Według archeologów człowiek wykorzystywał szkło już 3,5 tysiąca lat temu. To wdzięczne tworzywo, które można formować, kolorować, zbroić i hartować. Dzięki temu posiada wiele zastosowań, zarówno jako materiał budowlany i wykończeniowy, jak i dekoracyjny lub użytkowy. Najpopularniejsze szklane dodatki prezentuje Małgorzata Kaczmarek ze sklepu internetowego Nice Home.

Oprócz tradycyjnego wykorzystania w szybach okiennych szkło możemy użyć do blatów stołów, paneli kuchennych, osłon prysznica, umywalek dekoracyjnych czy ostatnio grzejników i stopni schodów. Bez wątpienia jednak najszerszą i najczęściej wykorzystywaną w naszych domach gamę produktów z tego tworzywa reprezentują szklane dodatki. Stosujemy je przede wszystkim w wystroju kuchni i jadalni.

Szklani pomocnicy w jadalni

Oprócz porcelany i ceramiki szklane naczynia są najczęściej wykorzystywane w naszych domach. Różne szklanki, kieliszki, patery czy salaterki stały się stałym elementem większości przyjęć czy zwykłych posiłków. Z kolei słoje, bombonierki i pojemniki to niezbędne dodatki w każdej kuchni. Oprócz tego, że są użyteczne, mogą, a w zasadzie powinny, być piękne. Warto otaczać się pięknymi przedmiotami, nawet jeśli są to zwykłe szklanki.

Szklanki i kieliszki

Szkło stołowe to element zastawy, bez którego trudno obejść się w czasie przyjęć z wyjątkowych okazji, jak chrzciny, wesela, święta czy jubileusze. Jednak często towarzyszy nam również w trakcie zwykłych, codziennych posiłków. Na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju akcesoriów i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Na wytworne przyjęcie najodpowiedniejsze będą kieliszki i szklanki z cienkiego, transparentnego szkła, o klasycznych kształtach. Mogą być także ozdobione delikatnym, złotym paskiem na brzegu. Stół prezentuje się bardzo elegancko, gdy zarówno szklanki, jak i kieliszki do wina czy wody są z tego samego kompletu. Wprowadza to ład i harmonię na stole. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju szkło jest bardzo kruche i łatwo je uszkodzić. Dobrze jest więc mieć zapasowe 2-3 sztuki, na wypadek stłuczenia któregoś elementu.

szklane dodatki
Kieliszek, nicehome.pl

Na mniej uroczyste okazje i do codziennego użytku można stosować bardziej zwyczajną zastawę szklaną. W tym przypadku występuje większa dowolność w kształtach, wzorach czy nawet kolorach kieliszków i szklanek. Na każdym stole wyjątkowo dobrze prezentuje się szkło francuskie La Rochere ozdobione wyrazistymi, wypukłymi wzorami, które pięknie załamują światło. Takie szkło jest trwałe i łatwe w użytkowaniu. Może także myć je w zmywarce.

szklane dodatki
Szkło francuskie La Rochere, nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl

Osoby, które cenią niebanalność i oryginalność, mogą zdecydować się na kolorowe szklanki. Taki wybór jest szczególnie trafny, gdy dobieramy szklane dodatki na stół w określonym, ulubionym kolorze lub gdy organizujemy tematyczne przyjęcie, do którego pasuje np. zielone lub niebieskie szkło.

Kolorową aranżację stołu szczególnie lubią dzieci. Warto więc pomyśleć o tym przy okazji organizowania urodzinowego przyjęcia dla swojej pociechy.

szklane dodatki
Szklane butelki, nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl

Patery, słoje i bombonierki

Jak już wspominałam, szklanki i kieliszki to tylko część szkła stołowego. Równie często korzystamy z pater, półmisków i salaterek. W tym przypadku także mamy duży wybór produktów. Szczególne zainteresowanie wzbudzają te transparentne, które pasują do każdej zastawy i ładnie prezentują zawartość, czyli to, co istotne. Możemy skorzystać również z tych bardziej dekoracyjnych, które dodatkowo zdobią stół.

szklane dodatki
Ozdobna patera, nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl

Kuchenny niezbędnik

Są takie naczynia w kuchni, bez których trudno się obejść. Dla mnie to różnego rodzaju pojemniki, słoje, bombonierki i butelki, do których wkładam makaron, mąkę, nasiona warzyw strączkowych, herbaty czy zioła – w zasadzie wszystko. Plastików nie lubię, więc w domu mam tylko szklane pojemniki. Szkło jest najbardziej obojętne dla przechowywanych produktów, ponieważ nie wchodzi w reakcje z żadnymi substancjami czy składnikami używanymi w kuchni. Szklane naczynia do przechowywania żywności są nie tylko bezpieczniejsze, ale także naprawdę ładne. Nie musimy chować ich w szafkach, wystarczy dobrać je tak, aby pasowały do stylu naszej kuchni.

szklane dodatki
nicehome.pl
szklane dodatki
Szklane pojemniki, nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl

Rzadziej wykorzystywane w domach, a równie praktyczne i ładne są butelki. Nadają się do przechowywania zarówno produktów sypkich: mąki, kaszy czy bułki tartej, jak i różnego rodzaju płynów – od wody po napoje, soki, mleko czy wino. Szklane butelki najczęściej są wykonane z transparentnego szkła, ale można spotkać także te kolorowe, które pięknie dekorują kuchnię.

szklane dodatki
nicehome.pl
szklane dodatki
Kolorowe butelki, nicehome.pl
szklane dodatki
nicehome.pl

Warto zaznaczyć, że szklane pojemniki nadają się nie tylko do wyposażenia kuchni. Doskonale sprawdzają się też w łazience, np. na waciki lub mydełka czy po prostu jako element dekoracyjny wnętrza. Wystarczy wrzucić do środka muszelki, kamyczki lub kolorowe szkiełka i postawić na komodzie. Szklane dodatki są również idealne do przechowywania wakacyjnych pamiątek.

szklane dodatki
nicehome.pl