Oprócz ceny mieszkania najemca zwraca uwagę także na jego standard i wyposażenie. Szuka przyjaznej dla siebie przestrzeni, w której będzie czuć się komfortowo. Dlatego właściciel lokalu musi zadać sobie ważne pytanie – dla kogo przeznaczona będzie nieruchomość? Dla pary, singla czy studentów? Każdy ma inne priorytety, więc mieszkanie na wynajem należy aranżować pod indywidualne potrzeby.

Odświeżenie

Mieszkanie na wynajem z pewnością powinno zostać odświeżone. Podczas malowania ścian nie musimy wykazywać się kreatywnością. Ludzie mają zróżnicowany gust, dlatego najlepszą receptą są jasne, neutralne i proste wnętrza. W ostatnim czasie mile widziane kolory ścian to przede wszystkim biel i rożne odcienie szarości.

Na podłogach w pokojach najlepiej sprawdzą się panele, a w kuchni i łazience płytki. Zdecydowanie unikajmy dywanów i wykładzin, które łatwo się brudzą i mogą nadawać mieszkaniu nieestetyczny charakter.

Umeblowanie

Drugi ważny aspekt to umeblowanie. Należy dostosować jakość wyposażenia do spodziewanych zysków. W mieszkaniu na wynajem obowiązkowo powinna znaleźć się lodówka, kuchenka i pralka. Zmywarka, odkurzacz oraz żelazko również są mile widziane, ale nie nieodzowne. Warto jednak pamiętać, że zapewnienie ich lokatorom czyni ofertę atrakcyjniejszą. Telewizor także będzie zachęcający, a na pewno trzeba zapewnić na niego miejsce i stworzyć warunki podłączenia.

Szykując mieszkanie pod wynajem przez studentów, nie musimy mieć na uwadze salonu. Każdy pokój powinien za to stanowić autonomiczną przestrzeń. Łóżka do spania, biurka, szafy na ubrania, to podstawowe minimum umeblowania. Żakowie z pewnością będą zadowoleni, jeśli w kuchni znajdą się sztućce, garnki, patelnie oraz mikrofalówka.

Mieszkanie przeznaczone do wynajmu przez pary również powinno być umeblowane. Rzadko zdarza się, żeby ludzie mieli swoje meble, gdyż to spory wydatek, przewidziany raczej na czas zakupu własnej nieruchomości. W mieszkaniu powinno znaleźć się łóżko, jeśli jego metraż pozwala na urządzenie sypialni. W mniejszych lokalach najlepiej sprawdzi się narożnik z funkcją spania. To najintensywniej eksploatowany mebel, dlatego warto zainwestować większe środki i kupić taki lepszej jakości, aby uniknąć szybkiej wymiany na kolejny egzemplarz.

Ważnym elementem wyposażenia mieszkania jest szafa, najlepiej wnękowa. Pozwoli na utrzymanie porządku i przechowywanie nie tylko ubrań. W pokoju dziennym, obok narożnika bądź kanapy powinien pojawić się stolik, a jeśli metraż na to pozwala, również stół z krzesłami.

Na co zarezerwować najwięcej środków?

Kuchnia i łazienka to zwykle największy koszt podczas urządzania mieszkania. Można skorzystać z gotowych zestawów zabudowy, które oferują markety budowlane, lub wykorzystać będącą już w mieszkaniu kuchnię, poddając ją drobnej renowacji. Pomalujmy fronty, a także wymieńmy uchwyty i blaty na nowe.

Łazienka w dużej mierze decyduje o standardzie mieszkania. Glazura starego typu znacznie obniży zainteresowanie nieruchomością. W zależności od przewidzianego budżetu, należy albo wzbogacić łazienkę o nowoczesne detale, albo wymienić płytki. Nie trzeba kafelkować całej łazienki, wystarczy w istotnych miejscach – przy umywalce, wannie bądź prysznicu. Nie oszczędzajmy podczas kupowania armatury. Lepiej uniknąć napraw i wymian, gdyż leży to w gestii właściciela.

Wynajmujący, który zadowoli się każdymi warunkami, to już przeszłość. Nie można zagracać mieszkania starymi, niepasującymi do siebie meblami, meblościankami z poprzedniej epoki czy zakurzonymi dywanami. Umieszczając w mieszkaniu przedmioty tego typu, właściciel pozbawia się możliwości pobierania wyższej opłaty najmu. Nadszedł czas, gdy najemca oczekuje pewnego poziomu. Ilość mieszkań przeznaczonych pod wynajem jest spora, więc jest w czym wybierać.