Istotną kwestią w aranżacji wnętrza zarówno mieszkania, jak i domu jest wykończenie podłogi. Każde z poszczególnych rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Które z nich wybrać? Na to pytanie odpowiada Maciej Sybicki z ArtCore Studio.

Wykładzina dywanowa

Dzięki wykładzinie pomieszczenie staje się przytulniejsze i sprawia wrażenie cieplejszego. Takie wykończenie podłogi daje też praktycznie nieograniczone możliwości pod względem aranżacyjnym, ponieważ wykładziny występują w wielu wzorach i kolorach. Wykładziny są produkowane z rozmaitych materiałów, przy czym zazwyczaj są to włókna syntetyczne. Wytrzymałość wykładzin może znacznie różnić się w zależności od rodzaju wybranego tworzywa. Do najczęściej spotykanych należą:

 • poliester,
 • poliamid,
 • akryl,
 • polipropylen.

Z osobnego materiału produkowany jest spód wykładziny. Może to być np.:

 • filc,
 • juta,
 • gąbka,
 • guma kauczukowa.
wykończenie podłogi
Wykładzina Tessera, Forbo Flooring
wykończenie podłogi
Kolorowa wykładzina Tessera, Forbo Flooring
wykończenie podłogi
Wykładzina Tessera Inline, Forbo Flooring

Zalety i wady wykładziny

Atutem wykładziny jest przede wszystkim jej unikalna zdolność do efektywnego tłumienia dźwięków. Włókna amortyzują także upadki, przez co wykładzina jest dobrym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym.

Wykładziny są specjalnie impregnowane środkami o działaniu antystatycznym, dzięki czemu nie przyciągają kurzu. Wiele z nich można odkurzać i czyścić na mokro, a nawet stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Wykładzina zwykle jest miła w dotyku, co zachęca do chodzenia po niej boso. Niektóre tworzywa są wyjątkowo sprężyste i odporne na ścieranie, a jednocześnie nie ulegają nadmiernym wgnieceniom.

Podstawową wadą wykładzin dywanowych jest ich podatność na zabrudzenia, a także trudność w zmywaniu plam. Modele o dłuższym włosiu nierzadko stają się siedliskiem alergenów i roztoczy, a ich kolory szybciej płowieją. Z tego powodu wykładziny wymagają regularnego odkurzania, a nierzadko nawet profesjonalnego czyszczenia. Nie nadają się też do pomieszczeń o dużym poziomie wilgoci. Na koniec warto mieć na uwadze, że zastosowanie wykładziny może nieco ograniczać swobodę w kwestii zmiany wystroju wnętrza.

Wykładziny elastyczne (PVC i linoleum)

Osobną podkategorię wykładzin stanowią tzw. wykładziny elastyczne, które charakteryzują się przede wszystkim:

 • trwałością i odpornością na zużycie,
 • łatwością pielęgnacji,
 • atrakcyjną kolorystyką i wzornictwem,
 • szybkim osiąganiem temperatury pokojowej, zapewniając komfort i ciepło pod stopami,
 • możliwością stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.

Warto przy tym wspomnieć, że wykładzina linoleum jest produktem naturalnym. Istnieją również modele bezpieczne dla alergików (w odróżnieniu od wykładzin dywanowych nie kumulują we włóknach pyłków brudu oraz kurzu). Posiadają także naturalne właściwości antystatyczne oraz bakteriobójcze. Kolejną zaletą wykładzin elastycznych jest tłumienie przez nie dźwięków uderzeniowych do poziomu 19dB (w odróżnieniu od płytek ceramicznych).

wykończenie podłogi
Wykładzina Marmoleum, Forbo Flooring

 

wykończenie podłogi
Płytki Marmoleum, Forbo Flooring

Płytki podłogowe

Jeśli chodzi o aranżacje podłogowe, popularne płytki należą do jednych najbardziej ekologicznych materiałów. Zazwyczaj powstają z nieskomplikowanych mieszanek, np.:

 • gliny,
 • wody,
 • utwardzaczy.

Płytki produkuje się poprzez wypalenie w piecu, bez udziału chemicznego utwardzania lub innych sztucznych technologii. Powszechnie uchodzą za trwałe i eleganckie rozwiązanie, dzięki czemu mogą z powodzeniem służyć przez wiele lat. Płytki dobrej jakości nie ulegają szybkiemu wytarciu i nie są podatne na stłuczenia, np. pod wpływem upuszczenia kubka czy sztućców. Zwykle w przypadku ewentualnego stłuczenia pojedynczej płytki można ją wymienić bez rozbierania całej konstrukcji.

wykończenie podłogi
lisceramika.pl
wykończenie podłogi
lisceramika.pl

Zalety i wady płytek podłogowych

Płytki najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Bardzo dobrze przewodzą ciepło do wnętrz, a jednocześnie pozostają odporne na wilgoć. Dzięki temu pozwalają wyeliminować ewentualne problemy z grzybem lub wilgocią.

Największe problemy sprawia montaż płytek. Teoretycznie można wykonać go samodzielnie, jednak takie rozwiązanie nie zawsze zapewnia zadowalający efekt. Do ułożenia płytek podłogowych potrzeba specjalistycznego sprzętu, a sam proces jest czasochłonny i utrudnia funkcjonowanie w mieszkaniu. Zaprawa schnie dość długo, a jakiekolwiek pomyłki dodatkowo spowalniają prace. Nawet niewielki błąd może sprawić, że cała misterna budowa będzie musiała zostać wykonana od początku. Tańsze, gorsze jakościowo płytki są ponadto bardziej śliskie od innych rozwiązań podłogowych.

wykończenie podłogi
lisceramika.pl
wykończenie podłogi
lisceramika.pl

Panele podłogowe

Panele podłogowe podzielić można na dwa podstawowe rodzaje: drewniane i laminowane.

W przypadku paneli drewnianych na warstwie wierzchniej znajduje się drewno lakierowane. Wewnątrz zwykle znaleźć można wypełnienie różnego typu, podczas gdy fragment dolny powstaje z drewnianej sklejki. Panele laminowane są w środku wypełniane płytą wiórową. Na górze znajduje się laminat, natomiast warstwa dolna to w większości przypadków melamina.

Panele nie wymagają do montażu ani specjalistycznego sprzętu, ani dużego doświadczenia. Można ułożyć je samodzielnie, a na dodatek nie potrzebują żadnego nabłyszczania czy dodatkowego przymocowywania do podłoża.

wykończenie podłogi
artcorestudio.pl
wykończenie podłogi
artcorestudio.pl

Zalety paneli podłogowych

Wysokiej jakości panele są bardzo długotrwałe, dzięki czemu przez lata mogą zachować estetyczny wygląd. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Nie potrzebują też cyklinowań, co pozwala uniknąć późniejszych kosztów.

Tańsze typy paneli niestety mogą z czasem ulegać odkształceniom lub odbarwieniom, co wymusza ich wcześniejszą wymianę. Uszkodzenia powierzchni może wywołać upadek cięższego przedmiotu na podłogę. Lepiej unikać układania paneli w pomieszczeniach narażonych na tarcie i obciążenia, ponieważ skraca to ich żywotność. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się również w miejscach, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Drewno to naturalny izolator i nie zatrzymuje ciepła, w związku z czym utrudnia proces jego rozprowadzania po mieszkaniu. Ale również tutaj jest rozwiązanie – mamy możliwość zakupienia paneli stworzonych specjalnie do ogrzewania podłogowego.

wykończenie podłogi
artcorestudio.pl

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego wykończenia podłogi, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Na jakie zniszczenia może być narażona podłoga, jakim funduszem dysponujemy oraz czy w przyszłości chcemy ponosić koszty konserwacji, np. cyklinowania desek podłogowych lub prania wykładziny? Jeśli nadal nie możemy się zdecydować, porozmawiajmy ze sprzedawcą z renomowanego sklepu. Warto dodatkowo zasięgnąć wiedzy w poradnikach internetowych oraz popytać znajomych – opinia bliskich zawsze jest mile widziana!