Przed nami sezon długich zimowych wieczorów w domu. W naszym klimacie o tej porze roku dość szybko robi się ciemno, dzień jest krótki a słońca mało. Nic dziwnego, że wielu z nas po prostu nie lubi zimy. Są jednak również tacy, którzy nie zważając na nieprzychylność aury, realizują w tym czasie swoje marzenia, pragnienia i pasje.

tryc.pl

Kiedy rozpoczynamy prace nad projektem swojego domu, powinniśmy zastanowić się nad tym, co jest dla nas ważne. W jaki sposób lubimy spędzać czas? Jak wygląda nasza codzienność, z czego absolutnie nie zamierzamy rezygnować, a co chcielibyśmy zmienić w naszym życiu? O czym marzymy? Jeżeli na przykład kochamy kino, a nasz dom będzie zlokalizowany daleko od miasta, może warto już na etapie wczesnego projektu, na poddaszu lub w piwnicy, wygospodarować przestrzeń na kino domowe? Ci, którzy lubią sport mogą rozważyć salę treningową lub basen. Uwzględnienie takich potrzeb już we wczesnej fazie projektu, a nawet w momencie wyboru metrażu i lokalizacji domu, może mieć ogromne znaczenie. Warto zawczasu podjąć głęboką refleksję – i to w szerokim kontekście: zarówno tym osobistym, jak i społeczno–geograficznym.  Przecież budowa domu to nie chwilowa inwestycja, ale projekt życia. Jeżeli chcesz, aby Twój dom był w pełni komfortowy, przemyśl i przeanalizuj dobrze swoje potrzeby.

Hobby room

Nasi klienci coraz częściej decydują się na aranżację domowej strefy relaksu. Takie miejsce daje dużą swobodę w kwestii spędzania wolnego czasu. Doskonałym miejscem na aranżację strefy rozrywki są strych lub przyziemie. Często planując funkcję tych pomieszczeń, nie nadajemy im konkretnego znaczenia. I jest to błąd. Ponieważ natura nie znosi próżni, po pewnym czasie niezaplanowana przestrzeń staje się graciarnią.  Jeżeli od samego początku nadamy dodatkowym pomieszczeniom jakieś przeznaczenie, wypracujemy w sobie dobre nawyki, łatwiej utrzymamy porządek i dyscyplinę, a dodatkowe metry będą mądrze wykorzystane.

Pokój dla melomana

Oddalone od części dziennej wyciszone pomieszczenie, w którym w spokoju można wysłuchać swojej ulubionej muzyki to marzenie każdego miłośnika dobrych dźwięków.

tryc.pl

Kino domowe lub sala bilardowa

Kochasz kino, ale nie lubisz atmosfery multipleksów? A może chciałbyś obejrzeć film, ale nie masz z kim zostawić małych dzieci? Domowe kino to dla Ciebie doskonałe rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się również w roli pubu, w którym obejrzysz z kolegami ważny mecz. Jeżeli strefa rozrywki jest oddalona od sypialni, daje naprawdę duże możliwości zagospodarowania zimowych wieczorów. Równie ciekawym rozwiązaniem może być sala bilardowa.

 

tryc.pl
tryc.pl

Tak zaaranżowana strefa relaksu powoli miło spędzić czas, nie zakłócając jednocześnie spokoju pozostałym domownikom.

Prywatny basen

Wielu z nas marzy o basenie w domu. Bez wątpienia jest to ogromna frajda dla właścicieli. Należy pamiętać, że taka inwestycja wymaga sporego nakładu czasu i środków, nie tylko w momencie budowy, ale przez cały rok. Aby pływalnia dobrze funkcjonowała i nadawała się do użytku, należy nieprzerwanie o nią dbać. Wszystkie te starania wynagrodzi nam jednak radość z możliwości kąpieli w osobistym basenie, o dowolnej porze dnia i nocy, w dostosowanej do naszych preferencji temperaturze wody i otoczenia.

Sauna

Dla tych, którzy lubią się wygrzewać, dobrym rozwiązaniem może być sauna. Zalety z korzystania z niej znane są od bardzo dawna. Sauna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało i jego funkcjonowanie, ale i na duszę. To rodzaj terapii skutecznie redukującej zmęczenie i stres. W Skandynawii popularne jest powiedzenie, że sauna oddala gniew i wysusza żółć. Do zamontowania sauny w domu wystarczy 4-5 dodatkowych m/kw .

Jeżeli lubimy ten rodzaj relaksu, a nie mamy miejsca na saunę, alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowana w łazience kabina parowa.

Plac zabaw dla dzieci

Tym, co skutecznie może nam uprzykrzyć zimę są choroby. Wiedzą o tym zwłaszcza Ci, którzy mają małe dzieci. Za oknem jest przeważnie ponuro, biała pierzyna śniegu leży w naszym klimacie niezbyt długo, natomiast katar i przeziębienie są wiernymi towarzyszami sezonu jesienno-zimowego. W takiej sytuacji naprawdę niełatwo znaleźć sposób na to, aby zima była nam miła. Zakatarzeni i kaszlący nie udamy się ani w gości, ani do muzeum, a tym bardziej nie do pełnego ludzi centrum rozrywki.  Podczas prac projektowych nad domem warto więc z góry rozważyć budowę prywatnego placu zabaw. W czasie zimy, kiedy możliwości zabawy na świeżym powietrzu są znacznie ograniczone, takie miejsce zagwarantuje pociechom przestrzeń do nieskrępowanej niczym zabawy, a rodzicom zapewni trochę wytchnienia i spokoju.

Aranżacja wnętrz

Pamiętajmy! Dobra aranżacja wnętrz ma służyć człowiekowi i czynić jego życie lepszym i bardziej komfortowym. Wykorzystajmy jej potencjał i sprawmy, by nasza codzienność przebiegała w spokoju i harmonii.