Jak zrobić lepsze zdjęcia mieszkania? Takie pytanie często słyszę od ludzi, którzy chcą zwiększyć atrakcyjność swojej oferty. Zwykle mówię o umiejętnościach i obróbce graficznej, ale rzadziej o sprzęcie potrzebnym do prawidłowego przebiegu sesji. Dlatego w tym artykule postaram się opowiedzieć więcej o wyposażeniu używanym przez fotografa nieruchomości.

Aparat ma każdy fotograf, kluczowe są jednak jego parametry. W jaki sprzęt fotografa nieruchomości warto zainwestować, aby wykonywać atrakcyjne zdjęcia wnętrz?

Kwestia światła

Każde pomieszczenie jest ciemne – nie ma pomieszczeń tak jasnych jak światło na zewnątrz, chyba że miałyby sufity i ściany ze szkła. Dlatego w większości sesji jako nasze największe źródło światła staramy się wykorzystać duże okna: w sypialni, kuchni czy salonie. Co zatem z łazienką i garażem? Tam nie zawsze mamy okna.

Dokładnie tak – garaż, łazienka a nawet korytarz często mają niedostateczną ilość światła. W takim przypadku nasz aparat, w celu zdobycia większej ilości światła na matrycę, musi wydłużyć czas otwarcia migawki i zwiększyć ISO (ja to nazywam ilość prądu na matrycy). Im ciemniejsze pomieszczenie, tym dłuższy czas otwarcia migawki i większe ISO. Jednak czym większe te parametry, tym gorsza jakość zdjęcia.

Podstawa, czyli aparat

Aparat to pierwszy, oczywisty i niezbędny sprzęt fotografa nieruchomości. Mamy go na przykład w smartfonach i tabletach, ale nam potrzebny jest taki, który ma wymienną optykę, tryb manualny i zapis formatu RAW. Jak już wspomniałem wyżej, do ciemniejszych pomieszczeń potrzebne jest wyższe ISO, czyli aparat z górnej półki cenowej. Będzie on mógł przy wyższym ISO rejestrować lepszej jakości zdjęcia z mniejszą ilością szumów.

Niektóre modele aparatów są wyposażone w opcję redukcji drgań. Ta funkcja pozwoli nam na wydłużenie czasu migawki z zachowaniem ostrości kadru, ale nie jest to niezbędne. Taką funkcję z powodzeniem zastąpi nam statyw. Zdjęcia zapisane w formacie RAW pozwalają przy obróbce graficznej na więcej niż podstawowy format JPG. Dzięki temu możemy w trakcie korekcji graficznej zmieniać na przykład temperaturę barwową.

Niezbędny sprzęt fotografa nieruchomości, czyli statyw z poziomicą

Aparat na statywie pozwala nam nieco inaczej zmienić parametry ekspozycji. Statyw ma same zalety i tylko jeden minus – dodatkową wagę do wyposażenia, choć to również kwestia modelu. Statyw dobieramy do wagi aparatu z obiektywem. Droższe modele są zbudowane z mocniejszych i lżejszych materiałów, zapewniając przy tym sztywność konstrukcji.

Dzięki statywowi aparat jest w nieruchomej pozycji, wtedy możemy wydłużyć czas migawki i zmniejszyć parametr ISO, co poprawi jakość zdjęć. Używając statywu, mamy możliwość naświetlać ciemne pomieszczenie tak długo, aż uzyskamy zadowalający efekt. Dla mnie osobiście statyw ma jeszcze jedną, równie ważną zaletę. Mój aparat z obiektywem jest ciężki, a statyw odciąża moje ręce. Pozwala mi to na większe skupienie się na samych kadrach.

sprzęt fotografa nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek
sprzęt fotografa nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek

Jaki wybrać obiektyw?

Należy wybrać obiektyw szerokokątny, ponieważ to szeroki kąt jest podstawą. W pomieszczeniach używam ogniskowej w zakresie od 14 do 50 mm, a dla detali 50 mm. Następny ważny parametr to światłosiła wyrażana w F, czyli przysłona. F o mniejszej wartości oznacza szerzej otwartą przysłonę, przez którą więcej światła wpada na matrycę aparatu. Równie ważne są zniekształcenia – obiektywy droższe mają mniej zniekształceń i potrafią przy mocno otwartej przysłonie zachować dostatecznie ostry kadr, poprawną dystorsję itd.

Podsumowanie

Te trzy rzeczy to minimum i może nie chodzi tyle o sam przedmiot, ale o jego właściwości. W pierwszej kolejności postawiłbym na jakość obiektywu i solidny statyw. Rzeczy, które nie są podstawą, ale dla mnie są niezbędne i zawsze mam je przy sobie, to wyzwalacz, mała składana blenda, kompaktowe lampy, ściereczka do obiektywu i wygodne tenisówki na zmianę. Aparat z trybem manualnym, obiektyw szerokokątny i statyw tworzą całość, dzięki czemu nawet budżetowym sprzętem możemy wykonać bardzo dobre zdjęcia pomieszczeń.

sprzęt fotografa nieruchomości
Fotograf Marcin Abecek