Wybór pomiędzy wanną a kabiną prysznicową nie należy do najłatwiejszych. Zwykle wskazuje się przewagę wanny nad prysznicem lub odwrotnie. W rzeczywistości takie podejście jest przynajmniej częściowo błędne, bo konkretne rozwiązanie opieramy przede wszystkim na własnych potrzebach.

Lepsza wanna czy prysznic? Faworyt nie jest oczywisty

Dla osób stających przed dylematem: „wanna czy prysznic?” idealnym wyjściem jest zastosowanie w łazience obu rozwiązań. Większość projektów nowych domów uwzględnia dwie łazienki lub jeden duży salon kąpielowy. Jednak właściciele niewielkich mieszkań muszą dokonać wyboru pomiędzy wanną lub prysznicem.

Dzieci lubią kąpiele w wannie, w której mogą swobodnie się bawić. Prysznic jest wygodniejszy dla sportowców, którzy chcą szybko odświeżyć się po treningu. Preferencje w zakresie codziennej higieny determinuje nasz wiek, codzienne przyzwyczajenia, tryb życia i wiele innych czynników.

wanna czy prysznic
Łazienka z wanną wolnostojącą i kabiną prysznicową walk in, besco.eu

Argumenty za prysznicem?

Panuje powszechne przekonanie, że kabina prysznicowa to jedyny słuszny wybór do niewielkich, często nieregularnych łazienek. Jednak praktycznie wszyscy producenci oferują już niezwykle szeroką gamę modeli wanien o nietypowych, asymetrycznych kształtach i bardzo niewielkich wymiarach. Są one idealne nawet do najmniejszych łazienek, szczególnie tych ze skosami.

Kalkulacje średniego zużycia wody zwykle również przemawiają na korzyść prysznica. Jednorazowe napełnienie całej wanny faktycznie zużywa nieco więcej wody niż bardzo szybki prysznic. Sytuacja nie jest jednak już tak oczywista, gdy ktoś korzysta z prysznica nieco dłużej. Wówczas różnica w zużyciu wody praktycznie się zaciera.

Z drugiej strony, wanna jest zazwyczaj największym urządzeniem w łazience. Zajmuje też najwięcej miejsca w podstawie, co sprawia, że znacznie częściej stanowi większy problem podczas aranżacji wnętrza. Kabiny zaś, w standardzie zwykle zbyt wysokie do montażu w niektórych miejscach, można już swobodnie dostosować do skosów i ograniczeń architektonicznych.

Bardzo często uważa się, że kąpiel pod prysznicem jest bardziej higieniczna. Myjąc ciało pod bieżącym strumieniem wody, nie narażamy skóry na kontakt z brudem i drobnoustrojami. Jednak patrząc na tą kwestię z drugiej strony, znacznie łatwiej jest zachować czystość i higienę w wannie. Kabina ma wiele elementów i trudno dostępnych miejsc, np. przestrzenią pod rolkami. W takim razie trudniej jest ją dokładnie wyczyścić.

wanna czy prysznic
Kabina bezprofilowa viva, besco.eu

Argumenty za wanną?

Choć większość argumentów wydaje się w sposób oczywisty przemawiać na korzyść kabiny prysznicowej – również statystyki sprzedaży – jeden z internautów, uczestniczący w dyskusji na temat tego dylematu, wskazał na ważną zależność. Odpowiednio zaaranżowana wanna umożliwia bezproblemowe wzięcie szybkiego prysznica, w kabinie zaś raczej nie ma szans na długą, odprężającą kąpiel.

Należy również pamiętać o bieżącej eksploatacji obu urządzeń. Elementy kabiny prysznicowej podlegają naturalnemu zużyciu, uszczelki po pewnym czasie trzeba wymienić, a sfatygowane rolki nie zawsze zapewnią bezproblemowy przesuw drzwi. Poprawnie zamontowana wanna zwykle przez długie lata nie sprawia problemów technicznych i nie wymaga żadnej interwencji.

Czy rozwiązania kompromisowe zadowolą wszystkich? Niestety nie

W sytuacji, gdy łazienka nie pozwala na swobodny montaż obu urządzeń często spotykaną radą jest pójście na mniej lub bardziej daleko idący kompromis. Jedną z możliwości jest zamontowanie zarówno wanny, jak i prysznica, ale w możliwie najmniejszych wymiarach. Nie jest to jednak do końca rozsądne. Decydując się na niewielką, powiedzmy 80×80 cm, kabinę prysznicową i małą wannę, np. 130×70 cm, tak naprawdę nie będziemy mieli możliwości wygodnego korzystania z żadnego z tych urządzeń.

wanna czy prysznic
Kabino-wanna inspiro, besco.eu

Wydaje się, iż idealną alternatywą jest coraz popularniejsza na rynku kabino-wanna. Hybryda łączy w sobie wszystkie zalety zarówno wanny, jak i prysznica, szczególnie jeśli mamy możliwość skompletowania jej z deszczownicą. Jednak również ta opcja ma swoje wady, np. fakt  połączenia wanny z dedykowanym parawanem nie ułatwi wchodzenia do niej osobom starszym.

Skupmy się na tym, co istotne 

Decyzja o wyborze wanny lub kabiny prysznicowej nie dotyczy tylko samego produktu, ale też minimalnej dostępnej przestrzeni, która zagwarantuje wygodę i bezpieczne poruszanie się w łazience. Wolna przestrzeń przed wanną powinna mieć co najmniej 100×70 cm, a przed prysznicem minimum 80×90 cm.

Należy pamiętać o tym, że wybór standardowej wanny bądź prysznica nie eliminuje możliwości dostosowania ich do potrzeb użytkownika, dla którego standardowe korzystanie z danego urządzenia nie jest takie proste. Zastosowanie stopni ułatwiających wchodzenie do wanny lub dedykowanych uchwytów pomoże osobom starszym w bezpiecznym braniu kąpieli, zaś montaż siedziska prysznicowego w kabinie umożliwi bezproblemową kąpiel małego dziecka.

wanna czy prysznic
Wanna asymetryczna praktika 140×70 cm, besco.eu

Checklista ułatwiająca podjęcie dobrej decyzji

Podczas podejmowania decyzji o wyborze wanny lub prysznica uwzględnij poniższe kwestie. Pozwoli to z niemal stuprocentową pewnością wybrać rozwiązanie optymalne i dostosowane do Twoich potrzeb.

  • Dostępny metraż i ewentualne utrudnienia wynikające z rozwiązań architektonicznych danego pomieszczenia – należy pamiętać, że zwykle w projektach podawane są całkowite wymiary pomieszczenia. Po położeniu tynku, kleju oraz płytek mogą one zmienić się nawet o kilka centymetrów na każdej ze ścian. Ma to szczególne znaczenie w przypadku łazienek o bardzo małym metrażu.
  • Główni użytkownicy łazienki, ich wiek, specyficzne potrzeby, łazienkowe preferencje oraz ilość osób korzystających z jednej łazienki.
  • Ilość urządzeń i sprzętów, jakie muszą się znaleźć w łazience; konieczność zmieszczenia w łazience np. pralki może stanowić dodatkowe utrudnienie w małych pomieszczeniach.

Decydując o wyborze pomiędzy wanną a kabiną prysznicową, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Bez względu na to, która opcja wydaje nam się bardziej korzystna, nie możemy zapomnieć o cechach produktu. Są to przede wszystkim: jakość, materiały wykonania, długość i typ gwarancji, dostępność serwisu oraz funkcjonalność.

wanna czy prysznic
Wanna asymetryczna avita, besco.eu

Nie można jednoznacznie określić, czy lepsza w łazience będzie wanna, czy prysznic. Ostateczny wybór należy zawsze do przyszłych użytkowników danego wnętrza i powinien być poprzedzony odpowiednim przeanalizowaniem wszystkich opcji oraz płynących z nich korzyści lub ewentualnych ograniczeń. Pamiętajmy o tym, bo zwykle raz podjęta decyzja determinuje układ funkcjonalny łazienki na przynajmniej kilka kolejnych lat.