Nurt, który ma swe korzenie w japońskim buddyzmie, coraz częściej doceniają projektanci wnętrz na całym świecie. Japończycy od wieków kochają wszystko, co niedoskonałe, niekompletne, niedokończone. Dziś naturalne, dalekie od perfekcji piękno coraz bardziej pociąga ludzi z Zachodu.

Co znaczy wabi-sabi?

Wyobraźmy sobie nieskazitelny zachód słońca w pięknej zatoce, kolory, które sprawiają, że brakuje nam tchu i nagle, w te iskrzące wody zatoki wskakuje szara żaba, z wielkim „plum”. To właśnie jest wabi-sabi. Gdyby sprowadzić oba słowa do najprostszego przekazu, to wabi oznacza przestrzeń, a sabi czas. Nauka płynąca z wabi-sabi to umiejętność zachwytu każdą upływającą chwilą i pochwała niedoskonałości, cechy przecież bardzo ludzkiej.

Czerpanie z przeszłości

Wabi-sabi wyraźnie przeciwstawia się trendom minimalizmu i laboratoryjnej, sterylnej wręcz harmonii we wnętrzach. Zaczynamy doceniać historię oraz nostalgię zapisaną w materiałach i przedmiotach. Akceptujemy poziom ich zużycia czy zniszczenia. Są wnętrza, które z założenia kształtujemy tak, aby zachować jak najwięcej autentycznych elementów. Pozostawiamy niedokończone ściany, odsłonięte fragmenty tynku, oryginalną cegłę lub podłogę wykonaną ze starych, powykrzywianych desek. Okna z autentycznymi okuciami i wiele, wiele innych elementów, które „przenoszą nas w czasie”, gdy przebywamy w takim wnętrzu. Doceniamy, że inni ludzie użytkowali tę przestrzeń, używali przedmiotów, które starzały się razem z nimi.

wabi-sabi
skladdesign.pl

Popularność w Polsce

Trend bardzo mocno widoczny na świecie, w Polsce też nieśmiało wchodzi do publicznych wnętrz, takich jak puby, restauracje czy kluby. Architekci oraz scenografowie odważniej wpuszczają taki styl również do swoich prywatnych domów, mieszkań i pracowni. Wabi-sabi zaczyna być też doceniany przez osoby prywatne, zainteresowane wzornictwem oraz miłośników pięknych wnętrz. Ważnym elementem stylu wabi-sabi są oczywiście autentyczne meble, noszące ślady użytkowania, niedoskonałe, czasem nawet mocno zniszczone.

wabi-sabi
skladdesign.pl

Wabi-sabi w drewnie

W Skład Design wyszukujemy i poddajemy renowacji wyłącznie oryginalne meble z okresu mid-century. Z założenia więc stawiamy na autentyczność.  Odnajdujemy piękno przedmiotów z duszą i zapisaną w sobie historią, akceptujemy ich „ząb czasu” i związane z tym pewne niedoskonałości.

Co to oznacza w praktyce? Nasze meble mają najczęściej około 60-70 lat. To czas, w którym elementy drewniane przechodzą z rąk do rąk i  podlegają różnym przemianom. Trendy i mody, które nastały w późniejszych okresach, bardzo często skłaniały poprzednich właścicieli do malowania na inne, czasem szalone kolory. Jednak te zabiegi, stosowane bardzo często na drewnie wysokiego gatunku typu palisander i tek oraz w przypadku mebli będących ikonami designu, bezwzględnie wymagają przywrócenia do stanu pierwotnego.

Bardzo często po odkryciu kilku warstw farby naszym oczom ukazuje się przepiękny rysunek świetnie zakonserwowanego drewna. Ale stan pierwotny nie oznacza, że mebel wygląda jakby zjechał z taśmy produkcyjnej czy opuścił warsztat rzemieślniczy. Niestety, nadal wiele osób tak właśnie wyobraża sobie renowację mebli, które przeżyły ponad pół wieku.

Coraz częściej jednak zdarza się, że nowi właściciele doceniają w renowacji urok pewnej kontrolowanej niedoskonałości. Nadaje to meblom klimat vintage i potwierdza ich autentyczność. Czasami klienci wręcz proszą o zastosowanie oryginalnych śrub i innych elementów konstrukcyjnych, niewidocznych na pierwszy rzut oka. Akceptują oni proces naturalnego starzenia się przedmiotów, który w odpowiednim otoczeniu i wnętrzu świetnie się odnajduje.

wabi-sabi
Krzesła Kramer, skladdesign.pl

Pozostałe matierały

Oddzielne zagadnienie to meble miękkie i wszystkie elementy tapicerowane. Stan zużycia tkanin obiciowych przez lata intensywnego użytkowania czasami po prostu wyklucza pozostawienie ich w pierwotnej formie. Najczęściej są to kolejne warstwy tkaniny, nakładane na siebie, które wymagają gruntownej renowacji i zrobienia wszystkiego od początku. Ale i tutaj zdarzają się meble w oryginalnej tkaninie z tamtych lat, które wyglądają zdecydowanie lepiej od współcześnie projektowanych tkanin we wzory typu pop art.

wabi-sabi
Fotele Teeffelenc, skladdesign.pl

Mówiąc o stylu wabi-sabi, trzeba wspomnieć o skórze i pokryciach typu skaj. Niegdyś meble rzadko były obijane naturalną skórą, która pięknie się starzeje i w trakcie użytkowania nabiera autentyczności i klasy. Czasem mamy do czynienia z naturalnym skajem, który jest nie do zastąpienia, nawet najlepszej jakości eko-skórą. Klienci o bardzo wyrafinowanym guście akceptują wówczas drobne uszkodzenia i ślady czasu. Meble zdecydowanie piękniej wyglądają w oryginalnej szacie i lepiej komponują się we wnętrzach.

wabi-sabi
Fotel Osakac, skladdesign.pl
wabi-sabi
Krzesło Visser, skladdesign.pl

Kolejnym materiałem, który pięknie się starzeje, jest stal. Nasz sztandarowy mebel – deska kreślarska Reply Friso Kramera, najczęściej przyjeżdża do nas w stanie bardzo dużego zużycia. Te meble zwykle są przechowywane w magazynach i zawilgoconych piwnicach, podlegają procesom zniszczenia i zachodzą rdzą. Przez lata intensywnego użytkowania w pracowniach kreślarskich pojawiają się na nich rysy, a drewniane blaty noszą ślady użytkowania przez kolejnych właścicieli, często artystów, grafików, projektantów. Jeśli tylko jest to możliwe, staramy się zachować oryginalny stan tych desek. Właśnie takie są najchętniej kupowane przez klientów od Nowego Jorku po Seul.

wabi-sabi
Krzesło Visser, skladdesign.pl

Doceniajmy autentyczność

Ludzie zaczynają powoli, również w Polsce, doceniać autentyczność i szlachetność starych przedmiotów. Podpisujemy się pod filozofią przywracania do życia starych zniszczonych mebli, które jeszcze wiele, wiele lat mogą służyć człowiekowi. Produkujmy nowe przedmioty i poszukujmy nowatorskich rozwiązań, ale nie skazujmy tak szybko na zapomnienie mebli z zapisaną historią. Pora pokochać niedoskonałość!