Co do zasady wynajem obcokrajowcom nie różni się specjalnie od wynajmowania mieszkania Polakom. To, co wyróżnia oba rodzaje najemców, to przede wszystkim język, w jakim powinna być sporządzona umowa najmu oraz wszelkie dokumenty dodatkowe. Co należy wiedzieć decydując się na wynajem domu osobom spoza Polski?

Wszystko zaczyna się od oferty

Choć wynajem nieruchomości na podstawie ogłoszenia, opublikowanego w serwisach ogłoszeniowych, może odpowiedzieć jakiś obcokrajowiec, to co do zasady na polskie ogłoszenia i oferty, zamieszczone w serwisach internetowych, odpowiadają zwykle polscy najemcy. Dlatego właściciele mieszkań, którzy chcą wynająć posiadane mieszkanie czy dom obcokrajowcom, powinni stworzyć ofertę w języku obcym, najlepiej angielskim. Sprawdźmy jak zrealizować wynajem obcokrajowcom swojego domu lub mieszkania.

Nie zawsze bezpośrednio

Wynajem obcokrajowcom nie musi się odbywać bezpośrednio. Poszukiwaniem mieszkań dla swoich klientów zajmują się wyspecjalizowane agencje nieruchomości, które również pomagają w stworzeniu dokumentów potwierdzających najem. Takie agencje działają w wielu dużych miastach, z ich pośrednictwem należy się liczyć głównie w tych ośrodkach miejskich, w których jest wiele firm zatrudniających specjalistów spoza Polski. Wynajem mieszkania odbywa się także po stawkach porównywalnych do stawek dla polskich najemców. Wynika to z faktu, że obcokrajowcy pracujący w Polsce doskonale znają realia polskiego rynku nieruchomości. Kolejnymi organizacjami odpowiedzialnymi za poszukiwanie mieszkań na wynajem obcokrajowcom są także fundacje, które na co dzień pomagają migrantom w Polsce. Wielu właścicieli mieszkań obawia się wynajmowania mieszkań obcokrajowcom ze względu na stereotypy, związane z ich kulturą. Możliwość zawarcia umowy z fundacją czy agencją, która pośredniczy a jednocześnie reprezentuje najemcę, zdecydowanie ułatwia kontakty obu stronom.

Umowa najmu na krótko

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom od wynajmu dla Polaków różni się przede wszystkim okresem najmu. Wielu obcokrajowców przyjeżdża do Polski na krótkie kontrakty, czasem nawet półroczne, zatem umowa najmu powinna być równie krótka. Możliwość wynajęcia mieszkania na kilka miesięcy nie każdemu właścicielowi odpowiada. Dodatkowym utrudnieniem może być fakt, że część obcokrajowców przeprowadza się do Polski wraz z rodziną. Zatem będą oni mieli dość konkretne oczekiwania co do standardu czy wyposażenia. Bardzo często obcokrajowcy decydują się na wynajęcie dużego mieszkania, apartamentu czy domu. Wybierają nieruchomości, na które trudno znaleźć najemcę z Polski.

Dokumenty w dwóch językach

Kolejnym aspektem, o którym warto pamiętać decydując się na wynajem domu obcokrajowcom, jest konieczność stworzenia dokumentacji w dwóch językach. Optymalnie powinien być to język polski ze względu na osobę właściciela mieszkania oraz język angielski ze względu na wynajmującego mieszkanie. W określonych sytuacjach, gdy agencja zapewnia taką usługę, można stworzyć umowę najmu oraz protokół zdawczo-odbiorczy także w innym języku. Zawarta z obcokrajowcem umowa musi być dla niego zrozumiała oraz jak najbardziej dokładna. Wielu właścicieli zamieszcza w niej wysokość miesięcznego czynszu oraz opłaty z tytułu najmu. Wynajmujący ma prawo do zweryfikowania najemcy na podstawie jego paszportu lub innego dokumentu ze zdjęciem, uznawanego za dokument tożsamości, zamiast dowodu osobistego. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób zza wschodniej granicy. Jeśli wynajmującym mieszkanie jest Rosjanin, Białorusin czy Ukrainiec, to właściciel nieruchomości nie tłumaczy umowy. Zakłada, że druga strona, czyli najemca, wie, jaki dokument podpisuje. W tym przypadku wystarczy, gdy najemca podpisze oświadczenie. Rozumie umowę względnie lub że przetłumaczył ją na własną rękę i z tego powodu zna jej treść.

Wynajem na odległość

Dotychczas wymienione przypadki obejmowały wynajem mieszkania przez osobę, która już przebywa w Polsce i która korzysta z pośrednictwa różnych instytucji. Równie często w Polsce poszukują mieszkania obcokrajowcy, którzy dopiero w perspektywie kilku tygodni czy miesięcy faktycznie sprowadzą się do któregoś polskiego miasta. W tym przypadku warto zdalnie doprecyzować wszelkie aspekty umowy i szczegóły najmu. Wcześniejsze załatwienie części procedury wynajmu obejmuje podpisanie umowy przedwstępnej oraz dokonanie opłaty rezerwacyjnej przez przyszłego najemcę. Po jego przyjeździe do Polski należy sformalizować wynajem podpisując odpowiednią umowę oraz przekazując klucze do wynajmowanego lokum. Ten sposób poszukiwania mieszkania w Polsce oraz jego wynajmowania, a przynajmniej rezerwacji, wybierają studenci, którzy za jakiś czas będą w Polsce studiować, oraz obcokrajowcy, którzy są delegowani do Polski przez swojego pracodawcę.

Obecnie w Polsce najbardziej liczną grupą obcokrajowców są Ukraińcy. W ich przypadku, aby uzyskać kartę pobytu, wystarczy podpisana umowa najmu mieszkania czy domu, stąd duże szanse na wynajęcie im mieszkania. Obawy co do uczciwości najemcy są tak samo słuszne, jak w przypadku najemców z Polski. Jednak niektórzy właściciele nieruchomości w takich sytuacjach decydują się np. na podwójną kaucję za wynajem. Natomiast dokumentem zabezpieczającym właściciela mieszkania przed najemcą, który mógłby wynieść z mieszkania i spieniężyć np. sprzęt RTV czy AGD, jest protokół zdawczo-odbiorczy. Szczegółowo wymienia wszystkie sprzęty, meble i cenniejsze przedmioty, jakie znalazły się w mieszkaniu w chwili, gdy najemca dostał do niego klucze.