Każdy, kto doświadczył przeprowadzki z mieszkania wie, o ile przyjemniej mieszka się nie będąc otoczonym sąsiadami ze wszystkich stron. Przy odrobinie szczęścia jedynym momentem, w którym zatęsknimy za starym mieszkaniem będzie chwila, w której postanowimy sprzedać nasz dom. Nie da się ukryć, że osób które poszukują mieszkania jest znacząco więcej niż tych, które chcą zainwestować w dom.

Nie oznacza to oczywiście, że sprzedaż domu jest niemożliwa. Musimy jedynie być gotowi na kilka zagadnień i wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Dlatego zachęcamy do lektury poniższego tekstu – pomoże to nam dowiedzieć się jak sprzedać dom.

Zadbaj o dobre zdjęcia

Potencjalni klienci mają często mało czasu, by odwiedzić wszystkie interesujące nieruchomości. Pierwsza selekcja odbywa się zatem w oparciu o zdjęcia. W rezultacie, zaniedbanie tego etapu przez sprzedającego może sprawić, że idealny kupujący zignoruje ofertę. Weźmy też pod uwagę, że z racji znacznie większej powierzchni domu, będziemy musieli więcej czasu poświęcić na wykonanie zdjęć. Nie mogą to być też losowe i kiepsko wykonane fotografie. Chcemy przecież zachęcić nimi kogoś do kupna naszego domu. Spójrzmy więc na nie krytycznie i pomyślmy – czy wykonane fotografie prezentują nasz dom w dobrym świetle? Warto też pokazać je komuś przed upublicznieniem, jeśli obawiamy się, że nie jesteśmy wystarczająco obiektywni, by ocenić ich jakość.

Dom musi być w dobrym stanie

Nie chodzi tu jedynie o stan techniczny, ale też o sytuację prawną. Wiele osób, gdy planuje sprzedaż domu, bardzo ogranicza już inwestycje w jego stan. Jest to dość zrozumiałe – podobnie przecież wygląda sytuacja przy sprzedaży samochodu. O ile jednak potencjalni klienci wolą kupić auto ze świadomością, że trzeba będzie odwiedzić mechanika, to z nieruchomościami sytuacja jest inna.
Potencjalny klient nie może liczyć na taki komfort, jak przy samochodach, czyli że każdy warsztat samochodowy w krótkim czasie naprawi usterkę. Obawia się on więc, że zanim znajdzie właściwą ekipę, która doprowadzi dom do porządku, to straci zbyt dużo czasu i zbyt dużo pieniędzy. Co prawda również sprzedając dom, możemy trafić na chętnego, który woli własnymi siłami dokonać wszelkich niezbędnych napraw i poprawek. Musimy jednak liczyć się z tym, że tacy klienci będą mniejszością. Świadomie zatem przez takie podejście znacząco zmniejszamy liczbę potencjalnych zainteresowanych. Co za tym idzie, wydłużamy okres oczekiwania na sprzedaż.

Właściwe rozreklamowanie oferty

Nawet jeśli poświęcimy mnóstwo czasu na przygotowanie domu do sprzedaży oraz wykonanie perfekcyjnych zdjęć, na nic się to nie przyda, jeżeli nikt nie zobaczy naszego ogłoszenia. Oczywiście możemy rozpowszechniać informację o naszej chęci sprzedaży domu na różne sposoby – ogłoszenia w gazetach, portale internetowe, może nawet ogłoszenia na słupach albo baner reklamowy umieszczony na budynku? Im szerzej rozdystrybuujemy informację, że mamy dom na sprzedaż, do tym większej liczby osób będzie ona miała szansę dotrzeć. Pamiętajmy jednak, że ilość niekoniecznie jest ważniejsza od jakości. Jeśli będziemy chcieli opublikować naszą informację w setce różnych miejsc, to musimy się liczyć z tym, że jakość pojedynczego ogłoszenia nie będzie zbyt wysoka. Czas jest przecież nieubłagany. Czasem warto więc skupić się na kilku wybranych miejscach ogłoszeniowych. Postarajmy się umieścić tam ofertę przygotowaną z jak najwyższą starannością.

Cena ma znaczenie

Cena domu to element, który na ogół najbardziej różni sprzedających i kupujących. Trudno się temu dziwić, gdyż oczekiwania obu stron w tym temacie są skrajnie odmienne. Obserwując rynek nieruchomości, bardzo często widzimy sytuację, w której ktoś chce sprzedać dom, żądając za niego taką samą cenę od kilku lat. Tymczasem sytuacja na rynku się zmienia. Ceny maleją lub idą w górę, a jeśli nie mamy tego świadomości to możemy w nieskończoność czekać na kupującego, albo sprzedać nasz dom poniżej jego wartości. Obie te sytuacje trudno uznać za optymalne z perspektywy sprzedawcy.
Dlatego właśnie planując sprzedaż domu, starajmy się obserwować oferty konkurencyjne i w miarę możliwości dostosowywać się do nich. Oczywiście, jeżeli zupełnie nie zależy nam na czasie, to możemy trzymać się swojej wyceny i czekać czy trafi się ktoś, kto ją zaakceptuje. Takie działanie nie jest jednak odpowiedzią na pytanie, jak sprzedać dom? Więc co jest tak naprawdę naszym celem? I czy nie miała to być sprzedaż domu?

Po pomoc do profesjonalisty

Zdarza się czasem, że uda się przeprowadzić transakcje sprzedaży domu całkowicie własnymi siłami, bez wsparcia ze strony biura nieruchomości. Znacznie częściej jednak mamy w takiej sytuacji do czynienia nie ze sprzedażą domu, co z wieloletnimi, nieudanymi próbami jego sprzedaży. Jeśli jednak rzeczywiście chcemy sprzedać naszą nieruchomość, to przeczytajmy jeszcze raz wcześniejsze akapity tego tekstu. Upewnijmy się, że jesteśmy w stanie dobrze wypełnić powyższe zalecenia. Z doświadczenia jednak wiemy, że osoby, które nie mają doświadczenia przy sprzedawaniu domów, nie będą wiedziały jak zrobić dobre zdjęcia. Jak przygotować intrygujące ogłoszenie oraz jak z nim dotrzeć do najlepszej grupy docelowej. Czy chcemy czekać przez kilka lat próbując sprzedać dom, by ostatecznie i tak skorzystać ze wsparcia biura? Może lepiej od razu się tam udać i szybko zakończyć transakcję?