Spełniły się Twoje marzenia o własnym mieszkaniu. Masz już klucze i możesz się wprowadzać. Czy aby na pewno? Chcesz przecież jak najlepiej czuć się w zamieszkiwanych wnętrzach. Zależy Ci na tym, by były funkcjonalne i spełniały Twoje oczekiwania. Słowem – by były wnętrzami Twoich marzeń. Jak możesz osiągnąć taki efekt?

Pomoc profesjonalisty

Najprostszym sposobem jest oczywiście zatrudnienie projektanta, stylisty lub kogokolwiek, dla kogo urządzanie mieszkania nie jest obcym tematem. Jakiego rodzaju wsparcia możemy się spodziewać, zatrudniając profesjonalistę? Przede wszystkim podsunie nam on konkretne pomysły i wskaże miejsca, w których możemy kupić wymarzone meble i akcesoria. Sprawi, że nie zgubimy się w gąszczu wielu rozwiązań, ogromnej ilości materiałów i sposobów ich zastosowania, przedstawi projekt, wizualizację, a być może wręcz kompleksowo pomoże w urządzaniu wymarzonych wnętrz. Często poleci też zaufanych, dobrych fachowców, wykonawców i ekipy remontowe. Jednym słowem – zdejmie z nas ciężar związany z całą organizacją i wykonaniem niezbędnych robót. Tak, zatrudnienie specjalisty to bardzo dobre rozwiązanie – tylko czy zawsze nas na to stać i czy zawsze możemy sobie na to pozwolić?

urządzanie mieszkania

Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z pomocy biur projektowych czy stylistów opłaca się. Ich wsparcie i wiedza są niezastąpione, szczególnie, gdy sami nie mamy obszernej wiedzy na temat aranżacji wnętrz i brakuje nam czasu, aby zgłębić temat.

urządzanie mieszkania

Niestety, rzeczywistość bywa różna i nie zawsze możemy skorzystać z kompleksowej pomocy profesjonalistów.

Gdy stawiamy na samodzielność

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze. Moda, styl, trendy, funkcjonalność? A może zależy nam na tym, by przestrzeń odwzorowywała nasze usposobienie, pasje lub zainteresowania? Dobrze jest zadać sobie pytanie o to, w jakich wnętrzach i w jakim otoczeniu lubimy przebywać. Czy dobrze czujemy się w aranżacjach minimalistycznych, czy raczej bogatych, pełnych przepychu, faktur wzorów i kolorów. Co lubimy na co dzień? Jaki styl życia prowadzimy? Czy mamy rodzinę, czy też mieszkamy sami lub często nie ma nas w domu. Jak to wszystko połączyć, zgrać, mieszcząc się jednocześnie w określonym budżecie?

urządzanie mieszkania

Bez pośpiechu

Przede wszystkim nie spieszmy się, nie urządzajmy mieszkania i nie przygotowujmy jego aranżacji byle jak, aby szybko i tanio. Nie korzystajmy z najtańszych i najprostszych sposobów, bo z czasem – i to nie tak odległym – może się okazać, że albo będziemy musieli zmieniać wprowadzone rozwiązania lub naprawiać zakupione sprzęty, albo stwierdzimy, że przygotowany przez nas wystrój mieszkania wcale nie jest tym wymarzonym i w ogóle nam się nie podoba.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, warto poprzeglądać wcześniej czasopisma wnętrzarskie. Zawarte w nich pomysły mogą zainspirować do wprowadzenia własnych rozwiązań. Niewyczerpanym źródłem inspiracji jest oczywiście również internet. A nade wszystko rozmowy – ze znajomymi, z rodziną i osobami które urządzanie mieszkania mają już za sobą i przeszły ten proces z sukcesami.

Praca etapami

Lepiej urządzać i przygotowywać mieszkanie stopniowo. Zacząć od rzeczy trwałych, takich jak podłogi, glazury czy ewentualne przeróbki remontowe typu przesunięcie, wyburzenie ścianek lub zmiana funkcjonalna poszczególnych pomieszczeń.

Przy takich pracach najważniejsza jest dobra ekipa remontowa – taka, której można zaufać, najlepiej rekomendowana przez znajomych. Bardzo często okazuje się, że dobrzy specjaliści posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w wielu kwestiach, nawet tych technicznych, dzięki czemu są w stanie doradzić w kwestii tego, co i gdzie przerobić lub przestawić. Dobry fachowiec to dobrze przygotowane i funkcjonalne wnętrze! To podstawa! I tu naprawdę nie warto oszczędzać. Prace remontowe to fundament dla tego, co stworzymy dalej.

Kluczowe pomieszczenia

Gdy nasze pomieszczenia nabiorą już kształtów docelowych, możemy zacząć ich urządzanie. I tu też się nie należy się spieszyć. Warto poczekać z kolejnym meblem, zamówić czasami coś indywidualnie, na miarę – chociażby kuchnię, która stanowi bardzo ważną część każdego mieszkania lub domu. Zaplanujmy ją tak, aby była nie tylko piękna i dopasowana stylistycznie oraz kolorystycznie do reszty pomieszczeń, ale przede wszystkim funkcjonalna. W tej kwestii dobrze jest jak najwcześniej zacząć zbierać telefony i namiary na zaufanych i polecanych wykonawców. Warto umawiać się na spotkania, rozmawiać i prosić o przykładowe projekty, wizualizacje. Dziś większość firm dysponuje odpowiednimi programami i czasami za niewielkie pieniądze, albo nawet za darmo, wykonuje taki wstępny projekt. Wybierzmy to, co dla nas najlepsze i co najlepiej pasuje do naszych upodobań i potrzeb. Oczywiście oferty gotowych projektów też są warte zainteresowania, ale zawsze trzeba je dokładnie zbadać i przeanalizować.

urządzanie mieszkania

To samo dotyczy łazienki. To pomieszczenie, które ma nam odpowiadać nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Warto zawczasu zastanowić się więc, jakich materiałów i produktów użyć, aby jak najdłużej nam służyły, a do tego pasowały do reszty wnętrz. Zadanie nie jest łatwe, ale naprawdę warte poświęcenia czasu i uwagi.

urządzanie mieszkania

Samo urządzanie mieszkania, w tym zakup mebli i dekoracji to najprzyjemniejszy etap w całym procesie… dla niektórych jednak najtrudniejszy. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy fachowca – profesjonalnego stylisty, który pomoże nam wybrać to, co upiększy nasze M i nada jego wnętrzom odpowiedniego charakteru.

urządzanie mieszkania

Nic nie jest na zawsze 

Urządzanie wnętrz to proces, który biegnie swoim rytmem i którego nie należy na siłę przyśpieszać.  Tak naprawdę trwa cały czas, bo wnętrza naszego mieszkania zmieniają się wraz z nami: naszymi potrzebami, sytuacjami życiowymi, naszym wiekiem. Pamiętajmy więc, by nie nastawiać się na to, że wybrane przez nas rozwiązania będą nas satysfakcjonować przez długie lata.

Żyjąc w dobie ciągłych zmian, postępującej technicznej ewolucji i ogromnego rozwoju ekonomicznego oraz cywilizacyjnego nie możemy się zatrzymać. Musimy podążać za tym, co nadaje naszemu życiu sens, dając sobie czas, nie bojąc się pytać i korzystać z pomocy profesjonalistów.

Kto by na przykład pomyślał jeszcze kilka lat temu, że nasze tarasy będą częścią domu lub mieszkania, urządzane i zagospodarowywane tak, by nie tylko zachwycały, ale również były funkcjonalne i użyteczne. Dziś tak właśnie jest, nie wiadomo, nigdy więc nie wiadomo, co wydarzy się za lat kilka.

urządzanie mieszkania

urządzanie mieszkania