Wynajęcie mieszkania nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak nam się wydaje. Warto skorzystać w tej kwestii z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości, który podpowie nam, na co zwrócić szczególną uwagę. Dziś Paweł Jarczak, doradca ds. nieruchomości, opowie, jak wybrać agenta, który w 100% spełni nasze oczekiwania.

Po pierwsze: ubezpieczenie OC

Doświadczony agent powinien posiadać licencję agenta obrotu nieruchomości. W Polsce dokumentem takim legitymuje się jedynie 20 000 osób. Tym bardziej więc warto zapytać o tę kwestię osobę, z którą podejmujemy współpracę. Dobrze jest także upewnić się, czy posiada ona ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC przyda się zwłaszcza, gdy naszemu agentowi zdarzy się popełnić błąd. Z ubezpieczenia możemy skorzystać również w sytuacji, gdy podpiszemy krzywdzącą dla nas umowę przygotowaną wcześniej przez agenta.

Pozytywna opinia i dobre referencje

Dobry pośrednik nieruchomości powinien móc pochwalić się również pozytywnymi referencjami byłych klientów. W internecie można znaleźć bardzo wiele profesjonalnych serwisów internetowych z opiniami byłych klientów o poszczególnych agentach nieruchomości. To właśnie dzięki takim ocenom możemy dowiedzieć się, z usług których agentów nieruchomości warto skorzystać, a których pośredników lepiej omijać szerokim łukiem. Dobrze jest również odwiedzić fora tematyczne. Na ich łamach niejednokrotnie można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji. Polecam sprawdzić także, jak długo dany agent nieruchomości działa w branży. Na naszym rynku można znaleźć pośredników z ponad 20-letnim doświadczeniem. Współpracując z nimi, zazwyczaj możemy mieć pewność, że otrzymamy usługę na wysokim poziomie.

Indywidualne podejście 

Dobry agent powinien charakteryzować się szczerością w relacji ze swoimi klientami i indywidualnym podejściem do każdego zlecenia. Rzetelny pośrednik nie tylko pomaga  znaleźć wymarzone mieszkanie na wynajem – takie, które spełnia nasze wyśrubowane kryteria. Ostrzega również przed wszelkimi podejrzanymi ofertami. Dobry agent powinien cechować się także znakomitą organizacją czasu. Dokładniej mówiąc: powinien mieć dla nas czas, być dyspozycyjny, szybko odpowiadać na zadawane online pytania i proponować dogodną godzinę oględzin interesującej nas nieruchomości. Warto wspomnieć również o tym, że rzetelny pośrednik nieruchomości, zamiast jednej oferty przedstawi nam kilka propozycji – tak, abyśmy mogli wybrać tę jedną, dobrze wpisującą się w nasze oczekiwania.

Pozytywne relacje z klientem

Kluczem do obopólnego zadowolenia ze współpracy jest umiejętność utrzymania przez agenta pozytywnych relacji z klientem. Dobry agent po krótkiej rozmowie jest w stanie poznać preferencje swojego klienta i być w stanie zaproponować mu do wyboru mieszkania, które w 100% spełniają jego indywidualne oczekiwania. Przy tym wszystkim doświadczony pośrednik nieruchomości będzie w stanie zaoferować klientowi oferty, które mieszczą się w wyznaczonym budżecie. Należy pamiętać również o tym, że wynajęcie mieszkania wiąże się często nie tylko z podpisaniem umów, ale również z dopełnieniem dodatkowych formalności. Bywają one nie tylko stresujące, ale również bardzo czasochłonne. Dobry agent wyręcza klienta w tych zadaniach, sprawiając, że ten może zapomnieć o wszelkich niedogodnościach związanych z procesem wynajmu.

Fachowiec w każdym calu

Agent nieruchomości powinien znać nie tylko swoją branżę, ale również wszelkie zagadnienia związane z nieruchomościami. Należy pamiętać o tym, że w Polsce nie ma obowiązku posiadania wspomnianej wyżej licencji agenta nieruchomości, dlatego też można spotkać wielu „ekspertów”, którzy nie mają zielonego pojęcia o swojej pracy. Przed nawiązaniem współpracy warto więc dokładnie zapoznać się z zawodowym portfolio wybranego agenta. Osobom, które mają sprecyzowane kryteria wyboru nowego lokum, polecam również rozglądać się za pośrednikiem, który specjalizuje się w określonym typie nieruchomości.