Woda może być niewyczerpanym źródłem inspiracji w kwestii aranżacji zielonych przestrzeni. O użytkowym i dekoracyjnym charakterze tego żywiołu warto pamiętać podczas zakładania ogrodu. Wodne elementy zawsze wyraźnie podnoszą jego atrakcyjność.

Woda w ogrodzie może funkcjonować na wiele sposobów. Najczęściej spotykane urządzenia lub formy wodne to wodotryski, fontanny, studnie, stawy lub strumyki. Powszechny dostęp do wody z wodociągu sprawia, że często nie doceniamy możliwości jej zbierania w beczkach lub zbiornikach. A szkoda. Zakładając ogród, warto pomyśleć o tym, by wykorzystać „deszczówkę”. Jeśli nie przemawia do nas ekologiczny charakter tego rozwiązania, być może przekona nas argument ekonomiczny.

Tam, skąd wypływa woda

Efekt płynącej przez ogród wody jest niezwykle urokliwy. W wersji bardziej naturalnej dobrym rozwiązaniem będzie założenie źródełka. W bardziej nowoczesnych, wykorzystujących geometryczne formy ogrodach warto stawiać na wodotryski, fontanny i coraz popularniejsze ściany wodne. Dzięki takim instalacjom ogród nabiera większego dynamizmu. Ruch wody wśród żwiru i kamieni generuje delikatny efekt dźwiękowy, bardzo kojący i przyjemny dla naszego ucha.

woda w ogrodzie
projektowanie.ogrodow.com
woda w ogrodzie
projektowanie.ogrodow.com
woda w ogrodzie
projektowanie.ogrodow.com

W eleganckich projektach urządzenia wodne wmontowuje się w pionowe ściany obłożone kamieniem lub stalą. Z poziomej szczeliny woda spływa po gładkiej powierzchni szkła lub stali. W innej opcji poziomy profil wystaje przed powierzchnię ściany – wówczas woda spływa szerokim strumieniem do sadzawki lub żwirowego podłoża.

woda w ogrodzie
Wylewka wodna przy oczku, projektowanie.ogrodow.com

Oczko wodne czyli woda w ogrodzie

Na niektórych działkach istnieją już niewielkie stawy – warto wykorzystać ich potencjał i zadbać o odpowiednią oprawę. Gdy nie mamy takiego szczęścia, nic straconego. Możemy sami stworzyć w ogrodzie oczko wodne. Planując większy staw, należy jednak poradzić się ogrodnika lub architekta krajobrazu. Zbiorniki wodne powyżej 50 m2 wymagają już projektu budowlanego.

woda w ogrodzie
projektowanie.ogrodow.com

Kiedyś najbardziej powszechnym materiałem do budowy oczek wodnych była glina, obecnie stawia się raczej na folie i membrany, a czasem nawet beton. Powszechnie używana folia PE ma swoje wady. Jest mało trwała i po 2-3 sezonach pod wpływem temperatury i działania korzeni roślin ulega zniszczeniu. Folia PCV jest bardziej odporna na mróz i promieniowanie słoneczne. W razie uszkodzenia można ją kleić. Najnowsze rozwiązanie to wykonana z kauczuku geomembrana EPDM. Cechuje ją elastyczność, trwałość, rozciągliwość i bezproblemowa naprawa.

Jakie rośliny wodne?

Rośliny wodne, których użyjemy do dekoracji stawu mają określone wymagania. Wybierając je do naszego oczka wodnego, sprawdzajmy, na jakiej głębokości można je posadzić oraz – co bardzo istotne – czy są ekspansywne. W przypadku roślin, które szybko się rozrastają należy używać specjalnych koszy, w których się je sadzi i w ten sposób kontroluje ich rozrost. Szczególną ozdobą są kwitnące od maja lilie wodne (Nymphaea sp.). Najczęściej nie potrzebujemy bardzo głębokich oczek do tych roślin. Aby cieszyć się pięknem kwiatów, wystarczy, jeśli zbiornik będzie miał głębokość nawet 60 cm. Również bogata oferta kosaćców może ozdobić staw i inne elementy wodne. Rośliny te lubią wilgotne środowiska i świetnie nadają się do obsadzenia brzegów.

woda w ogrodzie
Kosaciec syberyjski, projektowanie.ogrodow.com

Zakładając w ogrodzie zbiornik wodny, należy pamiętać o jego należytej pielęgnacji. Do oczyszczenia powierzchni stawu używajmy dużych sit, szczególnie jesienią, kiedy lecące z drzew liście pokrywają lustro wody. Pamiętajmy również, że brak świeżej wody przepływającej przez zbiornik wiąże się z koniecznością instalacji odpowiednich filtrów.

Szmer płynącej wody

Oprócz stawów, na niektórych działkach zlokalizowane są również strumyki i inne wody płynące. Wyłożone na dnach koryt ozdobne kamienie dodają uroku każdemu ogrodowi. W ogrodach stworzonych według bardziej geometrycznych założeń kamień często zastępują betonowe koryta. Jeśli na naszej działce nie ma naturalnych cieków wodnych, koryto strumyka możemy poprowadzić od oczka wodnego. Małe i wąskie strużki mogą przecinać nawierzchnię ścieżek, stanowiąc duże urozmaicenie ogółu ogrodowej aranżacji.

woda w ogrodzie
Kaskada wodna, projektowanie.ogrodow.com

Baseny i brodziki

Bardziej zaawansowanym i kosztownym przedsięwzięciem w ogrodzie są baseny i brodziki. Mimo swych kosztów zbiorniki betonowe są bardzo trwałe. Dodatkowy koszt stanowią instalacje wodne, które doprowadzają wodę do zbiornika i ją z niego odprowadzają. Jeżeli inwestor nie potrzebuje basenu w ogrodzie, a chce jednocześnie uatrakcyjnić ogród dla dzieci, może zbudować brodzik. Dla maluchów to duża atrakcja, a koszty nie są tak duże, jak w przypadku basenu.

woda w ogrodzie
Basen, projektowanie.ogrodow.com

Studnie i zbiorniki na deszczówkę

Dawniej, kiedy nie było jeszcze sieci wodociągowych, prawie przy każdym domu pojawiała się studnia. Jej konstrukcja była najczęściej drewniana lub – w późniejszych latach – betonowa. Obecnie coraz rzadziej korzysta się ze studni, ale nie warto jej niszczyć. Można odnowić jej konstrukcję lub całkiem przerobić, gdy formą odbiega od koncepcji założenia.

Oczywiście oprócz tej estetycznej, studnia wciąż może pełnić także funkcję praktyczną. Jeśli zechcemy korzystać z wody w celach pitnych, powinniśmy wcześniej wykonać badania jej składu biochemicznego. Wodę ze studni warto wykorzystywać również do podlewania roślin w ogrodzie, oszczędzając w ten sposób na rachunkach za wodę z wodociągu. Często pojawiająca się teza związana z podlewaniem roślin mówi, że preferują one wodę „odstaną”, podgrzaną przez powietrze i słońce. W trakcie ulewnych deszczy nienadążające odpływy kanalizacyjne warto więc wspomóc zbiornikami na deszczówkę. Lokalizuje się je w pobliżu odpływów rynnowych, wkopując w ziemię i zasłaniając roślinnością – w ten sposób zostają naturalnie wkomponowane w przestrzeń ogrodu. Zbiorniki z deszczówką pozwolą nam zaoszczędzić na wodzie do podlewania roślin oraz stanowią dobre zabezpieczenie w sytuacji przeciążeń odpływów kanalizacyjnych.

Dla ptaków

Aby cieszyć się w ogrodzie śpiewem ptaków, oprócz karmnika warto przygotować również specjalne poidełko. Unikajmy przeznaczania do tej roli przypadkowych przedmiotów, np. starych naczyń czy patelni. Jeśli zależy nam na prawdziwie estetycznym efekcie, wybierzmy konstrukcje wykonane z betonu lub kamienia.

woda w ogrodzie
Ogród Japoński we Wrocławiu, projektowanie.ogrodow.com