Podczas decyzji o zakupie mieszkania, należy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, które ułatwią realizację całego procesu pozyskania wymarzonej nieruchomości. Jednym z pierwszych znaków zapytania jest odpowiednia lokalizacja, która będzie spełniała nasze indywidualne oczekiwania. O tym gdzie i w jakiej dzielnicy Poznania kupić mieszkanie opowie Adam Jasiński, doświadczony pośrednik nieruchomości i doradca z Poznania.

Snując plany związane z zakupem mieszkania w stolicy Wielkopolski, w pierwszej kolejności warto dosyć dokładnie rozważyć „za i przeciw” dotyczące konkretnej dzielnicy Poznania. Wnikliwa analiza powinna uwzględniać czynniki takie, jak: dostęp do komunikacji miejskiej, ceny, bezpieczeństwo, jak i opinie mieszkańców oraz specjalistów. To z pewnością bardzo dobry krok w kierunku skutecznej realizacji pomysłu na zakup mieszkania.

Komunikacja ponad wszystko

Zdecydowana większość osób poszukujących mieszkania do zakupu największy priorytet przyznaje sprawnej komunikacji miejskiej. Wiążą się z tym łatwe dojazdy do pracy, transport dzieci do szkół oraz niedaleka odległość do sklepów czy miejsc rozrywki. Są to przecież elementy naszej codzienności, bardzo istotne dla ogólnej oceny konkretnej dzielnicy.

Gdzie szukać mieszkania w Poznaniu?

Mieszkańcy Poznania doceniają sprawną komunikację publiczną, zwłaszcza sieć tramwajową. Są w Poznaniu dzielnice, które posiadają trasę tramwajową, która została specjalnie zaprojektowana dla tak zwanej „PeSTki”, czyli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Jest to sporej długości odcinek bezkolizyjnej trasy, wiodącej z dworca kolejowego Poznań Główny na osiedla Winogrady, Winiary i Piątkowo. Mieszkańcy, którzy korzystają z PeSTki, wysoko cenią sobie podróż szybkim tramwajem. Przeważa za tym jego punktualność, niezawodność i idealne, bezkolizyjne połączenie z dworcem kolejowym. Na problemy związane z dostępem do sprawnej komunikacji z pewnością nie mogą narzekać mieszkańcy dzielnic Stare Miasto, Łazarz oraz Rataje. Tam, oprócz komunikacji tramwajowej, jest również dobry dostęp do linii autobusowych.

Obecnie najwięcej powodów do zmartwień związanych z komunikacją miejską mają mieszkańcy dzielnicy Naramowice. Urząd Miasta Poznania dopiero planuje budowę sieci tramwajowej na tym obszarze. Obecnie drogi dojazdowe do Naramowic są bardzo często zakorkowane.

Bezpieczeństwo i czas wolny

Generalnie mieszkańcy Poznania we wszystkich jego częściach czują się dosyć bezpiecznie i chwalą władze miasta za sprawne zarządzanie w tym aspekcie. Do osiedli uznawanych za najbezpieczniejsze zalicza się przede wszystkim Winogrady, Ławicę czy też Podolany. Niezmiennie od wielu lat złą sławę mają Wilda, Łazarz oraz Jeżyce. Na marginesie dodam jednak, że w obrębie ostatniej z wymienianych dzielnic widać ostatnimi czasy olbrzymie zmiany na plus pod względem bezpieczeństwa.

Poznań jest dobrze znany z oferowania różnych atrakcji i organizacji większych lub mniejszych imprez masowych. Gdybym miał z miejsca odpowiedzieć na pytanie, która dzielnica może zaoferować najwięcej możliwości pod względem spędzenia czasu wolnego, to oczywiście wskazałbym Centrum. Stary Rynek posiada sporo muzeów, restauracji czy też klubów, które stanowią sporą atrakcję. Na tle Centrum dosyć dobrze prezentuje się także dzielnica Sołacz, w której dodatkowo znajdziemy zadbany park, gdzie często organizuje się różne imprezy.

Poznań to miasto, które tętni życiem

Poznań obfituje w różnorodność. Z całą pewnością mocnym akcentem są młodzi ludzie, którzy z różnych zakątków świata przyjeżdżają tutaj na studia lub do pracy. Bez względu na to, jaką dzielnicę wybierzemy na zakup mieszkania, to poszukiwanie nieruchomości w tętniącym życiem Poznaniu jest dobrym pomysłem. W podjęciu decyzji o wybraniu dogodnej lokalizacji najważniejsze jest dopasowanie jej do swoich indywidualnych preferencji, gdzie po prostu będziemy czuć się dobrze.