Gdy mieszkanie przeznaczone na wynajem jest gotowe i czeka na swojego najemcę, istotnym krokiem jest poinformowanie świata o jego istnieniu. W Internecie znajduje się pełno ogłoszeń wynajmu i sprzedaży. Co zrobić, żeby nasza oferta była widoczna i przyciągnęła uwagę klientów? Jakie informacje zawrzeć w ogłoszeniu?

Powinniśmy napisać takie ogłoszenie wynajmu mieszkania, które będzie miało szanse na odzew. Posługujmy się prostym i konkretnym przekazem. Nie omijajmy jednak szczegółów, gdyż mogą okazać się kluczowe dla poszukującego. Ogłoszenie nie powinno być za długie, lecz na tyle rozwinięte, aby uwzględniało wszystkie znaczące aspekty.

Najważniejsze informacje

Ogłoszenie wynajmu mieszkania powinno zawierać informacje o jego powierzchni, lokalizacji, piętrze, ilości pokoi, rodzaju budownictwa, stanie technicznym, umeblowaniu, opłatach, okolicy, dojeździe, terminie dostępności i dodatkowych atutach. Pisząc ogłoszenie, należy także uwzględnić, jakich najemców szukamy i skupić się na ważnych dla nich kwestiach.

Wprowadzanie parametrów

Przy wprowadzaniu ogłoszenia określmy jego podstawowe parametry. Nie pomijajmy tych informacji, gdyż są kluczowe przy kwalifikacji oferty. Dobrze opisane ogłoszenie podczas filtrowania wyświetli się odpowiednim poszukującym. Przykładowo, jeśli posiadasz mieszkanie w budynku z windą, koniecznie zaznacz w formularzu tę informację. Jeśli pominiesz to pole, wówczas Twoja oferta nie wyświetli się osobie, która wybrała obecność windy jako jeden z parametrów swojego wyszukiwania.

Co zawrzeć w tytule?

Opis nieruchomości zaczynamy od tytułu. Pamiętajmy, aby w tytule uwzględnić kategorię, czyli wynajem mieszkania. Podajmy w nim także liczbę pokoi, np. 2-pokojowe mieszkanie do wynajęcia. W tytule warto podkreślić również atut mieszkania, np. Przestronne 2-pokojowe mieszkanie do wynajęcia. Musimy jednak trzymać się faktów, nie przekłamując rzeczywistości. Tytuł możemy dodatkowo poszerzyć o informację na temat lokalizacji, np. Przestronne 2-pokojowe mieszkanie do wynajęcia w centrum miasta bądź Przestronne 2-pokojowe mieszkanie do wynajęcia na os. Słonecznym. Należy unikać stosowania epitetów typu pięknie urządzone mieszkanie. Sprawdzają się za to te odzwierciedlające stan faktyczny mieszkania, np. Kawalerka w skandynawskiej aranżacji albo 2-pokojowe mieszkanie z widokiem na las.

Na wstępie

Nikt nie lubi czytać zagmatwanych ofert, więc uporządkujmy akapity. Na wstępie warto „w pigułce” zawrzeć najistotniejsze informacje. Przykładowo:

Oferuję 2-pokojowe mieszkanie do wynajęcia, zlokalizowane na 3 piętrze niskiego bloku na os. Przyjaźni. Nieruchomość umeblowana. Doskonała lokalizacja, szybki dojazd do centrum miasta. Rozbudowana infrastruktura osiedla, w pobliżu wiele sklepów i punktów usługowych. Blisko przystanki komunikacji miejskiej.

Następnie w poszczególnych akapitach rozwińmy podane informacje. Uzupełnijmy je o inne, bardzo istotne. W opisie także powinny znaleźć się parametry mieszkania, np. na powierzchni 45 m2 rozmieszczono salon, sypialnię, osobną kuchnię oraz łazienkę z wc. Warto opisać, co znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach, gdyż jest to bardzo ważne dla osób poszukujących mieszkania do wynajęcia. Najczęściej zależy im, żeby nieruchomość była w pełni wyposażona.

Opłaty i szczegóły

Ogłoszenie wynajmu mieszkania powinno oczywiście zawierać informacje o opłatach, wysokości odstępnego czynszu najmu, kaucji itd. Na wybór mieszkania przez potencjalnego najemcę mogą mieć również szczegóły oferty. Warto dopisać, czy do nieruchomości przynależy piwnica, czy jest jakieś pomieszczenie wspólne dla mieszkańców, np. wózkownia, czy w cenie jest wliczony wynajem garażu, lub czy za dodatkową opłatą istnieje możliwość jego wynajmu. Pisząc ogłoszenie, warto również opisać okolice mieszkania. Wskażmy atuty lokalizacji, np. bliskość szkół, przedszkoli, przychodni, aptek, sklepów itd.

Nie ukrywaj wad

Wad obiektu również nie należy ukrywać. Na oględzinach mieszkania i tak zostaną zauważone. Jeśli nieruchomość wymaga remontu, należy to uwzględnić w opisie. Jednak można podkreślić, że dzięki temu cena wynajmu jest korzystna.

Dodaj atrakcyjne zdjęcia

Oprócz opisu istotną rolę odgrywają zdjęcia. Ogłoszenie wynajmu mieszkania powinno zawierać te najbardziej aktualne. Należy odpowiednio przygotować mieszkanie do wykonania zdjęć. Posprzątajmy i pochowajmy zbędne przedmioty. Zdjęcia, na których są porozwalane ubrania lub suszarka z praniem, nie prezentują wnętrza korzystnie. Dokumentację fotograficzną najlepiej wykonać w dzień, ponieważ pomieszczenia prezentują się efektownie w naturalnym świetle.

Podsumowanie

Poszukujący nieruchomości do wynajęcia posiada swoje kryteria wyszukiwania. Posiadający mieszkanie na wynajem musi zaprezentować je tak, aby wyróżniało się wśród pozostałych ofert. Istotna jest cena wynajmu, ale ważną rolę odgrywa opis i zdjęcia nieruchomości, które muszą zainteresować przyszłego najemcę.