Rośliny mają zbawienny wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. Nie warto rezygnować z ich trzymania tylko dlatego, że nasze mieszkanie jest nie dość nasłonecznione. Przedstawiamy gatunki, które świetnie radzą sobie w mniej sprzyjających warunkach.

Kreowanie funkcjonalnego i estetycznego wnętrza, to dla każdego z nas priorytetowe zadanie. Nie od dziś wiadomo, że poza pięknymi meblami czy technologicznymi wynalazkami, bardzo ważną rolę w naszym życiu odgrywa zieleń. Rośliny, poza tym, że stanowią ciekawy akcent estetyczny, spełniają również wiele znacznie ważniejszych funkcji. Wszystkie rośliny zielone przeprowadzają proces fotosyntezy, produkując tym samym tlen. Zwiększają również wilgotność powietrza i oczyszczają je ze szkodliwych substancji. Wszystko to sprawia, że rośliny kojąco wpływają na nasze samopoczucie, kreatywność, a nawet stan zdrowia.

Rośliny, które lubią cień? Jest ich wiele

Nie każdy z nas ma jednak możliwość spędzania czasu w ogrodzie czy na balkonie, dlatego warto w swoim mieszkaniu wyczarować strefę zieleni, która w minimalnym stopniu zastąpi nam piękny ogródek. Poza ograniczeniami powierzchniowymi, główny problem, jaki pojawia się w kwestii uprawy roślin we wnętrzach to brak odpowiednio nasłonecznionej przestrzeni. Stąd często zadajemy sobie pytanie: czy są rośliny, które możemy postawić w ciemnym wnętrzu? Oczywiście, że tak! Niedostatek światła nie jest przeszkodą do udekorowania wnętrz pięknymi roślinami.

Oto lista 10 gatunków, którymi bez przeszkód możemy ubarwić każde wnętrze:

SKRZYDŁOKWIAT/ SKRZYDŁOKIST

Roślina dekoracyjna ze względu na piękne, białe kwiaty oraz duże, ciemnozielone liście.
W zależności od odmiany, dorasta do 80-100 cm.

ZIELISTKA/ ZIELISTEK

Roślina o dekoracyjnych, długich i cienkich liściach, luźno zwisających ku dołowi. Dobrze znosi długotrwałe przesuszenie.

ZIELISTKA / ZIELISTEK

PALMA KORALOWA/ CHAMEDORA WYTWORNA

Najlepiej rośnie w miejscu zacienionym, nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina o gęstym pokroju, który tworzą parzysto-pierzaste liście. Kwitnie dopiero po 3- 4 latach.

SANSEWIERIA/ WĘŻOWNICA

Należy do tzw. „żelaznych roślin”, które są bardzo łatwe w pielęgnacji. Potrafi wytrzymać bez wody nawet kilka miesięcy. Ma charakterystyczne mieczowate liście, często wielobarwne, wzorzyste.

SANSEWIERIA / WĘŻOWNICA

PEPEROMIA/ PIEPRZÓWKA

Niewielka roślina o mięsistych, mocno pomarszczonych liściach. Wymaga jasnego, ale nie nasłonecznionego stanowiska. Peperomię podlewamy raz na tydzień w okresie letnim, natomiast w zimie raz na 2-3 tygodnie.

CIBORA PAPIRUSOWA/ CIBORA ZMIENNA

Roślina o ciekawym pokroju, charakterystycznych, promieniście rozłożonych i zakrzywionych od dołu liściach, skupionych na wierzchołku wysokiej łodygi. Wymaga utrzymania stale mokrego podłoża, dlatego najlepiej ustawić doniczkę bezpośrednio w wodzie.

CIBORA PAPIRUSOWA / CIBORA ZMIENNA

ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY

Roślina wymagająca światła rozproszonego, źle znosi bezpośredni wpływ promieniowania
słonecznego. Ma bulwiastą budowę i skórzaste, błyszczące, symetrycznie ułożone na łodydze liście.

ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY

MONSTERA DZIURAWA

Ze względu na silny wzrost, nadaje się wyłącznie do dużych pomieszczeń, np. biurowych. Zawiera substancje toksyczne, które mogą zagrażać zdrowiu zwierząt.

PAPROĆ

Charakteryzuje się pięknymi, pierzastymi liśćmi o intensywnie zielonej barwie. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia – powoduje u niej poparzenia. Należy ją systematycznie podlewać, gdyż jest wrażliwa na przesuszenie podłoża.

paproć

MARANTA

Roślina o niezwykle dekoracyjnych liściach, których charakterystyczną cechą są mocno zaznaczone nerwy. Należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i zacienione (ale nie ciemne) miejsce.