Wielki sukces platformy Airbnb pokazuje, że na całym świecie dynamicznie rośnie zainteresowanie wynajmem krótkoterminowym. Poszukujący noclegu widzą w takim rozwiązaniu kuszącą alternatywę dla hoteli lub hosteli, wynajmujący – sposób na obiecujący biznes. Przybliżamy całe zagadnienie.

Czym jest wynajem krótkoterminowy? Mówiąc wprost, to wynajmowanie mieszkania „na doby”, przeciwieństwo wynajmu długoterminowego, w którym umowę z najemcą podpisuje się na miesiące lub lata. Udostępnianie najemcy w pełni wyposażonego apartamentu na kilka dni lub tygodni przyciąga gwarancją poczucia swobody i prywatności oraz brakiem ograniczających zewnętrznych harmonogramów – a więc wszystkim tym, czego nie jest w stanie zapewnić nawet najlepszy hotel.

Grupa docelowa

Skorzystaniem z wynajmu krótkoterminowego zainteresowane są przede wszystkim dwie grupy: turyści i wszyscy podróżujący służbowo, przede wszystkim pracownicy wysyłani przez firmy w delegacje lub przyjeżdzający do innego miasta do pracy projektowej – często są wśród nich obcokrajowcy. Tak wyraźnie określone grupy docelowe mocno determinują wybór lokalizacji apartamentów do wynajęcia. Jeśli żywo interesuje nas ten pomysł na biznes, inwestujmy w zakup mieszkań w miejscowościach silnie obleganych przez turystów lub w miastach-centrach biznesowych. W tym drugim przypadku strzałem w dziesiątkę z pewnością będzie Warszawa, ale sprawdzą się również inne duże polskie miasta. W rankingu Forbesa, w czołówce miast atrakcyjnych dla biznesu są: Wocław, Poznań, Kraków, Katowice i Gdańsk. Znajdują się tam centra badawczo-rozwojowe wielu światowych korporacji.

Co przesądzi o sukcesie, czyli biznes nie dla każdego

O powodzeniu wynajmu krótkoterminowego decydują głównie trzy ważne czynniki: lokalizacja, wielkość mieszkania i jego wyposażenie. Ponownie musimy się tutaj kierować potrzebami grupy, do której kierujemy naszą ofertę.

Lokalizacja

Zarówno turyści, jak i przyjeżdżający w celach zawodowych chcą mieszkać jak najbliżej centrum miasta. To tam zlokalizowane są zazwyczaj najważniejsze atrakcje turystyczne, siedziby korporacji czy restauracje. W miejscowościach turystycznych największą popularnością cieszyć się będą lokale położone blisko morza lub z pięknym widokiem na góry. Lokalizacja apartamentu na wynajem krótkoterminowy jest kluczowa. Jeśli nasze mieszkanie znajduje się na obrzeżach miasta lub jest kiepsko skomunikowane z jego centrum, ten biznes nie jest dla nas.

Metraż

Istotnym czynnikiem jest również wielkość lokalu przeznaczonego na wynajem. Najlepiej sprawdzi się kawalerka lub małe mieszkanie dwupokojowe – do 40 m2. W wyjątkowych okolicznościach, gdy nasza grupą docelową są przyjeżdżające w celach turystycznych rodziny z dziećmi, egzamin może zdać również nieco większe mieszkanie.

Wyposażenie

Trzecim niezwykle istotnym składnikiem jest wyposażenie mieszkania. Zanim zaczniemy urządzać lokum na wynajem, zadecydujmy się, komu będziemy je udostępniać. Przy odpowiedniej cenie turyści spokojnie zadowolą się średnim standardem. Jeśli jednak celujemy w pracowników dużych korporacji, postawmy raczej na wyposażenie premium i zadbajmy o eleganckie wykończenie mieszkania. Pamiętajmy, w pierwszym przypadku konkurujemy z prywatnymi kwaterami lub hostelami, w drugim z drogimi hotelami. Niezależnie od wyboru potencjalnych najemców jest kilka rzeczy, które zapewnić musimy zawsze. Oprócz pełnego umeblowania będzie to: mały i duży sprzęt AGD (lodówka, pralka, kuchenka, mikrofalówka, żelazko, telewizor, suszarka do włosów), komplety pościeli, ręczniki, sztućce, zastawa i naczynia do gotowania. Standardem w każdym lokalu na wynajem krótkoterminowy powinno być również szybkie łącze internetowe.

Plusy i minusy

Niewątpliwie największą zaletą wynajmu krótkotrwałego jest wysoka stopa zwrotu. Krótko mówiąc: potencjalnie jest to biznes niezwykle opłacalny. Przy ciągłym obłożeniu lokalu mamy szansę na zysk kilkukrotnie większy niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Jeśli w ciągu roku akademickiego wynajmujemy mieszkanie studentom, a latem stoi ono puste, korzystając w wynajmu na doby, możemy liczyć na zysk ekstra.

Niestety, decydując się na tego rodzaju biznes, musimy liczyć się również z wieloma uciążliwymi obowiązkami. Wynajmowane mieszkanie będzie pełniło rolę podobną do hotelowego apartamentu, musimy zatem zapewnić klientowi obsługę podobną do tej oferowanej w hotelu. Oznacza to bieżące sprzątanie, pranie brudnej pościeli i utrzymywanie standardu lokalu: naprawę usterek lub wymianę zużywającego się sprzętu. To, co ma przyciągnąć do naszej oferty klientów, czyli nienormowany czas meldowania i wymeldowywania, w praktyce wymusza na nas bycie w ciągłej dyspozycyjności. Oczywiście, do wszystkich tych czynności możemy zatrudnić pracownika. Wówczas jednak nasze koszty wzrosną, dlatego warto zainwestować w więcej niż jedno mieszkanie na wynajem.

Umowa

Umowa, jaką podpiszemy z najemcą będzie bardzo podobna do tej, którą podpisujemy w przypadku wynajmu długoterminowego. Powinniśmy określić w niej liczbę dni wynajmu i dokładnie określić jego warunki. Pamiętajmy, że opłata za media leży po naszej stronie, nie wliczamy jej do ceny za wynajem. Przy podpisywaniu umowy pamiętajmy o pobrani od najemcy zaliczki.

Sposób rozliczenia

Od pewnego czasu fiskus wynajmowanie mieszkania na krótki termin traktuje jako działalność zarobkową wykonywaną sposób ciągły i powtarzalny. Spełnia ona więc cechy działalności gospodarczej. Tym samym w świetle przepisów wynajmujący staje się przedsiębiorcą i tak też powinien się rozliczać. Traci tym samym prawo do rozliczenia dla osób fizycznych korzystających z 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Prowadząc działalność polegającą na wynajmie mieszkań na krótki termin, mamy więc do wyboru rozliczenie na zasadach ogólnych (18% lub 32%) albo w ramach podatku liniowego (19%).

Wynajem krótkoterminowy jest obecnie bardzo silnym trendem na całym świecie. Warto skorzystać z tej okazji i kuć żelazo, póki gorące. Przy spełnieniu kilku istotnych kryteriów i odpowiednio dużym zaangażowaniu wynajem krótkoterminowy może okazać się dla nas bardzo obiecującym sposobem na zarabianie pieniędzy.