Według archeologów człowiek wykorzystywał szkło już 3,5 tysiąca lat temu. To wdzięczne tworzywo, które można formować, kolorować, zbroić i hartować. Dzięki temu posiada wiele zastosowań, zarówno jako materiał budowlany i wykończeniowy, jak i dekoracyjny lub użytkowy. Najpopularniejsze szklane dodatki prezentuje Małgorzata Kaczmarek ze sklepu internetowego Nice Home.
Oprócz tradycyjnego wykorzystania w szybach okiennych szkło możemy użyć do blatów stołów, paneli kuchennych, osłon prysznica, umywalek dekoracyjnych czy ostatnio grzejników i stopni schodów. Bez wątpienia jednak najszerszą i najczęściej wykorzystywaną w naszych domach gamę produktów z tego tworzywa reprezentują szklane dodatki. Stosujemy je przede wszystkim w wystroju kuchni i jadalni.
Szklani pomocnicy w jadalni
Oprócz porcelany i ceramiki szklane naczynia są najczęściej wykorzystywane w naszych domach. Różne szklanki, kieliszki, patery czy salaterki stały się stałym elementem większości przyjęć czy zwykłych posiłków. Z kolei słoje, bombonierki i pojemniki to niezbędne dodatki w każdej kuchni. Oprócz tego, że są użyteczne, mogą, a w zasadzie powinny, być piękne. Warto otaczać się pięknymi przedmiotami, nawet jeśli są to zwykłe szklanki.
Szklanki i kieliszki
Szkło stołowe to element zastawy, bez którego trudno obejść się w czasie przyjęć z wyjątkowych okazji, jak chrzciny, wesela, święta czy jubileusze. Jednak często towarzyszy nam również w trakcie zwykłych, codziennych posiłków. Na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju akcesoriów i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Na wytworne przyjęcie najodpowiedniejsze będą kieliszki i szklanki z cienkiego, transparentnego szkła, o klasycznych kształtach. Mogą być także ozdobione delikatnym, złotym paskiem na brzegu. Stół prezentuje się bardzo elegancko, gdy zarówno szklanki, jak i kieliszki do wina czy wody są z tego samego kompletu. Wprowadza to ład i harmonię na stole. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju szkło jest bardzo kruche i łatwo je uszkodzić. Dobrze jest więc mieć zapasowe 2-3 sztuki, na wypadek stłuczenia któregoś elementu.

Na mniej uroczyste okazje i do codziennego użytku można stosować bardziej zwyczajną zastawę szklaną. W tym przypadku występuje większa dowolność w kształtach, wzorach czy nawet kolorach kieliszków i szklanek. Na każdym stole wyjątkowo dobrze prezentuje się szkło francuskie La Rochere ozdobione wyrazistymi, wypukłymi wzorami, które pięknie załamują światło. Takie szkło jest trwałe i łatwe w użytkowaniu. Może także myć je w zmywarce.



Osoby, które cenią niebanalność i oryginalność, mogą zdecydować się na kolorowe szklanki. Taki wybór jest szczególnie trafny, gdy dobieramy szklane dodatki na stół w określonym, ulubionym kolorze lub gdy organizujemy tematyczne przyjęcie, do którego pasuje np. zielone lub niebieskie szkło.
Kolorową aranżację stołu szczególnie lubią dzieci. Warto więc pomyśleć o tym przy okazji organizowania urodzinowego przyjęcia dla swojej pociechy.


Patery, słoje i bombonierki
Jak już wspominałam, szklanki i kieliszki to tylko część szkła stołowego. Równie często korzystamy z pater, półmisków i salaterek. W tym przypadku także mamy duży wybór produktów. Szczególne zainteresowanie wzbudzają te transparentne, które pasują do każdej zastawy i ładnie prezentują zawartość, czyli to, co istotne. Możemy skorzystać również z tych bardziej dekoracyjnych, które dodatkowo zdobią stół.



Kuchenny niezbędnik
Są takie naczynia w kuchni, bez których trudno się obejść. Dla mnie to różnego rodzaju pojemniki, słoje, bombonierki i butelki, do których wkładam makaron, mąkę, nasiona warzyw strączkowych, herbaty czy zioła – w zasadzie wszystko. Plastików nie lubię, więc w domu mam tylko szklane pojemniki. Szkło jest najbardziej obojętne dla przechowywanych produktów, ponieważ nie wchodzi w reakcje z żadnymi substancjami czy składnikami używanymi w kuchni. Szklane naczynia do przechowywania żywności są nie tylko bezpieczniejsze, ale także naprawdę ładne. Nie musimy chować ich w szafkach, wystarczy dobrać je tak, aby pasowały do stylu naszej kuchni.



Rzadziej wykorzystywane w domach, a równie praktyczne i ładne są butelki. Nadają się do przechowywania zarówno produktów sypkich: mąki, kaszy czy bułki tartej, jak i różnego rodzaju płynów – od wody po napoje, soki, mleko czy wino. Szklane butelki najczęściej są wykonane z transparentnego szkła, ale można spotkać także te kolorowe, które pięknie dekorują kuchnię.



Warto zaznaczyć, że szklane pojemniki nadają się nie tylko do wyposażenia kuchni. Doskonale sprawdzają się też w łazience, np. na waciki lub mydełka czy po prostu jako element dekoracyjny wnętrza. Wystarczy wrzucić do środka muszelki, kamyczki lub kolorowe szkiełka i postawić na komodzie. Szklane dodatki są również idealne do przechowywania wakacyjnych pamiątek.
