Gdy ustalimy budżet, jakim dysponujemy przy zakupie mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele różnych czynników. Należy do nich metraż, rozkład, kondygnacja, wysokość kosztów eksploatacyjnych, prestiż inwestycji oraz finalne „to coś”. Do całej gamy istotnych cech należy dodać jeszcze jedną, kluczową – czy interesuje nas rynek pierwotny, czy rynek wtórny. Temat ten omawia Iwona Hojnor-Kaczanowska z biura nieruchomosci House-point. 

Czy istnieją idealne mieszkania?

Na pewno dokładna analiza korzyści każdego z rynków może pomóc zawęzić wybór do tych ofert, które są najbliższe ideałowi. Zweryfikujmy nasze przekonania. Być może z różnych przyczyn to, co na rynku wtórnym wydaje się „gotowe i wiadome”, wcale takim nie jest. Może też się zdarzyć, że rynek pierwotny nie spełni naszych oczekiwań. Właśnie dlatego warto zastanowić się, które z cech naszego nowego mieszkania lub inwestycji w nieruchomość będą decydujące przy wyborze.

Zatem pierwotny czy wtórny?

Przy wyborze nieruchomości decyzja, czy interesuje nas rynek pierwotny, czy rynek wtórny, jest fundamentalna. Z doświadczenia wiem, że dla naszych klientów to klucz w całym procesie wyboru nieruchomości. Dla części zainteresowanych wybór jest oczywisty. A co z osobami wciąż poszukującymi argumentów? W obu rynkach postaram się wskazać te cechy, na które wielu zainteresowanych zwraca uwagę.

W pierwszej kolejności wymienię trzy cechy nieruchomości, które zwykle, zaraz po cenie, są najważniejsze. Co to takiego? Dostępność w czasie, lokalizacja i otoczenie.

Zdarza się bowiem, iż pierwotne zainteresowanie wyborem mieszkania „tylko z rynku wtórnego” lub „tylko nowego” zmienia się pod wpływem rozmowy i weryfikacji potrzeb. Właśnie wtedy należy poruszyć kwestie wymienionych wyżej trzech elementów.

Dostępność w czasie

Faktem jest, że mieszkania oferowane na rynku wtórnym są dostępne właściwie ad hoc. Kupujący dokładnie wie, że w okresie od kilku do kilkunastu tygodni będzie mógł korzystać z wybranej, często już urządzonej nieruchomości. Jeśli nawet mieszkanie wymaga odświeżenia lub częściowego remontu, można rozłożyć takie prace w czasie.

Rynek pierwotny zawiera mieszkania o zupełnie innej dostępności. Te często oferuje się ze sporym wyprzedzeniem. Trzeba więc na nie poczekać, choć zdarzają się również i takie, które są oferowane w inwestycji już oddanej do użytkowania. Warto się o nie postarać i włożyć wysiłek w ich poszukiwanie.

Lokalizacja

Każdy kupujący z różnych powodów wybiera daną lokalizację mieszkania. W zależności od celu, jaki ma spełniać nieruchomość, inaczej na lokalizację patrzy osoba poszukująca większego mieszkania dla rodziny, a inaczej osoba pragnąca zainwestować i wynajmować nieruchomość. Odmienne potrzeby mają także osoby poszukujące docelowego lokum, by być bliżej uczących się lub pracujących dzieci i wnuków.

Przykładowo seniorzy chcą korzystać z udogodnień nowych inwestycji: windy, zagospodarowanego dziedzińca, własnego miejsca parkingowego, zarządcy dbającego o części wspólne. Z kolei osoby podejmujące naukę lub poszukujące mieszkania w sąsiedztwie pracy chętniej sięgną po mieszkanie z rynku wtórnego. Ile kupujących, tyle powodów. Dlatego właśnie w przypadku zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego, w większości to właśnie lokalizacja domyka decyzję.

Otoczenie

Niewątpliwie bardzo istotny czynnik przy wyborze docelowego mieszkania. Można powiedzieć, że zawsze preferowane jest takie otoczenie, które oferuje przyjazne i nowoczesne sąsiedztwo. Dlatego jeszcze zanim podejmiemy decyzję, które mieszkanie wybieramy, sprawdźmy, jak wygląda i jak jest projektowane otoczenie wybranej przez nas nieruchomości.

Tutaj zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym możemy obejrzeć samą nieruchomość w otoczeniu istniejącej zabudowy. W przypadku jej braku sprawdźmy plany i projekty dotyczące „sąsiedniej” działki. Możemy przyjrzeć się dostępnej infrastrukturze oraz propozycjom i planom urbanistycznym bliskiego otoczenia. Przy mieszkaniach z rynku wtórnego dodatkowo można bez problemu dotrzeć do administratora, zarządcy i, co często przesądza o zakupie nieruchomości, do sąsiadów. Skorzystajmy z tej możliwości jeszcze przed zakupem mieszkania.

Podsumowanie

Przy podejmowaniu decyzji o kupnie nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego z reguły mamy do czynienia z sytuacją, w której zalety jednego rynku to wady drugiego.

Dlatego właśnie w pierwszej kolejności i niejako poza kryterium finansowym, ważne byśmy ocenili, czy możemy i czy chcemy poczekać na mieszkanie w danej lokalizacji. Zastanówmy się, w jakim celu kupujemy nieruchomość oraz kiedy najpóźniej chcielibyśmy z niej korzystać. Potrzebujemy zacząć od końca i wybrać z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że na dobre nieruchomości czasami warto poczekać chwilę dłużej.