańcy mogą pływać w 25-metrowym basenie i jednocześnie czuć, że znajdują się w tętniącej życiem stolicy europejskiego miasta, gdyż z tafli wody rozciąga się widok na piękną panoramę. Szczególne wrażenie odczujemy wieczorem, gdyż oświetlone miasto ma niesamowity klimat, nawet zegar Pałacu Kultury i Nauki wygląda imponująco.

Oprócz imponujących widoków, na piętrze 8. na mieszkańców czeka też sala rekreacyjna, gabinety masażu, zewnętrzne jacuzzi, sala kinowa z symulatorem do gry w golfa oraz fitness. Złota 44 to także miejsce dla koneserów wina. Każdy ma możliwość nabycia swojej własnej piwniczki na wino oraz cieszenia się smakiem swojego ulubionego wina w idealnej temperaturze, pijąc je w sali degustacyjnej. Warszawski wysokościowiec to też miejsce dla biznesmenów, których nadprogramowymi obowiązkami może zająć się concierge, na przykład wyprowadzając psa czy zamawiając zakupy.

W budynku zaprojektowano także dwie sale konferencyjne, w których można prowadzić spotkania biznesowe. Pod wieloma względami jest to dojrzała inwestycja. Przed oddaniem apartamentu do użytkowania, właściciele mieli możliwość wybrania wykończenia wnętrza. Inwestor zajął się wybudowaniem apartamentu „od a do z”, co zapobiega uciążliwym remontom, dość typowym w nowych budynkach.

wysokościowce
zlota44.com
wysokościowce
zlota44.com

Wrocław

We Wrocławiu góruje Sky Tower. Poza apartamentami, w części wysokościowca znajdują się biura, a u jego podnóża także centrum handlowe. Budynek był gigantycznym przedsięwzięciem, dla którego inwestor przebudował nawet skrzyżowanie, aby ułatwić dojazd mieszańcom i użytkownikom centrum. Jak w przypadku każdego wysokościowca, także widok ze Sky Tower jest powalający. Na recepcji wita mieszkańców ochrona, a centrum handlowe zapewnia dostęp do kina, klubu fitness, restauracji czy sklepów. Właściciele prześcigali się w wystroju wnętrz, tak aby mieszkańcy apartamentów mogli podziwiać widoki w najbardziej hedonistyczny sposób. Przy panoramicznych oknach ustawiono na przykład zmyślne wanny (nawet w kształcie damskiego pantofelka-szpilki). W przypadku tej inwestycji architekci wnętrz mieli duże pole do popisu i często działali nieszablonowo, dzięki czemu apartamenty zyskały wyjątkowy efekt.

wysokościowce
Zbliżenie na budynek, skytower.pl
wysokościowce
skytower.pl

Gdynia

Sea Towers w Gdyni stoi nad samym morzem, dzięki czemu jest widoczny z dala od brzegu. Ten wysokościowiec posiada także waterfront, czyli jedną z najbardziej pożądanych cech luksusowych wnętrz. Niezależnie od wielkości apartamentu, kondygnacji czy wystawy okna, każdy z mieszkańców ma możliwość korzystania z położonego na ostatniej kondygnacji pokoju rekreacyjnego. Pomieszczenie to robi niesamowite wrażenie, ponieważ z jego wysokości rozciąga się piękna panorama – łódki są maleńkie jak łupinki od orzecha, nawet klif orłowski wydaje się niewielki, oczywiście widać też Hel. Pokój otoczony jest tarasem, a jego wnętrze, jasne i minimalistyczne, wyposażono w kolorowe kanapy, fotele, krzesła czy wiszące fotele, kształtem przypominające kokony. W pokoju rekreacyjnym znajduje się także bar, który umożliwia zorganizowanie przyjęcia czy bankietu.

Co łączy te budynki?

Każdy z wymienionych wysokościowców jest symbolem miasta, widocznym ze wszystkich części aglomeracji. Ich luksus polega przede wszystkim na pięknych widokach, które możemy podziwiać z panoramicznych okien. Każdy wieżowiec, w mniejszym czy większym stopniu, posiada dodatkowe udogodnienia. Dodatkowo, znajdziemy tam apartamenty o powierzchni od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów kwadratowych!

Kto tam mieszka? Wyniki ankiety

A jacy są mieszkańcy najwyższych w naszym kraju budynków? Polska to nie Nowy York, gdzie wysokościowce przez cały czas tętnią życiem. U nas większość apartamentów traktowanych jest jako „second home”, mieszkanie, z którego korzysta się od czasu do czasu. Pełnią one również funkcję lokaty kapitału lub inwestycji, są wynajmowane na długi lub krótki termin. Stałych mieszkańców jest zdecydowanie mniej, dlaczego?

Na moim fanpage’u na Facebooku, Premium Properties, przeprowadziłam krótką ankietę. Pytanie brzmiało: czy wolicie minimalistyczne czy przytulne wnętrza? Zdecydowana większość, bo 77%, wybrała wnętrza przytulne (ciekawe były odpowiedzi par, ale to temat na inny artykuł). Czy apartamentowiec w ogóle może być przytulny? Wszak składa się z wielu wind, które wraz z ciągiem korytarzy tworzą ogromny escape room. Czy wysokie, zazwyczaj industrialne wnętrza przyciągają rodziny z dziećmi? Zdecydowanie nie. A może powodem jest miniona epoka, przez którą wysokie budynki nie kojarzą się Polakom z luksusem?