Ogrzewanie gazowe jest powszechnie uznawane za drogie, jednak w zestawieniu z ogrzewaniem elektrycznym zazwyczaj wypada lepiej. O wysokości Twoich rachunków decyduje nie tylko cena gazu, ale głównie to, w jaki sposób oraz w jakich ilościach z niego korzystasz. Racjonalne wykorzystywanie gazu może sprawić, że kolejne rachunki pozytywnie Cię zaskoczą.

Piecyk

Wymiana starego pieca na nowy to zawsze dobry pomysł. Mimo że jest to spory wydatek, to szybko się on zwróci. Nowsze piece zazwyczaj są bardziej energooszczędne, więc mamy większe szanse na oszczędność gazu. Dodatkowo, o wiele łatwiej zoptymalizujesz zużycie gazu względem Twoich realnych potrzeb. To sposób na oszczędzenie nawet 30% gazu.

Warto także dbać o czystość urządzenia i jego okresowe przeglądy. Oprócz oszczędności, skutkuje to większym bezpieczeństwem użytkowania.

Prysznic

Szybka kąpiel pod prysznicem jest zdrowsza, a także tańsza niż kąpiel w wannie. Jeśli chcesz oszczędzić, temperatura wody nie powinna wynosić więcej niż 28 stopni Celsjusza. Zwracaj uwagę na to, by strumień wody nie był zbyt duży, a także by woda nie leciała ze słuchawki, gdy jej nie używasz. Warto zainwestować w odpowiednią słuchawkę prysznicową, która rozprasza wodę.

Gotowanie

Wiele osób rezygnuje z czajnika elektrycznego, na rzecz zwykłego, gazowego. Gaz jest tańszy od prądu, a gwizdek w czajniku daje szybko znać, że woda jest już gotowa do użycia. Dbaj o czystość czajnika, ponieważ kamień osadzający się w jego wnętrzu wydłuża czas gotowania się wody. Pamiętaj też, by gotować tyle wody, ile potrzebujesz. Gotowanie większej ilości wody, niepotrzebnie podnosi koszty zużycia gazu.

Oszczędność gazu, to także używanie garnków ze stali szlachetnej. Dzięki temu nasze potrawy szybciej się gotują. Jeśli nie chcesz inwestować w nowe garnki, następna rada jest dla Ciebie.

Dostosuj powierzchnię dna garnka lub patelni do płomienia na palniku. Im większa powierzchnia naczynia się nagrzewa, tym proces gotowania jest krótszy.

Potrawy na parze gotuj w garnkach piętrowych. Dzięki temu zaoszczędzisz zarówno czas, jak i pieniądze. Podobną zasadę możesz stosować także podczas pieczenia. Staraj się w tym samym czasie piec w piekarniku dwie potrawy, np. na dwóch piętrach.

Grzejniki

Nie zasłaniaj grzejników ani meblami, ani ubraniami. Nawet najlepszej klasy grzejniki nie będę w stanie oddać ciepła, jeśli przykrywają je np. grube zasłony. Do prawidłowego funkcjonowania każdy grzejnik potrzebuje regularnych przeglądów, ewentualnego odkamieniania i czyszczenia. Odpowiedni stan techniczny jest gwarancją długoletniego działania grzejnika.

Temperatura

Utrzymywanie stałej temperatury w domu jest bardzo istotne. Nie powinno się przegrzewać pokoi. Za wysoka temperatura w pomieszczeniach nie tylko mocno obciąża Twój budżet, dodatkowo jest ona niezdrowa dla ludzkiego organizmu.

Staraj się utrzymywać stałą temperaturę w domu. Duże różnice w cieple spowodowane zupełnym wyłączeniem ogrzewania gazowego na kilka godzin są irracjonalne. System zużyje więcej energii, aby odzyskać pełną sprawność grzewczą, niż gdyby działał stale na jednym poziomie, nawet przez całą dobę.

Okna

Nieszczelne okna to najszybsza ucieczka dla nagromadzonego w domu ciepła. Wystarczy zadbać o odpowiednią izolację poprzez zakup uszczelek. Cena takich elementów jest nieduża, a może zdziałać cuda. Jeśli jednak uszczelki nie przyniosą pożądanych efektów, wymagana może okazać się wymiana okien na nowe, szczelne. Niezdecydowanych powinno przekonać to, że przez nieszczelne okna ucieka nawet 25% ciepła.

Ściany domu

Ściany osłaniają Twój dom przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. W związku z tym trzeba o nie należycie dbać, by na najwyższym poziomie spełniały swoją funkcję. Wraz z ociepleniem ścian budynku maleje strata ciepła. W konsekwencji mamy również niższe zużycie gazu i rachunki.

Zmiana dostawcy

Warto obserwować aktualne ceny oferowane przed dostawców. Nie potrzeba trudnych procedur, by zmienić dostawcę gazu. Jest to proste i bezpieczne, a pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jeszcze większe oszczędności zauważysz, jeśli skorzystasz z oferty sprzedawcy, który poza sprzedażą gazu oferuje także dostarczenie prądu.

Przeglądy techniczne

Pamiętaj, że nawet po wymianie urządzeń na nowe należy dokonywać regularnych przeglądów technicznych sprzętu. Niesprawne urządzenia nie tylko będą zużywały więcej gazu, ale są też niebezpieczne dla zdrowia i życia wszystkich mieszkańców.