Wybór klimatyzacji jako źródła chłodzenia i ogrzewania mieszkania staje się coraz bardziej popularny. Wynika to głównie z szybkiego rozwoju branży HVAC w Polsce. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów oraz marek klimatyzatorów, ale niezbędna przy wyborze tego urządzenia jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże w dobraniu odpowiedniego modelu. O tym, jak wybrać i zamontować klimatyzację opowie Mariusz Stawski, Starszy Specjalista ds. Produktu w firmie Iglotech.

Kwestia wyboru klimatyzacji, jej wyglądu oraz funkcjonalności, powinna należeć do klienta. Natomiast wszelkie sprawy techniczne, takie jak dobór mocy i innych parametrów, czy wreszcie sam montaż klimatyzacji, pozostawmy instalatorom, aby w przyszłości uniknąć problemów w użytkowaniu.

Typy klimatyzatorów

Na rynku dostępne są różne typy klimatyzatorów: kasetonowy, przysufitowy, ścienny czy przypodłogowy. Wybór należy dostosować do własnych preferencji, np. jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu i decydujemy się na sufit podwieszany, to warto zdecydować się na klimatyzator kasetonowy. Dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy klimatyzator ma być widoczny, tzn. zamontowany na ścianie (klimatyzator ścienny), czy schowany (klimatyzator kanałowy). Ważne będą tutaj uwagi architekta, jeśli decyzja o założeniu klimatyzacji zapada już podczas procesu projektowania.

Szeroki wybór klimatyzatorów ściennych, na który składają się nie tylko parametry urządzeń, ale także ich wygląd (kolorystyka, wielkość, design), pozwalają na idealne dopasowanie ich do indywidualnego charakteru mieszkania bądź domu.

montaż klimatyzacji
Klimatyzator Fuji Electric, iglotech.com.pl

Funkcjonalność

Podczas wyboru klimatyzatora należy zwrócić uwagę na markę i wybrać urządzenie sprawdzone i niezawodne. Ważnym warunkiem podjęcia decyzji o wyborze powinna być funkcjonalność. Technologia w branży HVAC bardzo rozwinęła się w ostatnich latach, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych funkcji usprawniających korzystanie z urządzeń klimatyzacyjnych.

Na etapie wyboru klimatyzatora sprawdźmy:

  • jak głośno urządzenie pracuje,
  • jakie filtry posiada,
  • jakie ma możliwości sterowania (np. za pomocą smartfona, tabletu),
  • na jakim czynniku bazuje,
  • jaką ma długość gwarancji.

To są elementy, nad którymi powinniśmy się zastanowić, ponieważ mogą one znacznie wpływać na komfort użytkowania, jakość pracy urządzenia czy jego konserwację. Trzeba także pamiętać o tym, że klimatyzatory składają się z dwóch jednostek: wewnętrznej (której rodzaje wymieniono wyżej) oraz zewnętrznej, czyli agregatu, którego wielkość zależy od liczby i modelu jednostek, znajdujących się w środku naszego domu.

montaż klimatyzacji
Klimatyzator Fuji Electric, iglotech.com.pl

Umieszczenie

Gdy zdecydujemy się już na typ klimatyzatora w naszym mieszkaniu, należy bardzo dokładnie przeanalizować warunki jego umieszczenia i funkcjonowania. Miejsce zamontowania urządzenia musi być bardzo dobrze przemyślane, a najlepiej, tak jak już wspomniano, skonsultowane ze specjalistą. Należy wziąć przy tym pod uwagę dobre rozprowadzenie powietrza, a więc nie powinno się instalować jednostki np. w rogu pomieszczenia. Jeśli chcemy zainstalować klimatyzator w bloku mieszkalnym, musimy najpierw uzyskać zgodę na montaż jednostki zewnętrznej, np. na balkonie. Z kolei w przypadku domu jednorodzinnego agregat najlepiej zamontować jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Unikajmy montażu na ścianie budynku – wibracje będą przenosić się na elewację budynku i będziemy w mniejszym stopniu odczuwać pracę klimatyzatora.

Jeżeli dokonaliśmy już wyboru rodzaju jednostki i miejsca rozmieszczenia, to pozostaje nam znaleźć firmę, która zainstaluje klimatyzację. W tym przypadku decydujmy się na sprawdzone firmy, które od lat przodują branży HVAC w Polsce. Wówczas posiadamy gwarancję bezpieczeństwa zakupu, pomocy w doborze instalatora, wybieramy wśród najlepszych marek i możemy liczyć na szybki oraz sprawny kontakt serwisowy.