Producenci elementów wyposażenia łazienek prześcigają się w regularnym uzupełnianiu swojego asortymentu o wszelkiej maści akcesoria i produkty komplementarne. Jednym z takich produktów, który w ostatnich latach znacząco zyskał na popularności, jest siedzisko prysznicowe. Czy warto zamontować je w łazience?

Zbędny gadżet czy ważny element wyposażenia łazienki?

Siedzisko prysznicowe od lat było kojarzone z toporną konstrukcją przeznaczoną do łazienek bez barier, projektowanych głównie dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście, takie produkty nadal stanowią większość oferty rynkowej. Jednak producenci proponują też siedziska estetyczne, nowoczesne i praktyczne, które swoim wyglądem nie zdominują całej łazienki.

Bez problemu można już zakupić delikatne, proste siedziska prysznicowe do użytku domowego. Dlatego każdy, kto urządza łazienkę, powinien rozważyć zamontowanie takiego rozwiązania u siebie. Przekonanie, że siedziska prysznicowe są przeznaczone wyłącznie do łazienek tworzonych z myślą o osobach niepełnosprawnych, już dawno przestało mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości. Odpowiednio dobrany model siedziska z pewnością ułatwi nam bezpieczne wykąpanie każdego, nawet najbardziej ruchliwego malucha. Osoba starsza, bądź po jakimkolwiek urazie, będzie mogła spokojnie wziąć prysznic, bez obawy o ryzyko poślizgnięcia się. Siedzisko świetnie sprawdzi się też w sytuacji, gdy chcemy umyć jedynie stopy.

siedzisko prysznicowe
Kabina walk in Aveo z siedziskiem prysznicowym Active, besco.eu

Na co zwrócić uwagę, wybierając siedzisko prysznicowe?

Oferta rynkowa siedzisk prysznicowych jest dość szeroka. Klienci mogą wybierać różne modele w przedziale cenowym od 100 do ponad 2000 zł za sztukę. W jaki sposób wybrać konkretny model, by mieć pewność, że będzie spełniał swoje zadanie? Czy cena powinna być głównym wyznacznikiem jakości danego siedziska?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na takie parametry, jak udźwig siedziska oraz jego wymiary, a w zasadzie zależność między tymi dwoma cechami. Fakt, iż dany model siedziska ma udźwig na poziomie 200-300 kg w niczym nam nie pomoże, jeśli jego całkowite wymiary oscylują w granicach 20×20 cm. Niestety, takie produkty są dość często spotykane. Tylko odpowiednio duża powierzchnia siedziska pozwoli nam komfortowo z niego korzystać, bez obawy ześlizgnięcia się przy pierwszej próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Kolejnym ważnym aspektem wyboru siedziska prysznicowego jest również sposób jego montażu, który powinniśmy rozpatrywać łącznie z parametrami ściany, na której planujemy je zawiesić. Musimy mieć pewność, że gdy podczas brania prysznica usiądziemy na siedzisku, nie wylądujemy razem z nim na podłodze, bo zestaw montażowy nie będzie odpowiednio dobrany do naszego typu ściany. Co więcej, gdy akurat nie zamierzamy korzystać z siedziska, powinniśmy mieć możliwość jego swobodnego złożenia. Po złożeniu, siedzisko ma zajmować możliwie jak najmniej miejsca, by nie ograniczało przestrzeni kąpielowej.

siedzisko prysznicowe
Siedzisko prysznicowe Active, besco.eu

Zalety i wady siedziska prysznicowego

Jak każdy inny produkt, siedziska prysznicowe mają zarówno zalety, jak i wady. Poniżej zestawiono te główne, które mogą okazać się pomocne podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Zalety:

  • Siedzisko znacznie zwiększa bezpieczeństwo i wygodę korzystania z prysznica. Szczególnie u osób o szczególnych potrzebach, jak dzieci, ludzie starsi czy osoby niepełnosprawne.
  • Odpowiednio dobrany model siedziska prysznicowego może znacząco podnieść walory estetyczne danej strefy prysznicowej.
  • Stosunkowo niewielkim kosztem możemy umożliwić sobie branie wygodnej kąpieli pod prysznicem.
  • Gdy siedzisko nie jest używane, można je całkowicie złożyć na ścianę, co pozwoli nam odzyskać wolną przestrzeń pod prysznicem.

Wady:

  • Źle dobrany model może okazać się zupełnie niepraktyczny, np. taki ze zbyt małą powierzchnią do siedzenia.
  • Siedziska niskiej jakości mogą na dłuższą metę wpływać niekorzystnie na poziom czystości w strefie prysznica.
siedzisko prysznicowe
Składane siedzisko prysznicowe Active, besco.eu
siedzisko prysznicowe
Składane siedzisko prysznicowe Active, besco.eu

Aranżując prysznic powinniśmy na spokojnie przemyśleć to, jak wyobrażamy sobie dane miejsce i czego oczekujemy od zamontowanych w nim urządzeń. Siedzisko prysznicowe jest jednym z najbardziej praktycznych produktów komplementarnych przeznaczonych do strefy prysznica. Odpowiednio dobrany model siedziska na pewno okaże się bardzo dobrym i wdzięcznym zakupem.