Rośliny piękne, wyselekcjonowane, trwałe, odporne na choroby i grzyby, bez żadnych wymagań pielęgnacyjnych… Czy takie połączenie jest w ogóle realne? Oczywiście! Idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, będących sympatykami pięknych okazów roślinnych, są rośliny stabilizowane.

Na czym polega proces konserwacji?

Procesowi stabilizacji – czyli zanurzenia rośliny w roztworze przygotowanym na bazie gliceryny, poddawane są najpiękniejsze, dojrzałe i starannie wyselekcjonowane okazy, dzięki czemu już w momencie zakupu mamy przed sobą idealnie rozwiniętą roślinę. Procesy konserwacji taką metodą wykorzystywane są od kilkudziesięciu lat. Z roku na rok techniki są ulepszane, dzięki czemu możemy cieszyć się produktami o bardzo wysokiej jakości. Najprościej mówiąc, rośliny stabilizowane zachowują swój naturalny charakter i piękno dzięki konserwacji.

rośliny stabilizowane
everlastingflowers.pl

Rośliny bez wad…

 • bez potrzeby nawadniania, nawożenia
 • bez konieczności przycinania, podlewania
 • bez opadających liści i kwiatów
 • bez potrzeby dostępu do światła
 • bez niekontrolowanego wzrostu
 • bez dodatkowych kosztów

Różnorodność, kształty i kolory, a w przypadku materiałów zielonych nawet zapachy, pozwalają na kreowanie niezwykłych aranżacji wnętrz. Są idealnym rozwiązaniem do tworzenia zielonych ścian, obrazów czy kompozycji kwiatowych. Największą popularnością cieszą się wśród dekoratorów biur oraz obiektów użyteczności publicznej.

rośliny stabilizowane
everlastingflowers.pl
rośliny stabilizowane
everlastingflowers.pl

Nie tylko piękne, ale i przydatne

Poza tym, że rośliny stabilizowane charakteryzują się niebywałym pięknem, mają wiele dodatkowych cech, które powinny skłonić nas do umieszczania ich w pomieszczeniach. Między innymi są naturalnym higrometrem. Doskonałym przykładem jest mech stabilizowany, który wymaga takiego samego poziomu wilgotności, co my. Gdy poziom wilgotności pomieszczenia spada poniżej 40%, zmienia się wygląd mchu. Jeśli wilgotność podniesie się do poziomu około 50% – jego kondycja poprawia się automatycznie.

Kolejnym atutem konserwowanych roślin jest fakt, że nie przyciągają one niechcianych „gości”… Tak jak naturalne rośliny zapewniają idealne warunki do rozwoju insektów i bakterii, tak w przypadku roślin stabilizowanych jest odwrotnie. Są one zabezpieczone przed pleśnią, grzybami i atakami owadów.

Dzięki roślinom stabilizowanym możemy zachować perfekcyjny porządek w pomieszczeniu. Nie widać na nich kurzu – w przeciwieństwie do roślin naturalnych, przy których osiągnięcie idealnej czystości często jest wręcz niemożliwe.

rośliny stabilizowane
dekohaus.pl
rośliny stabilizowane
dekohaus.pl

Zasady, których warto przestrzegać

 • nie podlewać, nie spryskiwać wodą, nie nawozić
 • co 12-16 miesięcy można delikatnie odkurzyć mech
 • liście oraz trawy delikatnie przecierać wilgotną ściereczką
 • nie wystawiać na bezpośrednie działanie światła słonecznego (mogą płowieć)
 • utrzymywać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu (nie powinna przekraczać 70 %)

Idealne… dla kogo?

Jak wszystkie nowoczesne rozwiązania, rośliny stabilizowane mają swoich zwolenników
i przeciwników. Osoby, których pasją jest uprawa roślin i obserwowanie jak rozwijają się one dzięki ich opiece, nie zostaną sympatykami roślin stabilizowanych. Są one jednak idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu bądź ochoty na pielęgnację roślin, a chcą mieć wnętrze pełne zieleni.

Materiał opracowany przy wsparciu merytorycznym Damiana Wolskiego z Everlasting Flowers.