Efektowne dzieło sztuki, artystyczne zestawienie barw, czy mistrzowskie połączenie faktur – to tylko nieliczne określenia dla tzw. ogrodów wertykalnych.

O tej nietuzinkowej formie roślinnej mówi się: „zielona ściana”. Jej prekursorem jest farbujący włosy na zielono (a jakże!) ekscentryk, Patrick Blanc. Swoją pierwszą koncepcję tego typu stworzył w wieku 13 lat. Jego ogrody do dziś upiększają miejską architekturę Paryża, Londynu, Madrytu czy Nowego Jorku.

Początkowo ogrody wertykalne zakładano wyłącznie na zewnątrz, z czasem zaczęto wprowadzać je do wnętrz biurowców, galerii oraz budynków mieszkalnych. Zauważono, że stanowią piękną formę dekoracyjną, a ich pielęgnacja nie stwarza większych problemów. W przypadku mieszkań, domów czy biur nie zachodzi zagrożenie przemarzania roślin, co nie jest wykluczone na zewnętrznych „zielonych ścianach”. Prawidłowo dobranym roślinom do wzrostu wystarczy światło oraz odpowiednie nawadnianie.

zielone ściany
greenarte.pl

Jak zbudować ogród wertykalny?

Jeśli nasza wymarzona „zielona ściana” ma mieć niewielkie rozmiary, możemy stworzyć ją sami, natomiast duże konstrukcje należy powierzyć firmom specjalizującym się montażu takich form. W mieszkaniu, domu czy biurze ogród wertykalny najlepiej założyć na gładkiej ścianie, naprzeciw okna usytuowanego od strony zachodniej lub południowej. Musimy pamiętać o tym, że ściana, na której ma zostać zamontowany ogród, musi mieć odpowiednią nośność, a to ze względu na ciężar roślin (1m² roślin może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów).

zielone ściany
greenarte.pl

Jeśli chodzi o sposób montażu, na rynku jest wiele systemów składających się z pojedynczych modułów, które można ze sobą łączyć w dowolny sposób. Najczęściej są one wyposażone w system nawadniania, np. w postaci kroplowników.  Dużą popularnością cieszą się skrzynie z tulejami i kieszeniami. Każdy z dostępnych systemów należy zamontować do ściany za pomocą paneli lub ramy, szczególną wagę przykładając do stabilności konstrukcji. Pomiędzy ścianą a modułami powinna być umieszczona cienka warstwa ochronna, np. z PCV. Rośliny można umieszczać bezpośrednio w panelach lub wsadzać w doniczkach, najlepiej po uprzednim zamontowaniu modułów.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu wertykalnego w mieszkaniu, domu czy biurze?

Zapewne muszą to być rośliny łatwe w uprawie, o słabo rozrastającym się systemie korzeniowym oraz niezbyt wymajające pod względem warunków siedliskowych. Należą do nich: bluszcz pospolity, epipremnum złociste, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatka zwisła, echmea wstęgowata, guzmania, skrytokwiat, adiantum, nefrolepis, zanokcica, platycerium, zielistki, epifity – szczególnie różne gatunki storczyków oraz opisane we wcześniejszym artykule maranty i skrzydłokwiaty (zwłaszcza odmiany miniaturowe).

zielone ściany
greenarte.pl

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosować w ogrodzie wertykalnym?

Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku „zielonych ścian” należą: podlewanie, nawożenie oraz przycinanie roślin. Ważna jest również ochrona przed szkodnikami i chorobami. Jeśli w zakupionej przez nas konstrukcji nie ma automatycznego systemu nawadniania, musimy sami zapewnić każdej roślinie odpowiednią ilość wody, co nie jest zbyt łatwe. Cięcie stosujemy w przypadku nadmiernie rozrastających się roślin, zwłaszcza tych o pokroju pnącym. Zbyt duże zagęszczenie okazów powoduje rozprzestrzeniane się chorób grzybowych oraz szkodników. Dlatego poza przycinaniem, warto stosować również zabiegi profilaktyczne w postaci zraszania roślinności wywarem ze skrzypu, pokrzywy lub czosnku. Jeżeli pomimo naszej pielęgnacji, wystąpią objawy chorobowe, należy udać się do sklepu ogrodniczego po chemiczne środki ochrony roślin.

zielone ściany
greenarte.pl

Malownicze, niebanalne ogrody wertykalne są idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w modernistycznych, minimalistycznych wnętrzach. Bez wątpienia szybko staną się jednym z najważniejszych punktów naszego mieszkania, domu czy biura.

 

zielone ściany
greenarte.pl
zielone ściany
greenarte.pl