Są zwolennicy i przeciwnicy gotowania, jednak zarówno jedni, jak i drudzy muszą mieć kuchnię. Warto więc podejść z głową do jej rozplanowania, tak, aby spędzony tam czas nie był utrapieniem, a przyjemnością. Ci, którzy zdecydowali się skorzystać z pomocy architekta wnętrz, mają problem z głowy, natomiast dla tych, którzy postanowili urządzić ją sami, mam kilka przydatnych porad.

Jak rozmieścić sprzęty i szafki

Przygotowanie potrawy wymaga wykonania określonych czynności, których płynność gwarantuje dobrze zaprojektowana kuchnia. Wyjmujemy produkty z lodówki, myjemy je, a następnie wrzucamy do garnka lub na patelnię. Tak zwana zasada trójkąta roboczego stała się podstawą wygodnej kuchni. Każdy z wierzchołków to odpowiednio: lodówka – zlewozmywak – kuchenka.

Powierzchnia kuchni bywa różna i często nas ogranicza, jednak najbardziej optymalne odległości między poszczególnymi sprzętami oscylują między 120 a 200 cm. Decydujący będzie tu oczywiście sam kształt kuchni. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery ,,L”, w której to lodówkę i zlewozmywak umieszczamy obok siebie, a przy drugiej ścianie lokujemy kuchenkę. Innym, równie popularnym wariantem, przeznaczonym jednak dla pomieszczeń o większej powierzchni, jest kuchnia w kształcie litery ,,U” lub zastosowanie wyspy. Wyspa spełnia rolę nie tylko dodatkowego blatu roboczego – możemy doprowadzić do niej media i umieścić w tym miejscu zlewozmywak czy kuchenkę, podkreśloną eleganckim i nowoczesnym okapem, np. tubą.

kuchni
juststudio.pl
kuchni
juststudio.pl

W przypadku małych kuchni warto zastanowić się nad zlewozmywakiem narożnym, zmywarką o szerokości 45 cm, czy też kuchenką 2-stanowiskową. Ważne bowiem jest, aby ilość sprzętów nie przeważała nad blatem roboczym, na którym będziemy przygotowywać posiłki. Potrzebujemy ok. 80-100 cm wolnego blatu. Wszelkiego rodzaju deski, noże, czy też sztućce o większych gabarytach najlepiej umieścić na specjalnych drążkach, pod szafkami wiszącymi. Nie mniej istotna jest także sama wysokość blatu, która powinna mieścić się w przedziale od 85-95 cm, w zależności od naszego wzrostu. Do wzrostu należy dostosować również szafki wiszące.

kuchni
juststudio.pl

Na co zwrócić uwagę, projektując elektrykę

Przed wykonaniem kuchni przez stolarza, należy zastanowić się co i gdzie umieścimy. Pamiętajmy, aby nie lokować gniazdek bezpośrednio za sprzętami. Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie ich w szafkach obok, tak, abyśmy mieli do nich łatwy dostęp, bez konieczności przesuwania sprzętu AGD.

Nie zapomnijmy też o gniazdkach nad blatem, najlepiej w kilku miejscach, na wysokości ok. 110 cm od podłogi. Wtyczki do sprzętów kuchennych bywają różne, warto więc na wszelki wypadek przewidzieć kilka gniazd pojedynczych.

Rozplanowując oświetlenie kuchni, zadbajmy, aby światło było równomiernie rozproszone. Idealnie do tego celu nadadzą się tzw. spotlighty. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie instalować ich zbyt blisko siebie (min. 60 cm odległości). Oprócz światła głównego, zaleca się dodatkowo doświetlić blat roboczy, np. poprzez zastosowanie liniowego bądź punktowego światła LED w szafkach wiszących. Ponadto, podkreślmy i uzupełnijmy całą aranżację pięknymi oprawami nad wyspą lub barkiem.

kuchni
juststudio.pl

Na jakie materiały się zdecydować

Nie chodzi tu o kolor, bo każdy znajdzie coś według własnego gustu. Jeśli zależy nam przede wszystkim na kuchni praktycznej, świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju glazury lub gresy (zarówno na podłodze, jak i nad blatem). Ich zalety można mnożyć w nieskończoność, dostępne są też w szerokiej gamie kolorystycznej. Mając na uwadze łatwość czyszczenia, warto rozważyć fugę epoksydową, zwłaszcza jeśli myślimy o płytkach w kolorze białym.

Dla osób z nieco bardziej wybujałą fantazją polecam wszelkiego rodzaju cegiełki, heksagony, koniczyny marokańskie itp. Odradzam jednak stosowanie ,,wypukłych” dekorów, w których to będzie zbierał się trudny do usunięcia brud. Idealnie, jeśli płytka nad blatem jest zupełnie gładka, co niekoniecznie oznacza połysk. Alternatywą dla ściany z płytek może być także tafla szkła hartowanego.

Materiał, który świetnie sprawdzi się w roli blatu to np. kamień, konglomerat, kompozyt czy też nawet sam beton. Blaty drewniane wymagać będą od nas szczególnej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku, gdy ogranicza nas budżet, zdecydujemy się na tradycyjną płytę. Osobom, którym niełatwo przychodzi utrzymanie czystości, zalecam zastosowanie ciemniejszych kolorów lub dekorów drewnopodobnych.

kuchni
juststudio.pl

Urządzenie kuchni samodzielnej nie przysparza tak wielu problemów, jak aneksu kuchennego łączonego z salonem. W przypadku tego drugiego, oprócz odpowiedniego urządzenia, warto zadbać także o to, aby kuchnia wraz z salonem tworzyły harmonijną całość. Czasem wystarczy powielenie materiału czy też samego koloru, aby pomieszczenia stały się spójne i do siebie pasowały.

kuchni
juststudio.pl