Obecnie na rynku nieruchomości jest bardzo duży wybór ofert mieszkań do wynajęcia. Mimo wszystko wynajęcie mieszkania to nie taka prosta sprawa, jak może się wydawać. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego pośrednika nieruchomości, który doradzi na co zwracać uwagę. Więcej informacji na ten temat przedstawia Honorata Zarzycka z biura City Invest Nieruchomości.

Czym kierować się przy wynajmie mieszkania?

Dwa najważniejsze kryteria, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wynajmie mieszkania to lokalizacja i cena. Lokalizacja jest dla nas ważna, kierując się logistyką naszego życia codziennego. Wówczas warto ocenić odległość mieszkania od pracy, szkół czy innych miejsc, w których często przebywamy. Jak w takim razie przeanalizować atrakcyjność ceny? Przede wszystkim sprawdźmy, czy jest konkurencyjna w stosunku do innych, podobnych ofert i czy nie zaburzy naszego domowego budżetu.
Agent nieruchomości posiada niezbędną wiedzę na temat kształtujących się cen najmu mieszkań i jest w stanie zweryfikować daną ofertę pod kątem atrakcyjności w stosunku tego, co aktualnie jest dostępne na rynku.

W przypadku, gdy jesteś właścicielem, który chce wynająć nieruchomość, najistotniejszą czynnością jest znalezienie odpowiedniego najemcy. W tym przypadku istnieje dużo czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wybieraniu potencjalnej osoby. Przede wszystkim sprawdź:

  • kim jest osoba, która ma zamiar mieszkać w Twojej nieruchomości,
  • zdolność finansową najemcy,
  • jakie prawa posiada konkretny najemca, np. samotna matka z dziećmi.

W weryfikacji wszystkich aspektów wynajmu może pomóc Ci doświadczony pośrednik nieruchomości.

Właściwe wyposażenie mieszkania

Gdy poszukujący wynajmu określi już okolice, w której chce mieszkać, ogląda dostępne w niej nieruchomości do wynajęcia. Co pomoże mu dokonać wyboru? Oczywiście kluczowa jest cena, o czym już wspominałam, ale i inne aspekty mają znaczenie. Z doświadczenia wiem, że jest to wykończenie i wyposażenie mieszkania. Niektórzy są w stanie dopłacić 200 zł miesięcznie, żeby komfort ich życia codziennego był nieco wyższy. Inni z kolei uznają, że wolą za mniejsze pieniądze zrezygnować z niektórych udogodnień.

Jednak każdy klient, wchodząc do mieszkania, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stan łazienki i kuchni. Nawet piękne pokoje mogą zostać niedocenione w momencie, gdy łazienka nadaje się do remontu, np. gdy ściany pokrywa glazura starego typu.

Patrząc z kolei ze strony właściciela nieruchomości, przy wyborze wyposażenia mieszkania należy przemyśleć, do kogo skierowana jest oferta wynajmu. Wówczas możemy postarać się o dopasowanie wyposażenia do konkretnej grupy docelowej. Inne potrzeby mają studenci, a inne np. rodzina z dziećmi.

Dobra umowa najmu

Należy pamiętać o wynajmie okazjonalnym, który obecnie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy wynajmie mieszkania. Cechą charakterystyczną takiej umowy jest przede wszystkim to, że zawiera się ją przed notariuszem. Oprócz indywidualnej treści umowy, najważniejsze zapisy w umowie najmu okazjonalnego to oświadczenia:

  • najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji (dotyczy przypadku zaległości w opłatach za wynajem),
  • najemcy wskazującego lokal, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku przeprowadzenia egzekucji,
  • właściciela nieruchomości wyrażające zgodę na zamieszkanie najemcy po opróżnieniu lokalu.

Dobra umowa najmu to taka, która zabezpiecza zarówno najemcę, jak i właściciela nieruchomości. W umowie powinniśmy zawrzeć wszelkie informacje, które jasno określają warunki najmu:

  • wysokość czynszu,
  • sposób rozliczenia opłat za media,
  • sposób i warunki użytkowania.

Podsumowanie

Poszukując mieszkania na wynajem, szukamy swojego miejsca na ziemi – przestrzeni, w której będziemy spędzać dzień za dniem. Musi to być przyjazna strefa, spełniająca nasze wymagania. Z kolei właściciel nieruchomości, który szuka najemców, pragnie, aby dbali oni o jego lokum, dokonywali regularnych opłat i nie byli uciążliwi dla sąsiadów, czyli jednym zdaniem nie byli „problemowi”. Z doświadczenia wiem, że gdy obydwie strony sprostają swoim wymaganiom, zaowocuje wieloletnią współpracą.